Україна і світ

Альтернативна медицина: наскільки ефективна натуропатія як реабілітація


Фахівці Міністерства охорони здоров’я пояснили, що таке натуропатія і чи є докази її ефективності.

– Часто під виглядом реабілітації пропонують те, що насправді не має до неї жодного стосунку. Деякі підходи звучать настільки переконливо, що здаються панацеєю, – йдеться в повідомленні.

Що таке натуропатія

Натуропатія – це один із напрямів альтернативної медицини, де використовують гомеопатію, ароматерапію, масажі, фітотерапію, гідротерапію і навіть принципи самозцілення.

Однак наукова спільнота вже давно довела, що позитивний ефект натуропатії, якщо він є, часто пов’язаний із плацебо-ефектом або загальним поліпшенням способу життя (здорове харчування, фізична активність, достатній сон, прогулянки на природі), а не з унікальними властивостями натуральних засобів.

Докази ефективності

Science-Based Medicine підтверджує, що натуропатія в кращому разі може полегшити симптоми і тільки як додатковий метод до основного методу.

Але ризики перевищують переваги: багато засобів можуть мати побічні ефекти або небажані взаємодії з призначеними препаратами.

У чому небезпека

Міністерство охорони здоров’я України активно розвиває систему доказової реабілітації, що відповідає сучасним міжнародним стандартам.

– На жаль, ми часто стикаємося з випадками, коли доказова реабілітація підміняється натуропатичними методами, що не відповідає вимогам Програми медичних гарантій і не задовольняє потреби пацієнтів, – зазначили фахівці.

За їхніми словами, реабілітація має бути доказовою і включати в себе фізичну терапію, ерготерапію, терапію мови та мовлення, психологічну допомогу та інші необхідні методи відновлення.

Що ж обрати

Вибір, за словами експертів, очевидний. Це – доказова медицина. Медичні заклади в Україні пропонують безоплатну реабілітацію, що ґрунтується на науці, мультидисциплінарному підході та орієнтована на пацієнта. Це не тільки ефективно, а й безпечно.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-01-27 12:11:00