Україна і світ

Адапційний курс мобілізованих перед відправкою “на нуль”: репортаж АрміяInform з Донеччини

Фото: Віталія Павленка / АрміяInform

Скільки триває адаптаційний курс підготовки новоприбулих військовослужбовців у бойових бригадах, про акценти та важливість допідготовки після БЗВП та чого, власне, навчають піхоту перед відправкою на бойові завдання, АрміяInform розповіли головний сержант оперативно-стратегічного угруповання військ «Хортиця» майстер-сержант Євгеній та головний сержант оперативно-тактичного угруповання військ «Донецьк» головний майстер-сержант Роман.

Фото: Віталія Павленка / АрміяInform
Фото: Віталія Павленка / АрміяInform

«У районах ведення бойових дій у кожній військовій частині сержанти та офіцери організовують допідготовку військовослужбовців, які приходять з навчальних центрів після БЗВП або після проведення довготривалого лікування. Ми його називаємо адаптаційний курс підготовки. Це дуже важливий елемент навчання, – розповідає майстер-сержант Євгеній. – Чому це важливо? Їх тут навчають безпосередньо ті інструктори підрозділів, які мають великий бойовий досвід та розуміння характеру бойових дій у смузі відповідальності бригади на конкретному напрямку місцевості.

Мобілізовані після БЗВП працюють вже на тих штатних посадах, на яких вони будуть виконувати бойові завдання. Тут їх посилено готують воювати та навчать тим навичкам та вмінням, які їм неодмінно знадобляться на передньому краї. Скажу так: за власним бойовим досвідом, у тих військових частинах, де ця допідготовка ведеться серйозно, там і набагато краще побудована бойова робота на передовій, і кращий рівень виконання бойових завдань.

Їдемо на навчально-тренувальний полігон 79 окремої десантно-штурмової Таврійської бригади ЗСУ. Там якраз триває адаптаційний курс підготовки новоприбулих військовослужбовців. Оптимально вона триває щонайменше 14 днів. Звісно, це залежно від бойової обстановки на фронті та можливостей бригади. Хлопці розбиті на невеликі навчальні групи, з ними працюють досвідчені інструктори-десантники.

Сам полігон поділений на сектори навчання: це тактична, вогнева підготовка, мінно-вибухова справа, інженерна підготовка, розвідка, тактична медицина, робота з/проти БПЛА, зв’язок, топографія.

Фото: Віталія Павленка / АрміяInform
Фото: Віталія Павленка / АрміяInform

«Мобілізованих проганяємо дуже ретельно. Тут їх адаптують до нових умов, навчають виживати в бою та знищувати ворога. Сьогодні ми організували на полігоні збори з головними сержантами бойових бригад, частин та підрозділів оперативно-тактичного угруповання «Донецьк». Ці збори проводяться задля підвищення рівня навченості сержантського складу, вдосконалення їхніх вмінь та навичок, зокрема опрацюванням наказу Головнокомандувача ЗСУ щодо порядку оформлення оперативних (бойових) документів тактичними знаками, розширенням комунікації та обміну досвідом, а також розвитку сержантського корпусу. 

Фото: Віталія Павленка / АрміяInform
Фото: Віталія Павленка / АрміяInform

Напрацьовуємо певний алгоритм дій, щоб головні сержанти підрозділів вже у себе в частинах працювали зі своїми підлеглими сержантами-інструкторами як ефективно готувати новоприбулих до бойових дій. Вивчати новий досвід та впроваджувати його в частинах – це ключове, постійний розвиток системи підготовки, адже війна не зупиняється ні на мить.

Тут вони дивляться, що можна покращити у підготовці, що треба ще «довернути» і так далі. Кожна військова частина по-різному навчає особовий склад плюс різна навчально-матеріальна база.

 79 бригаду вибрано не випадково – це одна з кращих частин в системі проведення допідготовки військовослужбовців перед відправкою на бойові завдання. Досвідчені і бойові інструктори, сильна навчально-матеріальна база полігону: ця синергія дає в подальшому добрі результати бойової роботи.

Після «прокачки» на допідготовці, новоприбулі військовослужбовці стають більш впевненими та краще навченими діяти в реальній бойовій ситуації», – каже Роман.

Фото: Віталія Павленка / АрміяInform
Фото: Віталія Павленка / АрміяInform

Бійці готуються на тих зразках зброї, яка є конкретно в їх підрозділі. Робота зі зброєю і стрільба з різних видів стрілецької зброї та гранатометів вдень та вночі, метання гранат. Відпрацьовується тактика дій в урбаністичній місцевості, лісопосадках, полях, руїнах міст та сіл.

Дії в обороні та наступі, штурмові дії, які тактичні переміщення притаманні при різних видах бою. Тактика застосування малих груп: вдарив і відкотився. Відпрацьовують дії із зачистки траншей, ведення вогню на короткій дистанції від ворога.

Кожне заняття відбувається із застосуванням FPV-дронів, безпілотників різних типів. Військові привикають до постійного «жужання» дронів, у них стає менше  боязні. Хлопці вчаться протидіяти «фпвішкам», бігти в укриття, збивати дрони в повітрі.

Максимально реалістично проводяться заняття, де імітуються скиди з БПЛА по нашим військовим. FPV-дрони несуть кульки з водою та піском та завдають «ударів» зверху. Плюс димові завіси, імітація вибухів, тобто люди працюють в умовах, які наближені до району бойових дій.

Робота над стресостійкістю, хлопці мають знати як діяти в бойовій обстановці, коли є паніка, стрес або виникає «ступор». Їх вчать як правильно і швидко впоратися зі стресом, приймати рішення під тиском і так далі.

Плюс навчаються користуватися засобами РЕБ. Треба вміти подавляти роботу ворожих БПЛА.

Наскільки важливо піхотинцю знати ази мінно-вибухової справи? Питання дуже важливе. Піхотинець чи штурмовик може не знати, як правильно знешкодити міну або інший вибухонебезпечний предмет, але він має вміти її ідентифікувати, розуміти, з чим він має справу, і як таку міну обійти.

Він має мати розуміння які мінні перешкоди влаштовує ворог на передньому краї. Номенклатура боєприпасів, які застосовує противник просто величезна. Протипіхотні, протитанкові міни, різні види розтяжок, мінні пастки. рашисти вдаються до найрізноманітніших способів мінування місцевості, пастки можуть бути всюди: в полях, в кущах, в будинках та підвалах якихось населених пунктів.

Новоприбулих навчають як прорватись крізь оборону окупанта, що ворог мінує в першу чергу і так далі. Підготовка ведеться як вдень, так і вночі з імітацією засобів підриву.

На полігоні інструктори-десантники навчають новоприбулих військових як правильно експлуатувати та завдавати вогневого ураження по повітряним цілям противника із застосування переносних зенітно-ракетних комплексів. З цієї зброї можна знищити низьколітаючі літаки, вертольоти, БПЛА та навіть ракети противника.

На заняттях освоюють візуальну розвідку та ідентифікацію повітряних цілей. Далі відпрацьовують наведення та виконання стрільби по цілях. Хлопці працюють як на ПЗРК «Ігла», так і на американських Stinger.

Stinger за своїми тактико-технічними характеристиками кращий за «Іглу»: дальність ураження цілей до 8 км, а по висоті до 3,8 км. У нього встановлена цифрова система обробки сигналу, на відміну від аналогової в «Ігли».

Але ПЗРК «Ігла» також ефективно знищує повітряні цілі противника, але трохи менша відстань ураження до 5 км і висота до 3,5 км.

Тактична медицина – це основа адаптаційного курсу допідготовки військових у бойових частинах. Заняття проводяться щоденно.

Основне тут – первинний медичний огляд та зупинка критичної кровотечі. Вміння правильно накладати турнікети та бандажі. Не завжди бойові медики можуть дістатися на позиції на передову. Тому в умовах бою та інтенсивних обстрілів вкрай важливо зберегти власне життя та допомогти побратиму, якщо він поранений.

Само собою відпрацьовується евакуація поранених за допомогою різних носилок, саморобних тачанок та квадроциклів.

Джерело: Інформаційне агентство АрміяInform
2025-02-19 06:44:00