Україна і світ

Чи можлива нічия, хто такі виборники і що таке штати, які коливаються: головне про вибори у США

Фото: Факти ICTV

Уже менше ніж за тиждень, на початку листопада, громадяни Сполучених Штатів віддадуть свій голос, щоб обрати наступного президента.

Результати виборів у США не тільки вплинуть на північноамериканський континент, а й матимуть наслідки далеко за межами західної півкулі. А тому за голосуванням пильно стежитимуть у всьому світі, зокрема й в Україні.

Крім того, у листопаді американці також обиратимуть частину Конгресу США, що має значний вплив на рішення як Білого дому, так і Сполучених Штатів загалом.

Однак американська система виборів іде в рамках представницької демократії та відрізняється від більш традиційних європейських форм голосування.

Факти ICTV пояснюють, як відбувається голосування у США, хто такі виборники та чому більшість виборців, які проголосували, можуть не бути причиною обрання того чи іншого кандидата в президенти

Зміст

Коли відбудуться вибори президента США

Як записано в законодавстві США, вибори в Америці призначаються “у вівторок після першого понеділка місяця листопада”.

Таким чином, вибори 2024 року у США відбудуться у вівторок, 5 листопада.

Переможець президентських виборів займатиме Білий дім протягом чотирьох років.

Однак перш ніж новий президент вступить на посаду, має відбутися перехід влади, що займає близько двох місяців. Через це новий президент США очолить країну з 20 січня 2025 року, після інавгурації.

Президент США має право самостійно приймати деякі закони, але здебільшого йому доводиться співпрацювати з Конгресом для їх ухвалення.

Однак у питаннях проведення зовнішньої політики американський президент має куди більше повноважень.

Кандидати на виборах у США

Традиційно на виборах у США беруть участь дві основні партії – Республіканська і Демократична. Вони обидві висувають кандидата в президенти, проводячи серію голосувань, так званих праймеріз і кокусів, в окремих штатах, де, починаючи приблизно з січня, жителі цих штатів голосують за кандидатів усередині партії, вибираючи того, кого вони хочуть бачити на чолі партії на загальних виборах.

На сьогодні етап відбору кандидатів у Республіканській і Демократичній партіях уже завершено, проте Факти ICTV раніше докладно розповідали про всі етапи такого голосування.

Напередодні виборів у США 2024 року від Республіканської партії було обрано 45-го президента Дональда Трампа, який здобув підтримку однопартійців із величезним відривом від інших суперників.

Трамп утретє став головним кандидатом від республіканців. Своїм помічником на посаду віцепрезидента Трамп обрав сенатора від Огайо Джей Ді Венса.

Колаж Факти ICTV

Своєю чергою від демократів у перегони вступила віцепрезидент Камала Гарріс, після того як президент Джо Байден, який переміг на етапі відбору кандидатів усередині Демократичної партії, вибув із перегонів.

Коли в демократичному таборі провели заміну Байдена на Гарріс, ніхто з демократів не став їй протистояти.

Кандидатом Камали Гарріс на роль віцепрезидента став губернатор Міннесоти Тім Вальц.

Однак на виборах у США є й незалежні кандидати на посаду президента, які не належать до жодної з партій.

Так, одним із найпомітніших у цих передвиборчих перегонах став Роберт Кеннеді-молодший, племінник колишнього президента Джона Кеннеді. Проте наприкінці серпня 2024 року Кеннеді-молодший призупинив свою кампанію і підтримав Трампа.

За що виступають демократи й республіканці

Традиційно, Демократична партія проводить ліберальну політику, порядок денний якої багато в чому визначається боротьбою за громадянські права, широку систему соціального захисту і заходи боротьби зі зміною клімату.

У свою чергу Республіканська партія займає консервативне крило у впровадженні своєї політики. Партія республіканців, відома також як GOP (Grand Old Party, що в перекладі “Велика стара партія”), зазвичай виступає за зниження податків, скорочення чисельності уряду, обстоювання прав на придбання та носіння зброї, а також посилення обмежень на імміграцію та аборти.

Як проходять вибори президента США

На відміну від європейських демократій, переможцем виборів президента США стає не той, хто набирає найбільшу кількість голосів по всій країні.

У Сполучених Штатах вирішальну роль відіграє Колегія виборників, до якої входять представники усіх штатів США – виборники. Саме тому обидва кандидати борються за перемогу в окремих штатах США, а не по всій країні.

Кожен штат має певну кількість голосів Колегії виборників, що частково залежить від чисельності населення. Загалом на кону 538 голосів, і переможцем стає кандидат, який набрав 270 або більше голосів.

Фото: Getty Images

У всіх штатах, крім двох, діє правило “переможець отримує все“, тож той кандидат, який набере найбільшу кількість голосів у тому чи іншому штаті, отримує всі голоси Колегії виборників від штату.

Традиційно більшість штатів сильно схиляються на бік Демократичної або Республіканської партії, тому основна увага зазвичай приділяється десятку або близько того штатів, де може перемогти будь-хто з кандидатів. Такі штати ще називають “коливними“, або “штатами, що коливаються“, оскільки голосування виборців тут може змінюватися від виборів до виборів.

Таким чином, кандидат може набрати найбільшу кількість голосів на національному рівні, як це зробила кандидатка від демократів Гілларі Клінтон 2016 року, але водночас зазнати поразки під час голосування Колегії виборників.

Хто може голосувати на президентських виборах у США

На виборах у США право голосу мають усі американські громадяни, які досягли 18-річного віку і старше.

Однак у всіх штатах, крім Північної Дакоти, щоб проголосувати, виборці повинні пройти процедуру реєстрації.

Кожен штат має свій порядок і терміни реєстрації виборців.

Водночас американські громадяни, які проживають за кордоном, можуть зареєструватися для голосування та отримати відкріпний талон, заповнивши заяву на отримання федеральної поштової картки (FCPA).

Також є в США і дострокове голосування, яке стосується лише деяких штатів. Сюди входять, зокрема, такі найважливіші для виборів штати, як Джорджія і Північна Кароліна. У цих штатах голосування на виборах уже розпочалося.

Вибори у США: кого обиратимуть крім президента

Звісно, хоч увага світу прикута до того, хто обійме посаду президента США і в січні посяде місце в Білому домі, проте на початку листопада виборці також обиратимуть нових членів Конгресу, тобто американського парламенту.

Фото: Getty Images

Конгрес США має дві палати і складається з Палати представників, де на вибори йдуть усі 435 конгресменів, і Сенату, де всього 100 місць (по 2 від кожного штату), але голосування відбувається лише для 34 сенаторів.

Особливість Сенату Конгресу США така: сенатори обираються на термін 6 років, проте голосування за третину від усіх 100 сенаторів відбувається кожні 2 роки і називається “проміжними виборами“.

Станом на сьогодні республіканці контролюють Палату представників, яка ініціює плани видатків, натомість Демократична партія має більшість у Сенаті, який голосує за ключові призначення в уряді та має на чолі віцепрезидента США.

Ці дві палати ухвалюють закони і можуть виступати стримувальним фактором для планів Білого дому, якщо партія, що контролює одну з палат, не згодна з президентом.

Коли стануть відомі результати виборів

Зазвичай переможця виборів президента США оголошують у ніч виборів, тобто для України результати стануть відомі вранці 6 листопада.

Однак 2020 року підрахунок усіх голосів затягнувся на кілька днів.

Період після виборів називається перехідним, якщо відбувається зміна президента. Це дає новій адміністрації час для призначення членів кабінету міністрів і складання планів на новий термін.

Президент США офіційно приводиться до присяги в січні на церемонії, відомій як інавгурація, що відбувається на сходах будівлі Капітолію у Вашингтоні.

Фото: Getty Images

Чи може на виборах президента США бути нічия

З огляду на те, що два кандидати в президенти борються за 538 голосів виборників, нічийний сценарій  можливий.

В історії США досі був лише один випадок нічиєї, коли 1800 року за Білий дім боролися Томас Джефферсон і Аарон Берр.

Ця нічия була результатом невдалої координації дій демократів і республіканців, але вона призвела до перших в історії країни “умовних виборів“, рішення щодо яких ухвалювалося в Палаті представників.

Утім, нічия, результат якої малоймовірний, може статися і на виборах цього року.

Як пише CNN, у разі, якщо Гарріс виграє у штатах Вісконсін, Мічиган, Аризона і Невада, а також отримає один голос виборників у Небрасці (всі ці штати Джо Байден виграв 2020 року), але програє Пенсильванію і Джорджію, то буде нічия, 269-269.

На відміну від усіх інших штатів, у Мені та Небрасці два виборники дістаються переможцю в штаті і один – переможцю в кожному окрузі Конгресу. Ці індивідуальні конкурентні голоси виборників у Мені та Небрасці набувають величезного значення за можливих сценаріїв нічиєї.

У разі рівності голосів 269-269 або якщо кандидат від третьої партії (незалежний кандидат) набирає голоси виборців і не дає кандидату досягти більшості в колегії виборників у 270 голосів, призначаються ті самі “умовні вибори“.

Відповідно до 12-ї поправки Конституції США, ухваленої після нічийних виборів 1800 року, якщо жоден із кандидатів не набирає більшості голосів у Колегії виборників, новий склад Конгресу, який тільки-но складає присягу 3 січня, обирає президента. Своєю чергою, сенат обирає віцепрезидента.

Як проходять умовні вибори у США за умови нічиєї

Згідно з аналізом Дослідницької служби Конгресу США, умовні вибори можуть відбутися 6 січня, одразу після того, як члени Конгресу зберуться для підрахунку голосів виборців і визначать, що жоден із кандидатів не має більшості.

У такому разі ситуація у США може бути напруженою, оскільки суспільство буде розділене. Конгресмени і сенатори, які ухвалюють рішення щодо майбутнього президента США, можуть розриватися між підтримкою кандидата, якому вони віддають перевагу, і того, кому віддали перевагу виборці їхнього штату.

На таких умовних виборах Палата представників обирає президента, а Сенат – віцепрезидента. Члени Палати представників можуть обирати президента тільки з трьох найкращих кандидатів, які набрали найбільшу кількість голосів у Колегії виборників, а сенатори можуть обирати віцепрезидента з двох найкращих кандидатів.

Замість індивідуального голосування кожна делегація штату в Палаті представників отримає один голос, хоча як делегації штатів обиратимуть найкращого кандидата, в американському законодавстві не прописано. Проста більшість – 26 голосів делегації штату – призначатиме кандидатуру на нового президента США.

Якщо делегації штатів у Палаті представників не оберуть президента до дня інавгурації, 20 січня, то тимчасовим президентом стане новий віцепрезидент, обраний Сенатом.

Можлива й ситуація, коли Сенат зможе обрати віцепрезидента, тоді як Палата зайде в глухий кут щодо голосування, оскільки сенатори матимуть по одному голосу.

Якщо Сенат не обрав віцепрезидента до 20 січня, то тимчасово набуває чинності план наступності президентів, передбачений 20-ю поправкою. Першим у черзі після віцепрезидента стоїть спікер Палати представників, наразі Майк Джонсон, хоча це може бути інший республіканець або демократ, якщо демократи отримають більшість у Палаті в листопаді цього року.

Чи може Трамп стати президентом США, програвши на виборах

Результат виборів, найімовірніше, визначить нового главу Білого дому на наступні чотири роки.

Однак видання Politico пише, що можливий і інший результат, коли республіканець Дональд Трамп, програвши на загальнонаціональних виборах президента США, зможе стати новим главою держави.

Видання нагадує, як чотири роки тому чинний на той час президент Трамп, який програв вибори, спробував обратися на другий термін, втягнувши країну в сум’яття, конфлікт та насильство, коли його прихильники почали силою штурмувати будівлю Капітолію, де розташований Конгрес США.

Getty Images

Поспілкувавшись з деякими експертами з питань внутрішньої політики США, видання Politico вважає, що за підсумком виборів 2024 року Трамп не тільки може зробити другу спробу скасувати вибори, які він може програти, а “його союзники вже закладають основу для цього”.

По-перше, у Трампа немає деяких інструментів, якими він погрожував скористатися чотири роки тому, щоб зірвати передання влади: сьогодні військові та Міністерство юстиції підпорядковуються Джо Байдену.

Крім того, Трампу потрібні союзники, щоб виграти вибори, які дадуть змогу повернути поразку назад. Щоб скасувати перемогу Камали Гарріс, Трампу і цим союзникам знадобиться величезна допомога з боку республіканців у палатах представників штатів і Конгресі, деякі з яких відкинули його чотири роки тому.

– Ніхто точно не знає, якою буде атака Трампа на виборчу систему у 2024 році. Що він зробить цього разу? – сказав конгресмен Джеймі Раскін, член комітету з відбору кандидатів від 6 січня.

Як пише Politico, сценарії дій Трампа, у разі програшу на виборах, складені законодавцями, слідчими Конгресу США, працівниками виборчих комісій та експертами з конституційного права, можуть бути такими:

  • Трамп поглиблюватиме недовіру до результатів виборів, роблячи непідтверджені або гіперболічні заяви про повсюдне шахрайство з виборчими бюлетенями та подаючи довгострокові позови, що оскаржують достатню кількість бюлетенів, щоб перевернути результат виборів у ключових штатах;
  • Республіканець також спиратиметься на дружніх чиновників округів і штатів, щоб ті відмовилися підтверджувати результати виборів. І хоч це не відіграє вирішальної ролі, проте слугуватиме “паливом” для кампанії з чинення тиску на обраних республіканських законодавців у палатах представників штатів і Конгресі;
  • Трамп також може закликати союзників у законодавчих органах штатів, що перебувають під контролем Республіканської партії, а також призначити “альтернативних” виборників президента;
  • 45-й президент США розраховуватиме на те, що республіканці в Конгресі схвалять цих альтернативних виборників – або принаймні відкинуть виборників-демократів – коли вони зберуться для підтвердження результатів виборів;
  • Дональд Трамп може також спробувати домогтися того, щоб Гарріс не набрала 270 голосів у Колегії виборників, відправивши вибори до Палати представників, де в республіканців, найімовірніше, буде достатньо голосів, щоб обрати Трампа наступним президентом.

І деякі з необхідних складових для цієї спроби призначити повторні вибори, як пише Politico, вже є.

– Трамп уже розпочав виконання чіткої місії з розпалювання якомога більшої невизначеності щодо результатів виборів. Він стверджує, що програти Гарріс він може тільки в тому разі, якщо демократи будуть шахраювати, і це попри відсутність доказів того, що у 2020 році або у 2024 році мало місце якесь значне шахрайство. Вірні союзники Трампа посилили ці заяви, – пише видання.

Водночас союзники Трампа кажуть, що колишній президент зосереджений виключно на перемозі на виборах і особисто не бере участі в таких сценаріях, до яких він може вдатися в разі перемоги Гарріс.

Американська преса раніше неодноразово намагалася домогтися від виборчого штабу Трампа коментарів щодо планів республіканця на післявиборчий період. Однак кампанія Трампа ігнорувала подібні запити журналістів.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Водночас у середині жовтня Дональд Трамп знову відмовився публічно заявити, що він підтримує мирне передання влади в Білому домі.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-11-01 09:00:45