Україна і світ

Без США, але із зусиллями Європи: які можуть бути гарантії безпеки після заяв Гегсета

Після проведення засідання у форматі Рамштайн, який 12 лютого проходив у Брюсселі, стало очевидно, що США хочуть послабити свою присутність на європейському континенті та зобов’язати Європу більше опікуватись українською безпекою.

У зв’язку з цим Україні, допоки є час, потрібно тиснути на США у питанні гарантій безпеки, оскільки наразі, попри розмови про завершення війни, зобов’язань країн щодо того, як запобігти новій агресії з боку Росії, немає.

Про це в коментарі Фактам ICTV заявив політолог Володимир Фесенко.

Позиція США щодо безпеки в Європі та Україні

На засіданні Контактної групи з оборони України (формат Рамштайн) Піт Гегсет, який відтепер очолює Пентагон в уряді Дональда Трампа, заявив, що Європа має збільшити внесок у безпеку на своєму континенті, а також посилити військову допомогу українській державі.

– Сполучені Штати стикаються з послідовними загрозами для нашої батьківщини. Ми повинні – і ми це робимо – зосередитися на захисті наших власних кордонів, – сказав він.

На думку глави Міноборони США, “захист європейської безпеки має бути імперативом для європейських членів НАТО”, а Європа “повинна забезпечити переважну частку майбутньої летальної і нелетальної допомоги Україні”.

– Це означає надання більшої кількості боєприпасів і обладнання, використання порівняльних переваг, розширення вашої оборонно-промислової бази і, що важливо, інформування ваших громадян про загрозу, яка стоїть перед Європою, – каже він.

Крім того, новий глава американського оборонного відомства назвав “нереалістичним” варіант, за якого Україна зможе стати членом Північноатлантичного альянсу.

– США не вірять, що членство України в НАТО є реалістичним результатом врегулювання шляхом переговорів, — сказав він.

Ба більше, він вважає, що безпекові гарантії НАТО не мають поширюватися на можливі миротворчі сили Європи в Україні, а американські війська не мають бути залучені до цих миротворчих зусиль.

– Якщо ці війська країн НАТО будуть розгорнуті як миротворчий контингент в Україні, то вони повинні бути розгорнуті як частина місії, що не є членом НАТО, і вони не повинні підпадати під дію статті 5, – підкреслив Гегсет.

Також Гегсет поставив під сумнів здатність України повернути собі кордони 1991 чи 2014 року у військовий спосіб.

– Ми, як і ви, хочемо суверенної та успішної України. Але ми повинні почати з визнання того, що повернення до кордонів України, які існували до 2014 року, є нереалістичною метою. Переслідування цієї ілюзорної мети лише затягне війну і спричинить ще більше страждань, – сказав Гегсет.

Варіанти гарантій безпеки для України

Політолог вважає, що ризик того, що США зменшать свою допомогу Україні, є, втім наразі ще залишається невідомим план Дональда Трампа, який він лише планує оголосити, лише окремі пункти:

– Ключовий пункт – припинення вогню. Але для цього ще треба стабілізувати фронт. І поки він не буде стабілізований, буде важко домовитися про припинення вогню, – каже Фесенко.

Також експерт вказує на те, що, зважаючи на все, для того, щоб Росія припинила вогонь, у Трампа хочуть піти на певні поступки перед Кремлем. Серед них, зокрема, мораторій на членство України в НАТО.

– Путін хоче назавжди (позбавити Україну перспектив членства в НАТО, – Ред.). Але розглядаються різні варіанти на певний час, щоб це не мало вигляду явної поступки. І також США можуть поетапно скасовувати санкції, у випадку, якщо Путін буде дотримуватись угоди про припинення вогню. Втім, виникає проблема щодо гарантії безпеки для нас, оскільки вони не визначені й це є головною проблемою. Американці хочуть, щоб безпекові функції, зокрема і гарантії безпеки для України, взяли на себе європейці, – каже політолог.

Миротворчі зусилля

Саме тому, продовжує експерт, актуальним є питання європейського миротворчого корпусу, який має контролювати лінію бойового зіткнення між Росією та Україною, щоб не було відновлення вогню та порушень процедури припинення вогню. Втім, для цього, каже Фесенко, потрібно узгодження між Росією та Україною.

– І в мене є великі сумніви, що росіяни погодяться на те, щоб в ролі миротворців виступали країни НАТО. Але американцям ця ідея подобається і вони її будуть просувати. Щодо української сторони, я думаю, що українська сторона намагатиметься дістати гарантії безпеки з боку європейських країн, – каже політолог.

Володимир Фесенко нагадує, що в минулому Україна та країни Європи підписали низку угод про співпрацю у сфері безпеки, які триватимуть роками. Втім, важливим є й те, щоби подібний документ був підписаний зі Сполученими Штатами.

– Добре було б мати договір, приблизно такий, як свого часу США підписували з Ізраїлем чи Єгиптом. Це міг бути, наприклад, договір про статус союзника США поза межами НАТО. Але чи погодяться на це американці? Питання відкрите. Багато хто з дипломатів сумнівається, що американці, особливо за Трампа, підуть на таке. Вони й за Байдена на це не йшли, – каже експерт.

Однак, вважає експерт, умови, які висуватиме офіційний Київ, мають бути саме такі, оскільки за відсутності безпекових гарантій з боку НАТО Україні потрібен буде інший захист для унеможливлення майбутньої агресії з боку РФ.

Сильна армія

Іншим чинником, який буде важливим для України після завершення війни, буде вибудова сильної української армії, що стане внутрішньою опорою, незалежно від будь-яких міжнародних документів.

– Ми в цьому переконалися. Єдина надійна гарантія безпеки для нас – це сильна армія. Будьмо реалістами, якихось абсолютних гарантій безпеки для України просто не існує.

Навіть 5 стаття НАТО, вона вважається найбільш дієвою гарантією безпеки, тому що йдеться про взаємну оборону, але вона ще ніколи не проходила випробувань. Жодного разу. І деякі експерти сумніваються, що, наприклад, якби РФ пішла б в атаку на Європу, чи спрацювала б, наприклад, та п’ята стаття. Ми не знаємо відповіді, – каже експерт.

Експерт вказує, що навіть та сама стаття 5 НАТО працює більше “як запобіжник”:

– Усі, хто захоче напасти на країни альянсу, мають розуміти: якщо ти нападеш на країну НАТО, це буде війна з НАТО, і це великий ризик. Втім, історія знає приклади, коли Польща мала договір про взаємну оборону з Великою Британією і Францією в 1939 році. Втім, ніяк полякам це не допомогло, оскільки Велика Британія і Франція оголосили війну, але не воювали, – каже експерт.

Ядерна зброя

Не допоможе і повернення ядерної зброї, оскільки навіть самі повідомлення про розроблення ядерного озброєння могли б стати для РФ приводом атакувати Україну аналогічним способом, вважає політолог.

Тому, резюмує експерт, юридичних угод, які б давали гарантію безпеки для України, яка б точно зупинила російську агресію, сьогодні немає. Відповідно, навіть за наявності юридичних гарантій, їх треба посилювати, зокрема, зі Сполученими Штатами, оскільки угода України зі США найслабша, каже Фесенко.

– Їх треба посилювати, тут можна домовлятися: можливо не юридично, а це може бути миротворчий корпус, якщо вдасться дотиснути росіян і вони на це погодяться. В перспективі, я думаю, і Зеленський на це натякає, ми маємо створювати інше НАТО, – каже політолог.

Аналог НАТО в Європі

Ще одним варіантом є й те, що Європа, через зниження ролі США на континенті, буде створювати власний оборонний блок щодо якого точаться розмови останні роки і особливо – останні місяці.

– Ідея, яка обговорюється, оскільки у разі, якщо США суттєво зменшать рівень своїх зобов’язань по НАТО в Європі, а також зменшать свою присутність у Європі, тоді європейцям доведеться створювати власний оборонний альянс на залишках НАТО.

І ми маємо бути частиною цього альянсу. Це теж буде гарантія безпеки на перспективу. Альянси з партнерами – це завжди одна з гарантій безпеки, – каже експерт.

Щодо такого роду Альянсу, в України не буде зобов’язань щодо невступу, а тому можна бути частиною оборонного блоку попри умови, з якими українська держава може вийти з війни.

Втім, варіант створення оборонного блоку – це роки роботи, а тому про це надто рано казати і точно не варто розглядати наразі як дієву гарантію безпеки для України.

На сьогодні, резюмує Фесенко, українській владі треба “вибити від Трампа якомога більше”, якщо це вдасться. Це, зокрема, можливо буде зробити, якщо США підуть з Україною на угоду з рідкісноземельними копалинами та іншими стратегічними ресурсами, про які кажуть у Вашингтоні.

Так, можливо буде об’єднати економічні інтереси США з безпековими інтересами України.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-02-12 22:12:00