Чи каже правду читачу «правдивий» сайт WarTears?
Напевно, деякі українські читачі вже помітили існування сайту WarTears (https://wartears.org), який заявляє, що публікує «правдиву» інформацію про втрати ЗСУ у сьогоднішній війні. Але що ж відомо про цей «правдивий» ресурс?
Про це йдеться у дописі Центру протидії дезінформації на Facebook.
Якщо зайти на сайт Who.is, то ми можемо дізнатись, що WarTears був створений 12.05.2022 року, а місцем реєстрації значиться російська федерація.
На зображеннях можна побачити, що більшість інформації про ресурс було навмисно приховано.
Проте на самому ресурсі у вкладці «О нас» (https://wartears.org/posts/about/) міститься опис цього «проєкту»:
«Мы не занимаемся пропагандой. Мы проверяем все данные и публикуем их только когда мы достаточно уверены в них.
Мы не выкладываем фейковую информацию. Мы могли бы публиковать списочный состав частей ВСУ, но не делаем этого. Потому что понимаем: позволить людям узнать о судьбе родных правду — важнее. Если вы увидели у нас несоответствующую действительности информацию — сообщите об этом нам.
Мы не собираем личные данные. Мы понимаем опасность преследования со стороны властей Украины за одно лишь посещение нашего сайта и в целом за попытки узнать что-то не из официальных источников. Поэтому с нашей стороны мы гарантируем анонимность».
Крім вебсайту, описаний «проєкт» має свій Telegram-канал з однойменною назвою (https://t.me/wartearsorg).
На малюнку нижче показані статистичні дані цього Telegram-каналу, отримані за допомогою ресурсу https://tgstat.ru
Тож, зазначений Telegram-канал було створено 02.09.2022 року. І одна з перших публікацій розповідає про мету створення Telegram-каналу та про «проєкт» загалом:
«С мая этого года проект wartears.org собирает данные по потерям Вооруженных сил Украины. За последнее время мы также стали использовать базы данных по военным Украины и собирать информацию об организациях и лицах, помогающих ВСУ — как финансово, так и информационно. Параллельно с этим мы помогаем простым людям из Украины находить своих родных — и так мы уже нашли более 700 человек. Наши направления:
1) сбор информации из открытых источников о потерях украинской армии, об организациях и лицах, оказывающих помощь ВСУ — как недавний пример разгон фейков об Изюме как о „второй Буче“;
2) внесение информации в единую базу проекта (более 125 000 записей), работа по систематизации этой информации;
3) общение с родственниками погибших, пленных и пропавших военнослужащих ВСУ и обработка заявок на розыск людей.
Хотите быть частью нашей команды — пишите нам в @wartearsbot, рассказывайте о себе и на каком направлении желаете помочь».
Щодо контенту, який продукує та публікує «проєкт» на своїх інформаційних ресурсах:
1. Категорія «Загиблі офіцери». Так, на сайті міститься розділ (https://wartears.org/special/officers), у якому публікується інформація про нібито загиблих офіцерів Збройних Сил України.
2. Категорія «Публікації». Зазначена категорія складається з однойменного розділу, який містить дописи у формі «прогнозів», інформації про обміни, відомості про бригади Збройних Сил України.
У контексті цієї категорії особливої уваги потребує той факт, що публікації на вебсайті та Telegram-каналі відрізняються.
Так, більшість публікацій в Telegram-каналі стосуються втрат Збройних Сил України, дані про які вираховуються «на основе математической модели v3.0»:
Зазначену математичну модель можна знайти на сайті «проєкту» (https://wartears.org/posts/math-model/):
Наразі на сайті міститься примітка наступного змісту:
«Внимание!
Подсчет матмодели временно приостановлен, потому что мы получили большое количество точных данных по погибшим и работаем над изменениями модели в соответствии с изменившимися входящими точными данными.
Также в этой, второй, версии модели оценки числа погибших завышены приблизительно на 25-30%. Мы существенно исправили и доработали модель, опубликовав третью версию. Которая, см. выше, оказалась не последней».
Крім цього, у розділі міститься детальний опис самої моделі та посилання на її актуальну версію (https://wartears.org/posts/2023-02-02-math-model-v3/).
Примітно, що опис моделі містить у собі велику кількість маніпуляцій та умовностей, які мають на меті виправдати працездатність моделі перед пересічним читачем.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Тож, з якою метою і ким створено сайту WarTears? Про це кожен читач висновки робитиме самостійно. Але все вищенаведене, як мінімум, має породити сумніви у «правдивості» інформації, викладеної на цьому ресурсі.
Джерело: Інформаційне агентство АрміяInform
2023-09-09 15:15:44