Без ринку і стихійної торгівлі: як хочуть змінити незручну територію біля ТЦ «Сихів»

До існуючого ТЦ «Сихів» на Іскрі хочуть добудувати новий корпус, а замість ринку з одягом, взуттям та іншими товарами – звести двоповерховий пасаж. Територію між цими об’єктами хочуть перетворити в інклюзивний громадський простір. Відповідні містобудівні плани представили на засіданні архітектурно-містобудівної ради при Львівській міськраді.
Йдеться про вул. Сихівську, яка є однією з найбільших торгівельних локацій для мешканців мікрорайону. Тут розташована низка магазинів, ТЦ «Сихів», критий ринок, де продають одяг та різні побутові товари.
Поміж усього цього на цьому місці роками квітне стихійна торгівля, яку ніхто не може приборкати, а її розбавляє ще й тотальна запаркованість автомобілями.
Аби якось навести лад у цьому торгівельному хаосі, у 2013 році на Іскрі взялись будувати торгівельний центр, у який мали б перейти продавці городини. Але цього так і не сталось. Зараз власники ТЦ «Сихів» роблять ще одну спробу.
«Ця територія є комерційно привабливою й активно використовується, але має дуже поганий рівень благоустрою. Хаотична торгівля і хаотичне паркування, порушений благоустрій, тротуари – все це робить рух практично неможливим. Хоч на дворі і демонтували частину павільйонів, але в принципі ситуація з благоустроєм й організацією комфортного руху пішоходів і автомобілів зараз є досить плачевною… Наша концепція має на меті не тільки зробити ці об’єкти більш комфортними і перспективними для використання, а й впорядкувати всю цю територію, зробити її безбар’єрною, інклюзивною, адже зараз там досить складно пройти здоровій людині, не те, що людині з проблемами опорно-рухового апарату», – так описує цю територію на Іскрі головний архітектор проєкту Юрій Столяров.
Будівництво заплановане у дві черги: добудова ззаду до існуючого ТЦ триповерхового корпуса, який планували ще з самого початку, але так і не звели. Таким чином планують ліквідувати стихійний продуктовий ринок. В оновленому центрі облаштують дворівневий паркінг на 40 місць.
Існуючий стан (зверху) та проєкт забудови (внизу)
Подалі на місці критого ринку планують спорудити двоповерхову торгівельну будівлю у форматі пасажу. Вона має взяти на себе головний акцент із паркування – у дворівневому підземному паркінгу буде майже 200 місць.
Територію між цими двома об’єктами розчистять, проведуть благоустрій та облаштують інклюзивний громадський простір. Фактично йдеться про створення пішохідної алеї протяжністю близько 270 м. Таким чином вдасться забезпечити комфортні умови й мешканцям житлової 16-поверхівки, яка не має прибудинкової території як такої через розташування посеред існуючої торгівельної зони.
«Тобто всі залишки торгівлі в цьому місці перейдуть у закриті, комфортні приміщення», – підсумував Юрій Столяров.
Торгівельний пасаж, який хочуть звести на місці критого ринку
Будівництво хочуть вести на трьох земельних ділянках, які входять у зони Г-2 і Г-6 Сихова – зони об’єктів торгівлі, торгово-ділової зони.
Обговорюючи такі наміри, члени містобудівної ради згадували неуспішність існуючого ТЦ «Сихів» через вкрай непродумане планування, в тому числі сходів і ліфта. «Живим» у ньому є лише перший поверх, де розмістився продуктовий ринок, а на всіх інших поверхах регулярно пустують приміщення. Зауваження звучали і до паркування машин перед самим входом у центр, якого бути не повинно.
Особливо скептичною виявилась заступниця міського голови з питань доступності Ірина Маруняк, яка з 2013 по 2017 роки очолювала Сихівську райадіміністрацію. Вона розповіла про свій досвід боротьби зі стихійною торгівлею на Іскрі.
За словами посадовиці, комунікація з продавцями городини на стихійному ринку була вкрай важкою і коштувала чималих зусиль, аби переконати їх перейти всередину ТЦ «Сихів», але, зрештою, все виявилось безрезультатним.
«Нам не вдалося вивільнити ту частину біля ТЦ «Сихів», де є стихійна торгівля. Там є ціла група людей, яка керує цим процесом. Люди дуже обурювалися і не хотіли йти. І зараз, я вважаю, вони теж навряд чи звідти підуть, бо за це своє «місце» вони платять копійки. Вони торгують там вже років зо 20, їм треба запропонувати вигідну альтернативу. І не якісь суперкомфортні приміщення, а просто якісь столики, де вони далі зможуть заробляти.
Цим людям ми пропонували зайти на другий поверх ТЦ «Сихів», вони поторгували там день-два і йшли. Навіть коли ми з поліцією намагались ліквідувати ту стихійну торгівлю, продавці лягали під машини і говорити, що вони звідти не підуть. Ситуація з тим другим ринком теж непроста, але все-таки трохи легша. Без домовленості з людьми ви всі проєкти не реалізуєте. Треба дуже багато говорити, робити якісь громадські слухання», – висловилась Ірина Маруняк.
Члени містобудівної ради підтримали таку думку і закликали вести активну комунікацію з місцевими торговцями, а також розглянути можливість таки десь «вписати» куточок для торгівлі городиною поміж громадського простору. Інакше люди «все одно прийдуть й будуть продавати свої товари», і створена алея на заваді їм не стане.
Як відомо, ринок на Іскрі існував ще з радянських часів, його називали колгоспним ринком. Мешканці сусідніх сіл приїжджали електричкою на Сихів, аби продати молочні продукти та городину.
Власником ТЦ «Сихів» є ТзОВ «Замок». Згідно з даними аналітичної системи YouControl, воно зареєстроване за цією ж адресою, на вул. Сихівській, 16-А, і займається нерухомістю.
Засновниками підприємства є львів’яни Раїса Довгенко, Василь Курляк та мешканець Зубри Зіновій Урсул. Василь Курляк є проректором з адміністративно-господарської роботи ЛНУ ім. Івана Франка.
Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.
Фото: скриншоти з відео, Google maps
Джерело: Інформаційна агенція «ЛЬВІВСЬКИЙ ПОРТАЛ»
2025-05-21 12:44:00