Львівський портал

Андрій Юрас: «Коли осінь дощить під носом: як захистити дитину від вірусних застуд»

Педіатр, дитячий алерголог, завідувач відділенням дитячої поліклініки «Веселка» Андрій Юрас про те, як восени захистити дитину від вірусних застуд:

Не встигли батьки зрадіти, що діти розбіглися по школах та садочках, як вони знову на домашньому режимі. Так традиційно у багатьох сім’ях розпочинається осінній сезон, який активує не тільки сімейне життя родини, а й вірусне навантаження на організм дітей. Чому так відбувається, що робити батькам для профілактики і під час хвороби та інші корисні поради, зокрема щодо щеплення та алергій, — сьогодні у моєму блозі.

Чому восени діти починають частіше хворіти

По-перше, відразу розвію популярний стереотип про те, що осінь несе похолодання, і діти хворіють через це. Насправді основна причина в тому, що дітлахи повертаються в дитячі колективи, у яких протягом певного періоду знаходяться у закритих приміщеннях. Звісно, ніякої драми в цьому немає: в дитячому колективі діти обмінюються різними вірусами, і це нормальний процес, так має бути. 

Зазначу, що в медицині вважається нормальним, коли діти в садочках і школах переносять легкі вірусні інфекції без ускладнень. До прикладу, є такі групи, як аденовіруси, риновіруси, парагрип, грип та навіть коронавіруси (маю на увазі не Covid-19, а інші штами), котрі  зазвичай викликають прості респіраторні інфекції. 

Як проходить звичайна вірусна хвороба у дітей

Перебіг гострої респіраторної інфекції виглядає зазвичай таким чином: у дитини 1–2 дні може бути невелика температура (може і не бути), потім з’являються рідкі сопельки з носа, потім — кашель, який спочатку пов’язаний з сопельками, тому що виділення збігають по задній стінці горла, і дитина починає підкашлювати, особливо зранку або коли знаходиться у горизонтальному положенні. Згодом сопельки стають густіші, перестають збігати по задній стінці, і кашель стає вологіший. Такий перебіг хвороби у дітей триває півтора-два тижні.

Натисніть на зображення для збільшення

Як правило, діти одужують самостійно, особливого лікування такі респіраторні інфекції не потребують, окрім полегшення процесу дихання. 

Проте є певні ускладнення, які можуть виникнути як наслідок вірусної інфекції, і їх треба вчасно розпізнати, тому від спостереження у лікаря не варто відмовлятися. Серед можливих ускладнень слід згадати, наприклад, гострий отит — запалення вушка, гострий синусит — запалення приносових пазух, пневмонію — запалення легень. На щастя, це буває нечасто, адже в більшості випадків діти переносять респіраторні інфекції досить легко.

Як допомогти дитині пройти вірусну хворобу без ускладнень

Найбільш перевірений науковий медичний метод — вакцинувати. Існують такі вакцини як «Превенар» або «Синфлорикс», що захищають від пневмококової інфекції, тобто від тих ускладнень, які я назвав вище. 

Також раджу своїм пацієнтам вакцинуватися від сезонного грипу, що є одним з підвидів респіраторних інфекцій. До речі, до Covid-19 саме грип був найважчим респіраторним вірусом, і від нього у нас була вакцина, в яку входили 4 штами антигенів (від 4 штамів вірусу).

Ми починали вакцинацію у жовтні-листопаді, щоб захистити від цієї інфекції, пік якої зазвичай припадає на січень-лютий. Перша хвиля, як правило, була у грудні-січні, а друга припадала на кінець лютого — початок березня. Відколи з’явився Covid-19, через соціальне дистанціювання (значно менше часу у колективах) та носіння масок сезони трішки змінилися…  А через обмеження скупчень у межах карантинних заходів зменшилась і частота вірусних інфекцій, у тому числі й грипу.

Поширені в осінній період захворювання, окрім ГРВІ, та як відрізнити алергію від вірусного нежитю

З приходом осені загострюється такий стан як гіпертрофія аденоїдів. Через холодне повітря дитина може шморгати носом, у неї починає закладати ніс і — вазомоторний риніт. Також восени початок ГРВІ можуть маскувати алергії. Точний діагноз повинен поставити лікар, проте, наприклад, відрізнити алергічний риніт від вірусного можуть і батьки. Я розповім, як. 

Насамперед зазначу щодо алергій. В осінній період алергічні прояви у дітей дають три види алергенів:

  1. чагарники типу амброзії;
  2. певні види грибків, такі як альтенарія, альтенаріус. Це грибки, які ростуть назовні, розвиваються на опалому листі після дощів, , виділяють спори, і дитина реагує на ці спорти чханням, тертям очей; 
  3. домашній пил, реакція на який активується в осінній період, тому що дітки більше часу проводять у приміщеннях: в школі, садочку, вдома. А якраз пиловий кліщ — це побутовий алерген, що знаходиться в приміщенні. 

Для того, щоб відрізнити алергію від гострої респіраторної інфекції, слід знати, що остання має стадії. Все починається з млявості, погіршення самопочуття, потім з’являється чхання, потім нежить, закладеність носа, кашель. При цьому нежить проходить певні стадії: спочатку чхання, потім рідкі виділення, потім густі.

При алергії виражених стадій немає. Іншими словами, перебіг хвороби не буде змінюватися симптоматично. Буде лише чхання або лише рідкі соплі. А також виражений свербіж носа. Дитина може терти й очі, проте свербіж очей може бути і при деяких виражених вірусних інфекціях, коли трапляється кон’юнктивіт.

Зауважу: будь-які симптоми, які тривають довше двох тижнів, завжди потребують огляду у лікаря, оскільки це вже може бути або ускладнення, або алергія, або вазомоторний риніт, або гіпертрофія аденоїдів. ГРВІ дуже рідко може мати такий затяжний перебіг.Восени взагалі візити до лікаря стають частішими, і це теж певне завдання для батьків — готувати дитину до відвідування лікаря.

Як підготувати дитину до візиту в поліклініку

Мені імпонують рекомендації Євгенії Іваник — нашого лікаря-педіатра, завідуючої відділенням дитячої поліклініки «Веселка». 

  1. Слід дозволити чи рекомендувати дитині взяти до лікаря улюблену іграшку, і розповісти сину/доньці, що відбуватиметься в поліклініці. Наприклад, що ми покажемо лікарю ніс, вуха, і він нам розкаже, що там відбувається. А також візьмемо з собою нашого іграшкового друга і покажемо йому лікарю… Тобто важливо налаштувати дитину на позитивний лад.
  2. Краще уникати залякувань чи страшних фраз, як, наприклад «тобі робитимуть укол». Краще сказати завуальовано «вакцинацію» або наділити укол магічними властивостями, розказати, що це буде добрий, чарівний укол, магічний, який буде захищати, він зовсім крихітний і навіть не буде відчутний.
  3. Слід уникати самостверджувальних формулювань на кшталт «зробимо тобі укол, бо так треба». Варто донести до дитини необхідність уколу через її самостійне рішення. Наприклад, або ми зараз зробимо укол, і ти одужаєш/не хворітимеш, і тоді не доведеться робити потім багато уколів, або ти не зможеш гуляти з друзями, їздити в торгові центри тощо. Батькам варто розуміти, що дитина часто не хоче до лікаря саме через пам’ять про укол: вона згадує, що їй було боляче і, звісно, не хоче це повторювати. Тому розмови про уколи не повинні бути страшилкою вдома. 

Як восени захистити дитину від сезонних хвороб

Поділюся також переліком найдієвіших порад від нашої команди лікарів-педіатрів «Веселки»:

  1. Уникати контактів з хворими та залишати дитину вдома (поза колективом), якщо вона захворіла.
  2. Дотримуватися правил особистої гігієни, зокрема постійно провітрювати приміщення, слідкувати за комфортною температурою в кімнатах, особливо, коли починається опалювальний сезон. Коли повітря надто сухе, і слизова носа пересихає, вона стає більш вразливою для збудників, які там мали б руйнуватися. Через це більша ймовірність, що інфекція проникне глибше в слизову і розвине захворювання.
  3. Захиститися від захворювань, від яких є вакцини. Це, до прикладу, вітряна віспа, яка хибно вважається легкою хворобою. Навіть якщо у дитини, на щастя, легкий перебіг «вітрянки», він все одно передбачає в середньому 10–14 днів ізоляції дитини дома. Відповідно, батькам доводиться або брати лікарняний, або залучати когось до догляду за дитиною, яка буде капризувати, плакати, чухати висипання і таке інше. Аналогічно і рекомендована вакцинація від грипу, котрий є важкою вираженою інфекцією з інтенсивною інтоксикацією. Не менш важливі і вакцини проти бактеріальних хвороб — вони впливають не лише на попередження важкого хворобливого стану дитини, а й на перенесення збудників. Наприклад, дитина може перехворіти пневмококовим риносинуситом (запалення передносових пазух) і ніби видужати, але ще деякий час може виділяти збудника в зовнішнє середовище, і в садочку чи школі відбувається повторне перезараження інших. Саме тому вакцинація є настільки важливою з огляду на колективний імунітет. Отримати пораду щодо вакцинації дітей у Львові завжди можна за телефонами нашої гарячої лінії  +38 (067) 343 29 11 або +38 (050) 343 29 11.

Якщо дитина захворіла

Окрім індивідуальних рекомендацій лікаря на огляді, раджу не обмежувати бажання дитини виходити на свіже повітря. Якщо висока температура і дитина квола, мляво лежить, силувати її до прогулянок не потрібно. Малюка можна покатати у візочку, а більш дорослу дитину слід виводити на прогулянку, коли вона хоче. Свіже повітря дуже корисне: і дихається легше, і настрій піднімається. Звичайно, у багатоквартирному будинку варто виводити дитину через спільні коридори та ліфти у масці. 

Ще раз зазначу, що коли у дитини тяжке інфекційне захворювання як грип чи кір, через погане самопочуття їй буде не до прогулянок.

Джерело: Інформаційна агенція «ЛЬВІВСЬКИЙ ПОРТАЛ»
2021-09-07 15:21:54

Back to top button