Україна і світ

Чи можливі вибори під час воєнного стану: відповідь юристів

Фото: Depositphotos

Прем’єр-міністр Великої Британії Кір Стармер висловив підтримку президенту України Володимиру Зеленському після того, як президент США Дональд Трамп назвав його диктатором. Речник британського прем’єра зазначив, що Стармер вважає недоцільним проведення виборів під час повномасштабної війни.

Голова Центральної виборчої комісії Олег Діденко повідомив, що теоретично вибори в Україні у 2025 році можливі, але для цього потрібно, щоб завершилася війна та було скасовано воєнний стан.

Крім того, Діденко зазначив, що наразі немає конкретних дій, спрямованих на підготовку до виборів 26 жовтня 2025 року. Він наголосив, що під час воєнного стану вибори не організовуються та не проводяться, а також підкреслив, що подібні наративи вигідні Росії для дестабілізації ситуації в Україні.

Факти ICTV дізнавалися у юристів безоплатної правничої допомоги, чи відбудуться вибори під час воєнного стану. 

Чи можливі вибори під час воєнного стану 

Воєнний стан – це особливий правовий режим, який вводиться в країні або в окремих її регіонах у надзвичайних ситуаціях, пов’язаних із загрозою безпеці держави. Це може бути збройна агресія, загроза нападу або інші події, які ставлять під загрозу незалежність та територіальну цілісність країни.  

Законом України Про правовий режим воєнного стану передбачено низку обмежень.

Заборони під час дії воєнного стану:  

  • Зміна Конституції України та Конституції Автономної Республіки Крим. Це запобігає дестабілізації правової системи в умовах надзвичайної ситуації. 
  • Проведення виборів усіх рівнів. Заборонено проводити вибори президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування. 
  • Проведення референдумів. Це пов’язано з необхідністю зосередити зусилля на обороні країни. 
  • Проведення масових заходів. Заборонено проведення страйків, мітингів, демонстрацій та інших масових заходів, які можуть дестабілізувати ситуацію. 

– У ст. 19 закону України Про правовий режим воєнного стану існує пряма заборона на проведення президентських виборів, – наголошують юристи.

Верховна Рада України не пізніше ніж у дев’яностоденний строк з дня припинення чи скасування воєнного стану, якщо чергові або позачергові вибори до відповідних органів мали бути проведені в період, на який було введено воєнний стан, приймає рішення про призначення виборів депутатів Верховної Ради АР Крим, місцевих виборів, вказано в законі. 

Як провести вибори в Україні під час воєнного стану 

– Теоретично, можна внести правки, що дозволяють вибори, якщо за такі зміни проголосує Верховна Рада України.  А от питання відповідності законів Конституції належить до повноважень Конституційного суду України, – стверджують юристи.   

Правки можуть подавати депутати, президент. Вибори оголошує Центральна виборча комісія. 

Вибори проводяться лише після завершення воєнного стану і відновлення нормального життя в країні. Конкретні терміни проведення виборів визначаються відповідно до чинного законодавства. 

Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-02-20 18:52:00