Україна і світ

Через дії РФ понад 160 суден застрягли в зерновому коридорі – МЗС

Через дії російської сторони понад 160 суден із українською агропродукцією застрягли в черзі біля протоки Босфор. І ця кількість постійно зростає.

Про це поінформували в Міністерстві закордонних справ України.

У відомстві наголосили, що дії РФ створюють затримку роботи Чорноморського зернового коридору, через який зерно та інша агропродукція експортується з України через порти на Одещині.

Як відомо, після підписання зернової угоди в липні був створений Спільний координаційний центр у Стамбулі (Туреччина) для відстеження поставок.

За даними МЗС, починаючи з 14 жовтня, російські інспектори з цього центру почали суттєво затримувати перевірку суден, які прямують до українських портів для завантаження зерновими або з портів везуть продукцію до пункту призначення.

– У результаті дій РФ, понад 165 суден нині застрягли в черзі біля протоки Босфор, і їхня кількість щодня збільшується, – наголосили в міністерстві.

У МЗС уточнили, що існують підстави вважати такі перевірки РФ політично мотивованими. Адже нещодавно керівництво країни-агресора намагалося поставити під сумнів діяльність зернового коридору та вимагало поступок в обмін на продовження зернової угоди.

За даними відомства, затримки під час перевірок вже не дозволили Україні відправити на експорт додаткові 3 млн тонн зерна.

– Дії Росії підривають глобальну продовольчу безпеку, зокрема в регіоні Глобального Півдня… 10 млн людей у світі не отримали вчасно їжу через політичні амбіції РФ, – зазначили в МЗС.

Міністерство закликало міжнародну спільноту, зокрема країни Африки та Азії, які потребують українського зерна, вимагати від РФ негайно припинити штучні затримки.

Крім того, Україна звернулася до секретаріату координаційного центру в Стамбулі та закликала врегулювати цю проблему. Зокрема, можна було б збільшити кількість інспекторів у протоці Босфор.

У МЗС наголосили, що Кремлю не можна дозволяти тримати мільйони людей у світі в заручниках “його голодних ігор”.

На дії РФ уже відреагували в Організації Об’єднаних Націй. В ООН зазначили, що необхідні негайні кроки для усунення блокування суден.

– Наразі біля Стамбула знаходяться понад 150 суден, які очікують відправлення. І ці затримки можуть призвести до збоїв у ланцюжку поставок та портових операціях, – заявила прес-секретар представництва ООН у Спільному координаційному центрі Ісміні Палла.

Як відомо, зернова угода про розблокування експорту з України була підписана в Стамбулі 22 липня цього року. Українська сторона підписала договір з Туреччиною та ООН. Аналогічний документ уклала країна-агресор.

Експорт відбувається з трьох портів на Чорному морі: Одеса, Чорноморськ та Південний.

Угода діє 120 днів із моменту підписання, тобто до 19 листопада. Україна наполягає на її продовженні.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Водночас російська сторона вже пригрозила вийти з угоди, стверджуючи, що зерно начебто не експортується до найбідніших країн світу. Москва вже висунула ООН вимоги для продовження дії угоди.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2022-10-24 20:58:10