Бої під Покровськом та розширення операції України на Курщині: що сталось на фронті за тиждень
Українські війська продовжують проводити нову хвилю наступальної операції на Курщині та зберігають там режим інформаційної тиші. Паралельно з цим російські війська мають мінімальні успіхи з просуванням на Покровському та Курахівському напрямках.
На окрему увагу заслуговують удари України по об’єктах РФ, які особливо посилилися протягом тижня, що минає.
Військовий експерт і засновник БО Реактивна пошта Павло Нарожний у коментарі Фактам ICTV розповів, якою є ситуація на передовій і як змінилася лінія фронту за тиждень.
Курська операція
З 5 січня розпочався новий етап Курської операції, який проводять Сили оборони України. Окрім інформації про просування українських військ та окремих кадрів бойових зіткнень, які переважно надходять з боку країни-агресора, інформації майже немає.
Військовий експерт Павло Нарожний вказує, що наразі вся публічна інформація на цьому напрямі, яка здобувається, зокрема, завдяки фахівцям з OSINT, відстає щонайменше на три дні.
Утім, загалом можна сказати, що Сили оборони України мають певні успіхи та просування вглиб Курської області.
Водночас, продовжує експерт, росіяни намагаються контратакувати українські війська з лівого флангу курської операційної зони, зокрема, за допомогою військових із Північної Кореї.
– Давати якісь оцінки на цьому дуже ранньому етапі, говорити загалом, що там успішно, а що не так успішно, то для цього, як на мене, ще надто рано. Я думаю, що треба щонайменше з тиждень почекати, тоді можна буде давати якісь більш-менш точні оцінки, – каже Нарожний.
Цілі української наступальної операції, водночас, Нарожний називає очевидними: перегрупування російських військ через дії ЗСУ, що змусить РФ перекинути війська з інших напрямів, а також інформаційний аспект, оскільки РФ сьогодні має успіхи на Покровському та Курахівському напрямках.
– Тобто вони там просуваються, не дуже сильно, але просуваються. По флангах ріжуть ближче до Покровська, захопили половину Курахового і наші війська утримуються і воюють на ТЕЦ. І це, по-перше, тисне і на наше населення. Люди там читають усі новини, вважають, що там щось дуже погане відбувається. Другий момент, це те, що це дуже сильно тисне і на наших союзників. Найочевидніше, це те, що скоро в США з’явиться новий президент, і він, вочевидь, налаштований на переговори з Путіним, – каже експерт.
Це і підштовхує, вважає Нарожний, посилювати дії Сил оборони України до того, щоб на переговори Києву виходити з позиції сили.
Курахівський напрямок
Протягом тижня, що минає, почав “закриватися” виступ українських захисників, які утримували війська РФ від просування на Курахівському напрямку. Зокрема, йдеться про безпосередньо населений пункт Курахове та найближчі міста і селища навколо.
За словами Павла Нарожного, ситуація на цьому напрямку “дуже важка”, оскільки для українських військ існує загроза напівоточення: з півночі, де водосховище, а також з півдня, РФ просунулася по флангах, що ускладнює логістичний маршрут до самого Курахового.
– А саме Курахове, то ми утримуємо там тільки ту частину де ТЕЦ і все. Всі інші частини ворог там просто знищив. Знищив усі абсолютно будівлі. Коли немає будівель, то вести бої в місті практично нереально, – вказав він.
Експерт додає, що після того, як виступ українських Сил, що утримується під Кураховим, імовірно, впаде, то може повторитися ситуація з тим, як поводився фронт після захоплення Росією Авдіївки: на цьому напрямку фронт вирівняється і російське угруповання піде в наступ об’єднаними силами.
– Курахівський виступ зараз є і він досить великий. І ось по колу там тримають вони досить велику кількість бійців. Я думаю, що все ж таки питання часу, коли вони знищать абсолютно всі будівлі за допомогою КАБів і нам доведеться звідти відходити. Нам дуже невигідно там перебувати, – каже Нарожний.
Він додає, що в разі, коли лінію фронту буде вирівняно на цьому напрямку, угруповання військ РФ чисельністю близько 15 тис. військових, найімовірніше, перекинеться на інший напрямок – Покровський.
Покровський напрямок
На Покровському напрямку картина з повільним просуванням російських військ розвивається вже кілька місяців. Тут зараз росіяни намагаються “намацати” українську оборону і вирішили не бити “в лоб”, каже Нарожний.
– Вони там б’ються, у прямий наступ не йдуть на Покровськ, а підходять з боку. Єлизаветівка, село, що там неподалік, то воно дуже давно тримається, дуже добре укріплене, де ворогу дуже важко проходити. І вони (росіяни, – Ред.) стандартно мацають оборону: якщо не можуть іти в лоб, то йдуть по флангах; проходять якусь ділянку, приходять наші добре підготовлені підрозділи і відкидають їх назад. І потім росіяни шукають інше місце і там ідуть у наступ на цьому напрямку, – каже він.
Така ситуація на цьому напрямку “вже давно і постійно”, додає Нарожний, а головними проблемами експерт називає тут нестачу людей і частково нестачу озброєння.
Времівський напрямок
Окремої уваги заслуговує ситуація на Времівському напрямку, де росіяни намагаються захопити населений пункт Велика Новосілка та Новий Комар. Наразі там росіяни утримують під вогневим контролем усі дороги, що з’єднуються з селищем, утім сама Велика Новосілка тримається завдяки зусиллям українських захисників.
– Наша тактика і стратегія спрямована на те, що ми в обороні зазнаємо набагато менші втрати, ніж у ворога. Йдеться в 3-5 разів, може бути 10 разів менше. Це залежить дуже сильно від ділянки фронту і так далі. І росіяни тут максимально сточують свою техніку і несуть просто неймовірні втрати. Йдеться про півтори-дві тисячі (за добу, – Ред.), це дуже багато. Вони зараз збільшують (наступ, – Ред.) суттєво, – каже він.
Разом з тим, тримати такий темп українським захисникам дуже важко, оскільки росіяни, зокрема на цьому напрямку, постійно посилюють свої угруповання резервами.
Удари по об’єктах РФ
За останній тиждень також стали явно помітними активні удари ЗСУ по військових об’єктах на окупованих українських територіях та в глибині території РФ.
Яскравими прикладами стали удари по Харцизьку і Світлодарську, де українські Сили оборони вразили командні об’єкти армії РФ.
На думку військового експерта, головним поясненням такої активізації є посилене постачання озброєнь з боку США, де президент Джо Байден уже 20 січня завершує свої повноваження і намагається передати Україні всю можливу допомогу.
Як вказує Нарожний, ці удари українська сторона може завдавати тими самими ракетами ATACMS, які можуть пробити і знищити командний пункт.
Іншим варіантом можуть бути керовані авіаційні бомби, як, наприклад, AASM Hammer.
– Це означає те, що нам дали велику кількість далекобійних снарядів, і ми їх використовуємо за прямим призначенням – знищуємо ворога, – каже він.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Він нагадав, що тільки в останньому пакеті від адміністрації Байдена на $500 млн були снаряди повітря-земля, що, ймовірно, може бути якраз авіабомбами AASM Hammer.
Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-01-12 19:44:00