Україна і світ

Через війну: втрата близьких негативно позначилася на психіці кожного п’ятого підлітка в Україні


В Україні кожна п’ята дитина (21%) вказала, що втратила близького родича або друга з початку повномасштабного вторгнення Росії. Про це йдеться в дослідженні ЮНІСЕФ.

Опитування, проведене 2023 року, дало змогу з’ясувати, які саме обставини, пов’язані з війною, бойовими діями, могли стати джерелом стресу і переживань у підлітків.

– Виявилося, що багатьом респондентам довелося пережити події, які мали безумовний негативний вплив на психоемоційний стан молодої людини, – ідеться в повідомленні.

Випробування війни

Значна частина опитаних вказала, що:

  • їхня сім’я зазнала економічних труднощів (63%);
  • їхній близький родич або друг брав участь у бойових діях (59%);
  • вони особисто чули або бачили бої (55%);
  • їхній близький родич або друг отримав травму (35%);
  • вони особисто бачили людей, поранених або вбитих (31%);
  • їхній близький родич або друг був убитий (21%).

У висновках дослідження вказується, що до 2022 року переважна більшість підлітків почувалися щасливими. Війна спричинила погіршення психологічного самопочуття українців, зокрема дітей.

Зниження рівня щастя

Зазначається, що серед опитаних молодих людей суттєво зменшилася частка тих, хто почувається щасливим загалом.

– Визнати себе щасливою людиною перешкоджають, по-перше, стрес і власні переживання, пов’язані з війною, по-друге, несприятлива соціальна атмосфера, переживання оточуючих, – інформує ЮНІСЕФ.

Опитування проведено у 2022/2023 роках “Здоров’я та поведінкові орієнтації учнівської молоді” за підтримки ЮНІСЕФ. Воно охопило 23 612 підлітків віком 11-17 років. Опитуванням було охоплено 24 області та Київ.

Джерело: звіт ЮНІСЕФ

Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-02-23 10:25:00