Україна і світ

Це не смуток і не реакція на стрес: як розпізнати депресію та діяти правильно


Доктор медичних наук, психіатр, професор Олег Чабан розповів, як розпізнати депресію, назвав найтиповіші ознаки цього психічного розладу та пояснив, як діяти правильно.

– Під час війни та інших кризових ситуацій кількість випадків депресії значно зростає, що підкреслює важливість розуміння цього стану та вміння його розпізнавати, – йдеться в повідомленні.

Що таке депресія

Олег Чабан наголошує на важливості розмежування короткочасних депресивних проявів і депресивного розладу. Він підкреслює, що під час війни багато хто відчуває втому, тривогу та порушення сну, що є нормальною реакцією на ненормальні обставини.

Однак, якщо ці симптоми тривають довго і заважають повсякденному життю, слід звернутися до фахівця.

За словами експерта, депресія – це не просто тимчасовий смуток або реакція на стресову подію. Це серйозний психічний розлад, що характеризується стійким погіршенням настрою, втратою інтересу до повсякденної діяльності та зниженням енергії.

Симптоми можуть включати порушення сну, апетиту, концентрації уваги та фізичні болі без очевидної причини.

Професор Чабан також зазначає, що депресія може проявлятися по-різному у чоловіків і жінок. Жінки частіше схильні до емоційних розладів, що може бути пов’язано з біологічними та соціальними факторами.

Депресія не є інфекційним захворюванням, проте емоційний стан близьких людей може впливати на нас.

– Ми схильні переймати емоційний фон оточення, і це нормально. Однак важливо розуміти, що співчуття не повинно переростати у втрату власних ресурсів, – підкреслює вчений.

Симптоми депресії

Основний симптом депресивного розладу – зниження вітального компонента, тобто втрата інтересу до того, що раніше приносило задоволення, яке триває щонайменше два тижні.

Людина в такому стані більше не насолоджується їжею, фільмами, відпочинком, спілкуванням із друзями та іншими речами, вона втратила енергетичний потенціал турбуватися про себе, про оточуючих і тепер лише страждає і не бачить нічого цікавого.

Загалом, депресивний розлад обов’язково передбачає наявність проявів у трьох блоках:

  • психологічному – дуже поганий настрій, низька працездатність;
  • фізіологічному (соматичному): різке погіршення сну (як надмірний сон, так і його нестача), швидка втома, фізична неможливість працювати;
  • соціальному: відгородження від близьких.

Як підтримати близьких із депресією

Якщо у вашому оточенні є людина, яка страждає на депресію, важливо проявляти підтримку і розуміння.

За словами Олега Чабана, найважливіше – це слухати і бути поруч без критики чи осуду. Допоможіть близькому знайти фахівця та заохочуйте лікування, але не примушуйте його до дій, пропонуйте практичну допомогу в повсякденних справах.

Пам’ятайте, що депресія – це хвороба, яка потребує лікування, і ваша підтримка може стати важливим кроком на шляху до одужання.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-12-22 09:24:00