Україна і світ

Бали за сплату податків та індексація: що передбачає проєкт пенсійної реформи

Проєкт пенсійної реформи, який передбачає систему балів за страхові внески та інші важливі пункти, оприлюднило Мінсоцполітики.

Відповідний документ розміщений для обговорення на сайті ФПУ.

Пенсійна реформа: що передбачає

Так, пропонується комплексне реформування пенсійної системи, зокрема:

  • посилення страхового принципу у солідарній системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування;
  • підвищення рівня соціального захисту найбільш незахищених пенсіонерів;
  • усунення диспропорції між розмірами пенсій, призначених у різних роках;
  • спрощення механізму обчислення пенсії;
  • систематизація всіх доплат до пенсії.

Також важлим аспектом є пропозиція системних рішень стосовно проблем, пов’язаних з військовою агресією РФ проти України. Очікується, що це забезпечить більш адекватні розміри пенсій в майбутньому, підвищить справедливість, зрозумілість та фінансову стійкість солідарної системи.

Зокрема, передбачається застосовувати для обчислення розміру пенсії інформацію про суми сплачених страхових внесків, замість даних про заробітну плату (дохід), з якої вони надходили.

Базова пенсія та бали

Базова частини пенсії за віком та страхова частина пенсії за віком складають пенсію за віком. Її розмір становить 30% мінімальної заробітної плати на поточний рік, зменшеної на суму відрахувань податків, інших обов’язкових платежів.

Розмір страхової частини пенсії обліковується, як похідна від суми внесків, які особа сплатила протягом всього періоду своєї зайнятості.

Вартість одного балу визначається за формулою: ВБ = ЗСН * 30% : 4200, де:

  • ЗСН – середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески за попередній рік, зменшена на суму відрахувань податків, інших обов’язкових платежів;
  • 4200 – усереднена кількість балів, яку набуває особа за 35 років страхового стажу при сплаті внесків.

Щороку з 1 березня Кабінетом визначається та затверджується вартість одного балу.

Пенсійна реформа: індексація пенсій

Згідно документу, оновлюються підходи до індексації пенсій. Пропонується осучаснити цей процес.

– Враховуючи, що ключовим критерієм рівня пенсійного забезпечення є коефіцієнт заміщення, тобто відсоток від заробітної плати, а також те, що темпи зростання заробітної плати в середньо- і довгостроковому періодах, як правило, перевищують темпи інфляції, то пропонується робити осучаснення страхової частини пенсії на рівень зростання середньої заробітної плати, – йдеться  у пенсійній реформі.

Зазначається, що такий підхід забезпечує недопущення зниження рівня пенсійного забезпечення.

Крім того, змінюються підходи до перерахунку відповідних виплат для осіб, які продовжили працювати на пенсії. Для тих, хто продовжує робочу діяльність, перерахунок пенсій проходитиме щороку автоматично. Розмір виплат зростатиме з урахуванням кількості набутого додаткового стажу.

Більше детальніше з інформацією можна ознайомитися за посиланням.

Спеціальні пенсії

Для забезпечення прозорої і справедливої пенсійної системи, яка працюватиме як математична модель на основі актуарних прогнозів і без “ручного” втручання, додаткові преференції (доплати, надбавки, підвищення, кратні зарахування стажу, тощо) в пенсійному забезпеченні, які визначені різними законодавчими актами, виводяться зі структури пенсії в солідарній системі в окремі доплати – державні соціальні доплати одержувачам пенсії.

– Всі наявні сьогодні доплати, підвищення, додаткові пенсії, надбавки та інші доплати до пенсії, які мають умовно статусний характер, або були встановлені за певні заслуги чи особливості роботи (не підпадають під страхові принципи) будуть збережені та консолідовані в єдиному законі (нова редакція закону Про пенсії за особливі заслуги). Відповідно норми, якими визначаються такі виплати зараз в спеціальних законах, будуть визначені у цьому законі, – йдеться у документі.

Відсоток від базової величини, розмір якої на старті реформи буде еквівалентний розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність і буде встановлюватися , як розмір додаткових державних соціальних виплат до пенсії для кожної окремої категорії осіб.

Пенсія для людей з мінімальним стажем

Пропонується розширити охоплення пенсійним забезпеченням людей, які досягли 65-річного віку, коли вони не мають достатньо страхового стражу, але сплатили достатньо великі суми страхових внесків. Так, їм хочуть надати право на пенсію, не дивлячись досягли вони мінімальної вимоги по стажу 15 років чи ні.

Умовою є сплата до цього часу внесків в сумі, еквівалентній сумі внесків за 30 років стажу з мінімальної заробітної плати.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

При цьому інші чинні параметри щодо визначення права на пенсію (вимоги до страхового стажу та віку виходу на пенсію) залишаються без змін.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-12-04 12:25:00