Чи зможуть військові поїхати за кордон під час воєнного стану?
Наприкінці вересня народні депутати України подали на розгляд Верховної Ради проєкт Закону про внесення змін до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» щодо належного відзначення внеску захисників і захисниць України у забезпечення оборони України, захист безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України». Автори проєкту ініціюють законодавче право військовослужбовцям Збройних Сил та інших військових формувань України виїзду за кордон під час воєнного стану з метою відвідати своїх родичів. У змінах до Закону народні обранці пропонують дозволити такий виїзд терміном не більше ніж на 90 днів без урахування на дорогу. Наразі законопроєкт вивчається у Комітеті Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки.
Які ж перспективи таких змін та чи зможуть виїжджати за кордон лише ті українські захисники, у котрих члени сім’ї та рідні тимчасово проживають в інших країнах, кореспондент АрміяInform дізнавався у військового юриста, експерта в галузі правового захисту військовослужбовців ЗСУ та інших військових формувань Володимира Савчука.
– Норма закону щодо виїзду військовослужбовців за кордон дуже позитивна. Полягає вона в тому, що військовослужбовці (та інші зазначені в цій нормі особи) матимуть можливість відвідати свою сім’ю, побачити дружин та дітей, що гарантовано мало б позитивно вплинути на суспільний настрій, – розповідає військовий експерт. – По-перше – чоловіки та жінки воюють проти окупанта на передовій вже довгий термін, є фізична та психологічна втома. По-друге, сьогодні є багато військових, в яких дружини з дітьми перебувають за кордоном і вони їх давно не бачили. Це негативно впливає як на військовослужбовців, так і на членів їхніх сімей. Тому ухвалення саме такої норми дуже позитивно вплине на суспільний настрій.
Проте, на думку юриста, вказана норма містить приховані загрози з точки зору її застосування на практиці.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
– У будь-якому випадку право надання такої відпустки належить командиру, і поки не будуть чітко прописані правила надання такої відпустки з визначенням чітких критеріїв та параметрів – нововведення не матиме юридичного права, – наголосив Володимир Савчук. – Також необхідно чітко встановити порядок надання підтверджувальних документів, які є підставою для надання такої відпустки, і випадки, в яких вона може чи не може бути надана, з метою запобігання надання переваг одним і позбавлення права інших. Необхідно чітко визначити порядок обліку 90 днів, як фіксується наявність чи відсутність цих 90 днів безпосередньої участі у заходах із забезпечення оборони України, адже невідомо, хто зможе їздити у такі відпустки: ті, хто виконують такі заходи в тилу, чи ті, хто воює на передовій, чи всі військові.
Джерело: Інформаційне агентство АрміяInform
2022-10-23 14:39:35