Чарльзу ІІІ – 76 років: чи виправдав король Британії очікування суспільства
Король Великої Британії Чарльз III 14 листопада відзначає 76-річчя. Це важлива святкова подія для британської монаршої родини, яка наразі переживає не найкращі часи.
Вже минуло більше двох років відтоді, як Чарльз III узяв на себе обов’язки монарха, служачи народу Великої Британії та країн Співдружності. Своєї черги на трон Чарльз чекав понад 70 років, однак у новому статусі йому довелося зіштовхнутися із низкою викликів.
З нагоди дня народження короля Life. Факти ICTV вирішили розібратися, які були очікування від Чарльза III, як хвороба вплинула на його правління та чи є майбутнє у британської монархії.
Правління Чарльза III: чи виправдав він очікування
Політичний експерт Олексій Якубін зазначив, що у суспільства було занепокоєння, чи зможе Чарльз утримати той рівень довіри до британської монархії, який мала його мати Єлизавета ІІ.
– Коли Чарльз III зійшов на престол, то, з одного боку, він хотів показати, що може бути хорошим монархом, не гірше Єлизавети ІІ. А з іншого боку – нібито перевернути сторінку всіх цих очікувань і скандалів, які свого часу були з ним пов’язані, – сказав він.
За час свого правління Чарльз III зіштовхнувся із низкою викликів, серед яких й політичні зміни. До того ж російсько-українська війна теж позначилася на Британії та британській економіці.
Експерт вважає, що в Чарльза наразі немає такого авторитету у суспільстві, який свого часу мала Єлизавета ІІ. Наприклад, у жовтні проходив саміт лідерів країн Британської Співдружності на Самоа, проте чимало країн туди не приїхало. А цей захід, по суті, курувався королем і мав би продемонструвати єдність колишніх британських колоній і їхню готовність надалі співпрацювати.
– Ми бачимо, що ця єдність розпадається. Тобто країни, які раніше перебували в зоні впливу Британії, поступово починають обирати свої траєкторії. Цей з’їзд показав, що Чарльзу поки що не вдається консолідувати колишні британські колонії. Єлизаветі II це більшою мірою вдавалося. Звісно, тоді і виклики в світі були інші, але й вона мала певний авторитет, – сказав Олексій Якубін.
За словами експерта, Чарльз III хотів, щоб у суспільстві його сприймали як прогресивного монарха. Однак проблема в тому, що він достатньо пізно зійшов на престол. Якби це відбулося раніше, то він, можливо, міг би проявитися набагато яскравіше.
Як хвороба Чарльза III впливає на монархію
Наразі король Британії лікується від раку, який йому діагностували під час планової операції через збільшення простати. Через недугу Чарльзу доводиться відкладати виконання обов’язків, пов’язаних з публічною діяльністю.
З раком також зіштовхнулася принцеса Уельська, нещодавно вона завершила курс хімієтерапії.
– Фактор хвороби впливає на те, що монарх не може повноцінно виконувати свої обов’язки. Це також стосується і Кейт Міддлтон. Частина британців, дивлячись на цю ситуацію, відчувають певне занепокоєння. З одного боку, це, звісно, викликає емпатію. Але, мені здається, не так до Чарльза, як до Кейт Міддлтон, – зазначив Олексій Якубін.
Про майбутнє британської монархії
Протягом XX століття британська монархія демонструвала дуже високий рівень адаптивності. Однак час від часу у британському суспільстві виникають питання, чи не занадто дорого обходиться монархія, чи не занадто розкішний спосіб життя ведуть члени королівської сім’ї і так далі.
Олексій Якубін вважає, що відповідальність за майбутнє британської монархії лежить вже не так на Чарльзі, як на його старшому синові Вільямі, який є спадкоємцем престолу.
– Хоч би що робив Чарльз, він все одно продовжує бути в тіні своєї матері Єлизавети II. Британське суспільство зараз не так негативно до нього ставиться, як в 90-х роках, одразу після смерті принцеси Діани. Але все одно він сприймається як монарх попередньої епохи. Тож доля відповідальності за майбутнє монархії лежатиме на дітях Чарльза, – сказав він.
Експерт додав, що в 90-х роках Чарльз позиціонував себе як соціально активну людину, яка цікавиться проблемами екології та майбутнім британців.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
– Коли він став монархом, складається враження, що все тече, як і було за Єлизавети. Просто підтримується на якомусь рівні, без інновативної складової. У британському суспільстві монарх виконує своєрідну роль символу. Чарльзу, можливо, це не зовсім вдається. Але його дітям, якщо вони будуть більш активними, це буде краще вдаватися. Порівняно з багатьма монархіями континентальної Європи, мені здається, британська поки що демонструє свою готовність до адаптивності. А це є синонімом виживання, – наголосив експерт.
Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-11-14 10:40:00