Без побічних ефектів і пошкодження здорових тканин: новаторський метод лікування онкології
Команда вчених зі Швейцарії відкрила новаторський метод лікування онкології, який не має серйозних побічних ефектів на відміну від традиційного опромінення і триває менше секунди. При цьому пухлину лікують практично без пошкодження здорових тканин.
– Є надія, що нові пристрої дадуть змогу лікувати складні пухлини мозку та інших органів, долати глибинні метастази і загалом обмежити навантаження, яке лікування раку чинить на організм, – ідеться в повідомленні.
Що таке флеш-терапія
Повідомляється, що головним майданчиком експериментів є всесвітньовідомий Європейський центр ядерних досліджень, де побудували Великий адронний колайдер – найпотужніший прискорювач заряджених частинок.
Останніми роками унікальний досвід центру знайшов нову нішу – флеш-терапію раку. Цей метод застосовує в лікуванні позитивно заряджені частинки – протони: надпотужний потік руйнує пухлину за мільйонні частини секунди, практично не ушкоджуючи навколишні тканини.
Уперше флеш-терапію 2014 року запропонувала група французьких учених під керівництвом Венсана Фаводона.
А група швейцарців із Лозанни під керівництвом Марі-Катрін Озенін показала, що цей метод лікування дає змогу зберегти здорові тканини. Терапевтичне дозування опромінення підводиться до пухлини за частки секунди, а не за 20-30 сеансів по кілька хвилин, як під час звичайної променевої терапії.
Міжнародні експерти назвали новий підхід епохальним проривом. Це також підштовхнуло радіобіологів по всьому світу до власних експериментів.
Замість променевої терапії
Флеш-метод викликав резонанс ще й тому, що усуває деякі обмеження променевої терапії – одного з головних способів лікування онкології, який отримують близько 50% хворих.
– Після такого лікування пацієнти часто залишаються з довічною тривогою і депресією, радіація також впливає на розвиток мозку, спричиняючи значну втрату IQ, – пояснюють учені.
Поки що флеш-технологію випробовують переважно на клітинному матеріалі та тваринах (мишах, ембріонах риб тощо), але, на думку онкологів, у перспективі новий метод може дійти до широкого клінічного застосування.
Недоліки флеш-методу
Тривалий час головною перешкодою для масштабного застосування протонів у лікуванні раку були розмір і вартість необхідного обладнання, що обмежує доступ до нього пацієнтів.
Нині ЦЕРН спільно з дослідниками з Університетської клініки Лозанни та французькою компанією TheryQ намагаються розробити новий вид прискорювача, що забезпечує ще більше випромінювання. Це дасть змогу уникнути громіздких апаратів.
Багато експертів вважають, що інвестування у флеш-терапію принесе істотну економію коштів для країн, а також потенційно поліпшить якість життя пацієнтів.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-01-24 10:28:00