Україна і світ

Чому лісові пожежі стають дедалі швидшими та лютішими

Фото: Getty Images

У Каліфорнії вже тиждень вирують масштабні та руйнівні пожежі. Вже відомо, що внаслідок загорання є загиблі люди та значні руйнування.

Аналітики пояснили виданню BBC, чому лісові пожежі стають дедалі швидшими та лютішими.

Пожежі у Каліфорнії

– Пожежі вдалося розгорітися та закріпитися, а потім подув вітер і дуже сильно її роздмухав. Справді гірше не може бути, – розповіла співвиконавча директорка RedZone Analytics, яка виробляє продукти моделювання лісових пожеж для страхової галузі, Еллі Греден.

Тисячі житлових будинків та інших будівель зруйновано внаслідок масштабної пожежі. У Лос-Анджелесі загинуло щонайменше 10 осіб. З місць пожежі евакуювали майже 180 тис. людей.

Ці пожежі вважаються найруйнівнішими в історії Лос-Анджелеса. За різними оцінками, збитки становлять від $52 до 57 млрд (від 42 до 46 млрд фунтів стерлінгів).

Однак достеменно досі невідомо, чому вони почалися. Це міг бути удар блискавки, обірвані лінії електропередач, припускають аналітики, або навіть недбало кинута цигарка.

Не виключають й іншу можливу причину – підпал. Однак швидкість поширення пожежі є ознакою чогось набагато масштабнішого.

По-справжньому небезпечна ситуація

Поєднання тривалої посухи та рясних опадів у попередні дні забезпечило можливість розпалення, тоді як потужні вітри роздмухали пожежі до таких масштабів.

Спочатку вітри Санта-Ана досягали швидкості 129 км/год, посилюючи полум’я. Сильний вітер не дозволив деяким пожежним вертольотам піднятися в повітря, щоб скинути воду на райони, які опинилися у вогні.

Ці умови виникли на тлі зміни клімату, яка не лише збільшує ризик лісових пожеж, а й робить їх особливо небезпечними. Тоді відносно невеликі пожежі поширюються настільки раптово, що їх стає важко контролювати.

За деякими моделями, у Каліфорнії ризик виникнення таких пожеж, що надзвичайно швидко поширюються, збільшився приблизно на 25% через антропогенну зміну клімату.

Підвищення температури та тривалі періоди посухи позбавляють рослинність вологи. Це означає, що якщо пожежа все ж таки почнеться, її вже буде неможливо зупинити.

Вогонь і вітер: ефект Санта-Ани

Також аналітики відзначають значний вплив бурі. Вітри Санта-Ана мають різні назви, залежно від місця проживання. В альпійських регіонах Німеччини, Австрії та Швейцарії такі вітри відомі як Föhn або Föhnwind.

Зміна клімату призводить до підвищення температури в деяких місцях, де дмуть вітри, подібні до вітру Санта-Ана. Це означає, що вплив або потенційні наслідки, особливо лісових пожеж, швидко поширюються та погіршуються.

За даними низки досліджень, ці вітри стають дедалі поширенішими в деяких частинах світу через зміну клімату.

Вплив такого збільшення на лісові пожежі може бути значним. Наприклад, у Швейцарії дослідники виявили, що вітри призвели до пожеж, які охопили втричі більшу площу, ніж у дні, коли їх не було.

Протипожежний захист – як убезпечитися

У Лос-Анджелесі шукають способи, щоб знизити ризик виникнення масштабних пожеж. Місто орендує кіз, наприклад, щоб тварини могли пастися на схилах пагорбів.

Також планують використовувати високотехнологічні системи відеоспостереження, щоб фіксувати лісові пожежі, та суперкомп’ютери, які намагаються передбачити, коли загорання найімовірніше.

Власникам будинків, які живуть у місцях, схильних до лісових пожеж, слід замислитися про власну безпеку.

Фахівці рекомендують очистити якомога більше рослинності навколо житлових будинків, встановити вогнестійкий дах або спринклерну систему. Наявність плану евакуації також може врятувати життя.

Коли в Лос-Анджелесі почнуться роботи з ремонту та відновлення будинків, припускають фахівці, власники деяких з них почнуть використовувати вогнестійкі матеріали, такі як цеглини з глини.

У міру того як температура повітря піднімається вище, а режими випадання опадів стають дедалі нестійкішими, пожежі, подібні до тих, що в Лос-Анджелесі, спалахують дедалі частіше.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Один з прикладів – лісові пожежі, які відбулися в Чилі та Греції у 2024 році, коли дуже сухі умови створюють умови для катастрофи. У 2023 році полум’я охопило Канаду та Англію. Причиною пожеж також стали високі температури та посуха.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-01-11 23:41:00