Україна і світ

Чи отримає Україна залишок $61 млрд від США до кінця терміну Байдена: думка політологів

Попри те, що нещодавно держсекретар США Ентоні Блінкен повідомив, що США планують використати кожен цент із $61 млрд допомоги Україні до кінця терміну Джо Байдена, у ЗМІ з’явилася інформація, що частину коштів так і не буде реалізовано. Які шанси, що негативний сценарій, про який пишуть у медіа, усе ж таки стане реальністю та за яких умов нашій державі все ж зможе надійти залишок коштів – Факти ICTV розпитали у політологів Олексія Якубіна та Володимира Фесенка.

Допомога від США до кінця каденції Байдена

Заяви з боку медіа про ризики для України щодо недоотримання коштів пов’язані насамперед з тим, каже Володимир Фесенко, що якоїсь зброї немає наразі на складах, в арсеналах армії США, тож її просто не можуть надати.

– Ну, і тому, можливо, деякі джерела кажуть, що не все Байден встигне нам передати з того залишку, який є. Взагалі, там велика кількість проблем насправді – бюрократичних та іноді політичних. І, на жаль, вже не перший рік, і минулого року, і зараз виникала ситуація, коли американська влада або десь там прорахувалася, або щось несвоєчасно нам поставила. Тобто виникали проблеми саме з використанням тієї допомоги, яка виділялася Україні, – каже він.

На думку політолога Олексія Якубіна, подібна інформація про недоотримання коштів Україною також пов’язана з побоюваннями через прихід нової адміністрації.

– У Білому домі, насправді, усвідомлюють – щойно буде нова адміністрація, вона розпочне певний аудит використання коштів, які є. Ми розуміємо, що в контексті цього є висока ймовірність, що ці програми, які не були закриті, вони можуть бути призупинені на час, як мінімум, проведення різних аудитів та інших заходів, – зауважив він.

Проте, як вважає Якубін, наразі адміністрація Байдена насамперед зацікавлена, щоб Україна максимально отримали з того, що було заплановано. Передусім це стосується постачань засобів протиповітряної оборони і ракетної оборони.

А Фесенко зауважує, що ризик втрати частини цієї допомоги був, але його нібито вдалося уникнути. Питання лише в тому, чи встигне Байден до кінця свого терміну використати залишок із $61 млрд.

Ризики для України недоотримати допомогу

Попри те, що фінансовий рік, на який припадало виділення $60 млрд, закінчився 30 вересня, частина цього пакету може бути поставлена і наступного року, тобто вже за президентства Трампа. Питання лише у тому, чи буде на це політична воля нового президента США Дональда Трампа після його інавгурації 20 січня. Останнє, за словами Фесенка, досить сумнівне.

– Тут питання його політичної волі. Чи готовий він буде, розумієте? Чого всі бояться, що зараз Байден готовий, але інша річ, встигне чи не встигне поставити те, що він може. А по Трампу є побоювання, що він може використати той залишок, який є, як інструмент тиску на Україну. Але в принципі, Трамп може надати зброю у рамках тої допомоги, що була виділена нашій державі, – зауважив Володимир Фесенко.

Однак, як вважає Олексій Якубін, у Трампа можуть бути свої бачення щодо використання цієї допомоги.

– Тому, що ми розуміємо, що після приходу Трампа, після 20 січня, очевидно, що у нього і у його адміністрації можуть бути свої підходи, бачення. І тому, враховуючи це, я думаю, Байден намагатиметься максимально розподілити залишок коштів, – сказав він.

Однак, наголошує Якубін, є і чинники, зокрема, стримувальні у плані затримок постачань тієї чи іншої зброї Україні.

– Якщо говорити в цілому про навіть той пакет, який є, ми, звісно, дуже вдячні за будь-яку допомогу, але давайте теж відзначимо, що вона насправді, якщо так дивитися, дуже нерівномірно надходить в Україну. Тобто, з того моменту, коли проголосували за ці $60 млрд, багато часу минуло, але частину коштів ще не витрачено, частина зброї ще не доїхала. Тобто, тут є якісь теж постійні отакі, я б сказав, гальмівні чинники, – додає він.

І це скоріш про те, наскільки чинна адміністрація здатна цими ресурсами, які вже навіть виділені, оперувати, ефективно їх використовувати.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Так, найімовірніше, Україна все ж таки доотримає виділену допомогу, але, звісно, ризики зберігаються, насамперед щодо того, що після розподілення коштів нова адміністрація може просто призупинити надання частини із цих пакетів на час аудиту.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-12-09 20:03:00