Україна і світ

Це історичний день, починається нова ера: президент Фінляндії про подання заявки до НАТО

Фінляндія в неділю прийняла офіційне рішення про подачу заявки на членство в НАТО.

Рішення прийнято на спільному засіданні президента та урядового комітету із зовнішньої політики та політики безпеки.

Рішення буде обговорюватися в парламенті в понеділок, а голосування, як очікується, відбудеться у вівторок. Заявка буде подана в НАТО, за даними ЗМІ, в середу.

– Сьогодні президент і урядовий комітет із зовнішньої політики оборони прийняли рішення подати заявку на членство в НАТО. Це історичний день. Відкривається нова ера, – сказав на прес-конференції президент Саулі Нііністьо.

За його словами, до цього рішення Фінляндію підштовхнули події в Україні. Він підкреслив, що заява Фінляндії про членство не спрямована проти кого б то не було.

– Безпека – це не гра з нульовою сумою. Коли безпека Фінляндії максимальна, вона ні від кого не залежить, підвищується загальна безпека, – сказав президент.

Він зазначив, що членство в НАТО підтримується в суспільстві країни.

Коментуючи реакцію президента Росії Володимира Путіна на заявку Фінляндії, Нііністьо сказав, що в суботу розмовляв з ним і реакція Путіна на заяву Фінляндії була менш жорсткою, ніж будь-який російський коментар з 2016 року.

12 травня Нііністьо і прем’єр-міністр Санна Марін виступили зі спільною заявою, в якій висловилися за пріоритетний вступ країни в НАТО.

Членство в НАТО підтримали також парламентські комітети з оборони і зовнішньої політики. За підрахунками телерадіомовлення Yle, за вступ до НАТО виступають близько 130 депутатів парламенту з 200.

Згідно з останнім опитуванням громадської думки, проведеним на замовлення порталу телерадіомовлення Yle, 76% фінів хочуть бачити Фінляндію в НАТО.

Заявка спочатку буде розглянута Радою НАТО, після чого почнуться переговори з НАТО і угода про членство має бути ратифікована на національному рівні у всіх 30 країнах Альянсу.

Такі великі країни НАТО як США, Франція, Німеччина і Великобританія пообіцяли підтримку Фінляндії протягом періоду розгляду заявки.

Фінляндія повинна буде звернутися за допомогою і уточнити, що їм буде потрібно. Це може бути військова підтримка, обмін розвідданими, кіберзахист і проведення спільних військових навчань.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг неодноразово заявляв, що Фінляндію і Швецію приймуть до альянсу з радістю і обіцяв провести процедури прийому в найкоротші терміни.

Розширення НАТО за рахунок Фінляндії і Швеції збільшить протяжність кордонів РФ з НАТО на 1,2 тис. км.

Високопоставлені дипломати НАТО зустрічаються в неділю в Берліні, щоб обговорити надання подальшої підтримки Україні та кроки Фінляндії та Швеції щодо приєднання до НАТО.

Очікується, що парламент Фінляндії схвалить це рішення найближчими днями, але це вважається формальністю.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2022-05-15 17:41:07

Back to top button