Бригада «Сталевий кордон»: розбивай ворогів крицевим ударом, як Steel

Бригада «Сталевий кордон» Гвардії наступу (15-й мобільний прикордонний загін) — це бойове з’єднання Держприкордонслужби, сформоване на нових засадах з урахуванням досвіду бойових дій під час широкомасштабного російського вторгнення в Україну.
У черговому матеріалі циклу «Бригада для супергероя» про з’єднання Сил оборони України, які беруть участь у проєкті «Контракт 18‒24», АрміяInform розповідає про бригаду «Сталевий кордон» ДПСУ, її бойовий шлях та символіку.
Супергероєм, який найкраще пасує бригаді «Сталевий кордон», є Steel — персонаж зі всесвіту DC, який створив для себе броньований екзоскелет зі сталі, щоб стати живим щитом на захист людей. Його сила не в надздібностях, а у сталевій волі, інженерному розумі та броньованих обладунках.

«Сталевий кордон» на сторожі сходу України: бойовий шлях бригади
15-й мобільний прикордонний загін «Сталевий кордон» було сформовано на початку 2023 року як штурмову бригаду Держприкордонслужби України в межах кампанії «Гвардія наступу». Основу нового підрозділу склали досвідчені прикордонники, які з 2014 року виконували бойові завдання на сході України.
До лав «Сталевого кордону» увійшли воїни, які першими зустріли ворога на державному кордоні під час широкомасштабного вторгнення 2022 року, обороняли Азовсталь у Маріуполі, тримали оборону на Лиманському та Бахмутському напрямках, а також захищали кордон з країною-агресором.
Офіційною датою створення бригади вважається 24 січня 2023 року, оскільки саме цього дня урядом ухвалено рішення про її формування. А 24 лютого 2023 року, символічно в річницю відкритого вторгнення, підрозділ отримав бойове знамено.
Після кількох місяців інтенсивного індивідуального і колективного вишколу бригада набула оперативної спроможності й була залучена до бойових дій у найгарячіших точках фронту. Влітку-восени 2023 року «Сталевий кордон» бився на Бахмутському напрямку, зокрема його штурмові групи в складі Сил оборони брали участь у звільненні села Кліщіївка на південь від Бахмута.

17 вересня 2023 року українські війська вибили ворога з Кліщіївки, і в цьому успіху є внесок прикордонників «Сталевого кордону», які діяли пліч-о-пліч з підрозділами ЗСУ та Національної гвардії. Одночасно інші підрозділи бригади вели оборонні бої на північному сході. Зокрема, восени 2023 року «Сталевий кордон» воював на Куп’янсько-Лиманському напрямку (Харківщина-Луганщина), стримуючи наступальні дії росіян.
Протягом зими й весни 2024 року «Сталевий кордон» продовжив виконувати бойові завдання на східному фронті, переважно у смузі відповідальності Сил оборони на стику Харківської, Донецької та Луганської областей. Бригада діяла в районах населених пунктів Першотравневе, Куп’янськ, Новоєгорівка, Сергіївка.
З червня 2024 року підрозділи загону відбивали повторний наступ росіян на півночі Харківської області в районі Вовчанська, відбиваючи ворожі атаки безпосередньо на державному кордоні. А з листопада 2024 року прикордонники «Сталевого кордону» брали участь у Курській операції.
Наразі «Сталевий кордон» стримує наступ окупантів на Північно-Слобожанському та Південно-Слобожанському напрямках.

Незламна броня на межі держави: символіка «Сталевого кордону»
Назву бригада «Сталевий кордон» надали 15-му мобільному прикордонному загону на етапі його формування як штурмового з’єднання МВС у межах проєкту «Гвардія наступу» у лютому 2023 року. Вона підкреслює гартовану мужність і незламність прикордонників, які першими зустрічають ворога на державному рубежі.
«Сталевий кордон» є відсилає до образу непрохідної сталевої стіни на межі держави й влучно відображає роль бригади як міцного щита на захисті України. У складі з’єднання багато воїнів, загартованих боями, зокрема під час оборони Маріуполя на металургійному комбінаті «Азовсталь», тож визначення «Сталевий» якнайкраще пасує прикордонній бригаді та символізує її силу та надійність.
Офіційна емблема «Сталевого кордону» має глибокий символізм, пов’язаний з прикордонною службою та обороною України від ворожого вторгнення. Її центральним елементом є щит, який уособлює оборону та захист країни, а також стійкість і незламність українських прикордонників, готових стримати будь-яку загрозу.

Бойову символіку доповнюють схрещені мечі, розміщені за стилізованим козацьким хрестом, який є реплікою офіційної емблеми Державної прикордонної служби України. Стилізовані шипи на чотирьох раменах нагадують непрохідний межовий частокіл як частину захисного валу лінії оборони — «Сталевого кордону» нашої держави.
Гасло бригади — «Перші на кордоні, перші в наступі». Воно підкреслює подвійне покликання підрозділу: залишаючись завжди на передовій охорони державного кордону, його бійці водночас одними з перших беруть участь у наступальних операціях зі звільнення українських територій.
В цілому символіка «Сталевого кордону» поєднує традиції прикордонної служби та новий наступальний дух. Разом із влучною назвою та гаслом, емблема формує унікальну ідентичність бригади, що викликає повагу побратимів і острах ворогів.

Броньований Steel — супергерой «Сталевого кордону»
Супергероєм, який уособлює непохитний бойовий дух і загартовану міць бригади «Сталевий кордон» є Steel (Сталь, справжнє ім’я Джон Айронс) зі всесвіту DC, який без жодних надприродних сил самостійно створив броньований екзоскелет для того, щоб боротися зі злом та боронити людей від загроз.
Прикордонники бригади так само не народилися з надзвичайними здібностями й уміннями, але здобули свою силу завдяки навчанню і тренуванню, здобувши знання та навички та вигартувавши дисципліну. Завдяки цьому «Сталевий кордон» став нездоланною для ворога бронею держави.
Бійці бригади, як і герой у сталевій оболонці, не зламуються під натиском ворога, а навпаки — стають твердішими. У кожному ворожому обстрілі, у кожному російському штурмі прикордонники витримують, відбивають і повертають окупантам сторицею — як відлуння кувального молота по сталевій плиті.

Як Steel тримає удар заради звичайних людей, так і «Сталевий кордон» воює не за славу, а за спокій мирних українців. Це не бригада розрахованої, зваженої, спланованої та ретельно втіленої дії, завдяки якій тримається лінія фронту, оберігаються українські міста, повертаються тимчасово захоплені ворогом території і, головне, — рятуються життя.
Тому Steel — це не просто випадковий супергерой для прикордонної бригади «Сталевий кордон», а уособлення філософії українських прикордонників: бути незламним не тому, що ти всесильний, а тому, що ти твердо вирішив стояти. Бійці «Сталевого кордону» — це український варіант Джона Айронса: без магії, без пафосу, але з бронею з волі, досвіду та віри.

Прагнете стати до лав бригади «Сталевий кордон», щоб розбивати ворогів крицевим ударом, як броньований Колосс?
Телефонуйте за номером телефону +38 063 988 76 00 або залишайте заявку на вступ до бригади «Сталевий кордон» за умовами проєкту «Контракт 18-24» на сайті 18-24.army.gov.ua або в Резерв+.
Нагадаємо, що «Контракт 18‒24» — це добровільна ініціатива, що дозволяє українцям зазначеної вікової категорії приєднатися до Сил оборони України на один рік.
Проєкт пропонує гідну фінансову винагороду, професійний бойовий вишкіл за стандартами НАТО та соціальні гарантії, яких не дає жодна цивільна професія.
Більше про традиції, звитягу та бойові будні бригади «Гарт» її офіційних сторінок у соціальних мережах Facebook та Instagram. Також дивіться відео бригади на каналі у Youtube та у TikTok.
Крім того, бойову роботу бригади «Гарт» регулярно висвітлює АрміяInform.
⚠ Застереження щодо авторських прав / Copyright Disclaimer
У цьому матеріалі використовуються образи та імена супергероїв, що належать компаніям Marvel Entertainment, LLC та DC Comics, виключно з метою художньої аналогії та залучення уваги читачів. Ми не претендуємо на право власності на будь-які торговельні марки, персонажі чи візуальні елементи. Усі згадки та порівняння мають інформаційний і сатиричний характер та не використовуються з комерційною метою. У разі звернення правовласників ми готові внести необхідні зміни або видалити контент.
This material includes references to characters and imagery owned by Marvel Entertainment, LLC and DC Comics, used solely for artistic analogy and public engagement. We do not claim ownership of any trademarks, characters, or visual elements. All references and comparisons are intended for informational and satirical purposes only, with no commercial use. If contacted by the rights holders, we are willing to make necessary changes or remove any content.