Україна і світ

Чому Туреччина проти вступу Фінляндії та Швеції до НАТО та що може змінити це ставлення

Чому Туреччина проти вступу Фінляндії та Швеції до НАТО та що може змінити це ставлення

Російська агресія в Україні призвела до того, що після 75 років нейтралітету Фінляндія вирішила вступити до НАТО. Разом з нею Швеція, яка була позаблоковою взагалі два століття.

Заявки на вступ генсеку Північноатлантичного альянсу подали посли цих країн при НАТО у штаб-квартирі у Брюсселі.

– Це чудовий день у критичний момент для нашої безпеки. Кожна країна має право обирати свій шлях. Ви зробили свій вибір після демократичного процесу, і я вітаю ваше рішення приєднатися до НАТО. Ви – наші найближчі партери, і ваше членство збільшить нашу спільну безпеку. Це історичний момент, – каже генеральний секретар НАТО ЄНС Столтенберг.

Тепер заявки Фінляндії та Швеції має погодити кожен з 30 союзників у Північноатлантичному альянсі. Проти – Туреччина через те, що на думку Анкари, фіни та шведи не мають чіткої позиції стосовно курдів і прибічників ісламського проповідника у вигнанні Фетхуллаха Гюлена. Їх офіційний Стамбул вважає терористами.

Але, як пише Bloomberg, Туреччина може змінити свою позицію стосовно нових членів Альянсу, якщо Вашингтон скасує обмеженя на продаж Анкарі новітніх американських озброєнь. Вони були накладені після того, як Ердоган купив у Росії комплекси С-400. Вирішувати суперечки вже прибув до Нью-Йорка міністр закордонних справ Туреччини.

– Ми хочемо вирішити проблеми, які ми маємо у наших відносинах зі Сполученими Штатами. Зустріч у Римі на полях саміту G20 у жовтні між президентами США та Туреччини була б важливою в цьому плані. Ми створили стратегічний механізм за пропозицією Байдена. Мета цього механізму – вирішення двосторонніх або регіональних питань, – говорить міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу

Ви чекаєте прояснення позиції Туреччини?

– Не нам говорити від імені турецького уряду. Існує сильний консенсус щодо прийняття Фінляндії та Швеції до альянсу. Якщо вони вирішать приєднатися, ми впевнені, що зможемо зберегти цей консенсус, – повідомляє речник Державного департаменту США Нед Прайс.

І якщо Швеція не має спільного сухопутного кордону із Росією, державна межа Фінляндії та Федерації сягає 1300 км. У прикордонних районах Фінляндії фіни та росіяни, які сюди переїхали багато років тому, вже закуповують продукти, перевіряють бомбосховища та морально готуються відбивати ймовірний російський наступ.

– Нам потрібно більше озброєнь. Розумієте, Росія — країна, яка поважає лише силу. Більш нічого. Сила потребує іншої сили у відповідь, тепер ми її матимемо разом з НАТО, – каже жителька прикордонного міста Лаппеенранта Ріїтта Мустонен.

Крім того, росіянка, яка проживає у Фінляндії Марія Тайна-Парвіайнен говорить:

– Путін ненавидить росіян, він ненавидить усі нації. Він вбиває в тому числі росіян. Він, насправді, ніякий не патріот.

Якщо раніше більшість фінів та шведів сумнівалися, то після початку війни в Україні аргументів “за” НАТО стало більше. Порівняно з довоєнним періодом підтримка серед населення членства Фінляндії та Швеції в НАТО виросла в рази. Так, відповідно до соцопитувань, якщо в січні за приєднання до НАТО висловлювалися менше третини фінів, то у травні за це вже три четверті населення.Джерело ФАКТИ. ICTV
2022-05-18 22:54:17

Back to top button