Україна і світ

Абсолют Усика, рекорд Магучіх та бронза ЧС із футзалу: підсумки 2024 року у спорті

Фото: Getty Images

Добігає кінця 2024 рік. Українські спортсмени, попри війну, яку проти нашої країни розгорнула Росія, роблять все від них можливе, щоб український стяг піднімався якнайвище на світових аренах.

Поки наші захисники боронять державу на фронті, атлети нагадують світові про полонених воїнів та не дають забути, що війна досі триває.

На їхню честь не раз лунав гімн України, демонструючи, що українська нація справді сильна та незламна.

Підсумки року у спорті за 2024 рік

У 2024 році було чимало нагод для гордості за наших атлетів. Дехто зі спортсменів завершив кар’єру, зокрема олімпійські чемпіони Жан Беленюк та Олександр Абраменко.

Українці били рекорди та створювали сенсації на світових аренах та увійшли в історію світового спорту – передусім йдеться про Олександра Усика та Ярославу Магучіх.

Факти ICTV, підбиваючи підсумки року, що минає, пропонують згадати найгучніші досягнення наших спортсменів, а також розчарування, без яких, на жаль не минулося.

Сенсаційне золото Бухова на ЧС із плавання

Мабуть, головну сенсацію в українському плаванні вдалося створити 22-річному Владиславу Бухову, який виграв історичне золото на чемпіонату світу з водних видів спорту у Досі у лютому.

Фото: Getty Images

Йому не було рівних на королівській дистанції – 50 метрів вільним стилем. Час Владислава у фіналі становив 21:38 секунди, що також стало національним рекордом України.

На цій дистанції це перше золото для українських плавців в історії та загалом перша медаль на ЧС за 17 років після золота Олега Лісогора у 2007 році на Мундіалі на 50-метрівці брасом.

Ломаченко став чемпіоном світу за версією IBF

У травні три боксери з так званого золотого покоління, Василь Ломаченко, Олександр Усик та Денис Берінчик, провели бої за чемпіонські пояси.

Першим із них на ринг виходив Ломаченко. 12 травня в австралійському Перті 36-річний боксер достроково здолав Джорджа Камбососа та завоював вакантний пояс IBF у легкій вазі.

Таким чином він вперше за чотири роки знову став чемпіоном світу після того, як у 2020 році втратив це звання у поєдинку проти Теофімо Лопеса.

Усик – абсолютний чемпіон світу у гевівейті

А вже через тиждень на шанувальників боксу в усьому світі чекав історичний бій, на кону якого стояли чотири головні пояси у надважкій вазі.

Фото: Getty Images

Можна без перебільшення сказати, що мало не весь світ став свідком перемоги Олександра Усика над Тайсоном Ф’юрі. Українцю вдалося об’єднати усі чемпіонські пояси та стати першим абсолютним чемпіоном у гевівейті у XXI столітті.

— Батьку, ти чуєш? Ми це зробили, – сказав Усик після того, як став абсолютним чемпіоном світу з боксу.

Бій Усик – Ф’юрі завершився після 12 раундів роздільним суддівським рішенням: 115-112, 114-113 та 113-114. У дев’ятому раунді українець був близький до того, щоб закінчити бій достроково, але рефері допоміг Ф’юрі протриматися до гонгу.

У бою-реванші, який відбувся в ніч з 21 на 22 грудня, Усик успішно захистив свої чемпіонські титули. Поєдинок так само тривав усі 12 раундів, але судді цього разу одностайно стали на бік українця.

Берінчик став чемпіоном світу за версією WBO

Довершив успішну ніч боксу 20 травня ще один українець Денис Берінчик. 36-річний боксер вперше за кар’єру здобув чемпіонський пояс, ставши володарем титулу WBO.

Берінчик переміг мексиканця Емануеля Наваррете роздільним рішення суддів 115:113, 112:116, 116:112.

Для Дениса це був перший чемпіонський бій, а от мексиканець до того володів поясами у трьох дивізіонах. Для українця це була 19-та перемога у професійній кар’єрі.

Також Берінчик став другим українцем, який володіє чемпіонський поясом у легкій вазі.

Тріумф Луніна у складі Реала та перемога у ЛЧ

Голкіпер збірної України Андрій Лунін блискуче виступав за Реал у другій половині сезону.

Не в останню чергу саме завдяки українцеві, який стояв на воротах у всіх матчах плейоф Ліги чемпіонів вершкових, Реал дійшов до фіналу та виборов титул. Через хворобу він пропустив вирішальну гру, але його внесок у перемогу був суттєвим.

Фото: Getty Images

Завдяки другій перемозі у Лізі чемпіонів із Реалом Лунін обійшов за кількістю трофеїв єврокубка легенду українського футболу Андрія Шевченка. Також українець допоміг королівському клубу виграти Ла Лігу.

Журнал France Football, який вручає Золотий м’яч, та ФІФА відзначили виступи українця упродовж року. У голосуванні за трофей Яшина він посів третє місце серед найкращих воротарів світу, а за версією ФІФА – увійшов до п’ятірки.

Довбик виграв Пічічі та став номінантом на Золотий м’яч

Ще один футболіст збірної України виступав не менш блискуче у Ла Лізі. Йдеться про форварда тоді Жирони Артема Довбика.

У сезоні-2023/24 він став найкращим бомбардиром чемпіонату Іспанії, в якому відзначився 24 голами у 26 матчах. Він випередив гравця Вільярреала Александра Серлота, форварда Барселони Роберта Левандовскі та гравця Реала Джуда Беллінгема.

Фото: Getty Images

Артем повторив досягнення Андрія Шевченка за кількістю голів, забитих українцями упродовж одного сезону в першій п’ятірці європейських ліг у XXI столітті.

Це також принесло йому трофей Пічічі від іспанської газети Marca, який раніше вигравали Левандовскі, Ліонель Мессі, Криштіану Роналду, Луї Суарес та Карім Бензема.

Також журнал France Football номінував його на Золотий м’яч, який у підсумку отримав іспанець Родрі. Востаннє український футболіст був номінований на цю нагороду 18 років тому – у 2006 році на неї претендував Шевченко. Двома роками раніше Шева став лауреатом Золотого м’яча.

Світовий рекорд Магучіх у стрибках у висоту та золото Олімпіади

Мабуть, абсолютною рекордсменкою за досягненнями серед українських атлетів у 2024 році стала Ярослава Магучіх. Їй підкорився світовий рекорд у стрибках у висоту, який тримався із 1987 року.

Українка першою у світі взяла висоту 2.10 метрів. Це сталося на етапі Діамантової ліги у Парижі у липні.

– Нарешті я вписала Україну в історію світової атлетики. Перед цим змаганням у мене були відчуття, що я готова стрибати 2.07 м і, можливо, 2.10 м, – сказала Ярослава одразу після встановлення світового рекорду.

Наступним її досягненням стало золото Олімпійських ігор-2024 у Парижі. На найвищу медаль п’єдесталу вона піднялася, взявши з першої спроби висоту 2 метри.

Фото: Getty Images

У вересні Магучіх стала чемпіонкою Діамантової ліги на змаганнях у Брюсселі з підкореною висотою у 2,01 метра.

А за підсумками року Ярославу було визнано найкращою легкоатлеткою року у світі у небігових дисциплінах. Також її визнали найкращою легкоатлеткою Європи.

Вихід до півфіналу Євро-2024 збірної України U-19

Але перш ніж ми перейдемо до Олімпійських ігор та згадаємо усі медалі українців, варто зупинитися на успішному виступі наших юнаків зі збірної України U-19 на юніорському чемпіонаті Європи з футболу.

Наші хлопці під керівництвом Дмитра Михайленка дійшли до півфіналу турніру та опинилися серед четвірки найсильніших юнацьких команд континенту до 19 років.

Фото: Getty Images

Зі своєї групи синьо-жовті вийшли з другим результатом, набравши п’ять очок. А у півфіналі вони мінімально поступилися одноліткам із Франції з рахунком 0:1.

Оскільки на Євро не передбачено матчів за третє місце, то де-факто синьо-жовті розділили третю сходинку на турнірі з командою Італії. А чемпіонами Європи серед U-19 стали іспанці.

Результати України на Олімпіаді-2024

На літній Олімпіаді-2024 у Парижі українська команда виборола 12 медалей, зокрема три золотих, п’ять срібних та чотири бронзові.

Перше золото у скарбничку України принесла команда фехтувальниць у складі Ольги Харлан, Аліни Комащук, Олени Кравацької та Юлії Бакастової. Друге золото виборола Магучіх у стрибках у висоту, а третє – боксер Олександр Хижняк.

За крок до вершини зупинився Сергій Куліш у стрільбі з малокаліберної гвинтівки на 50 метрів із трьох положень та гімнаст Ілля Ковтун у вправі на паралельних брусах.

Повторили свій результат з Токіо Людмила Лузан та Анастасія Рибачок у веслуванні на каное-двійці на 500 метрів, а також Парвіз Насібов у греко-римській боротьбі.

Графіка: Факти ICTV

Загалом від України на Олімпіаду поїхало 140 спортсменів у 23 видах спорту. Вперше наша країна була представлена командою у футбольному турнірі, однак вийти з групи підопічним Руслана Ротаня не вдалося.

Також Україна мала представництво у дебютних дисциплінах Олімпіади, таких як брейкінг та скелелазіння.

82 медалі українців на Паралімпійських іграх

Наприкінці серпня у Парижі розпочалася Паралімпіада. На змаганнях Україна була заявлена 140 спортсменами у 17 із 22 видів спорту.

Загалом українська команда виборола на Паралімпійських іграх у Парижі 82 нагороди. Серед них – 22 золоті медалі, 28 – срібних, 32 – бронзові.

Фото: Getty Images

З детальним списком усіх українських чемпіонів та призерів Паралімпіади ви можете ознайомитися за цим посиланням.

Людмила Кіченок — чемпіонка US Open-2024

Українська тенісистка Людмила Кіченок стала переможницею парного турніру серії Grand Slam – US Open-2024. На турнірі вона виступала у дуеті з латвійкою Єленою Остапенко.

У фіналі US Open Кіченок та Остапенко перемогли дует французки Крістіни Младенович та китаянки Шуай Джан з рахунком 6:4, 6:3.

Фото: Getty Images

Людмила стала першою українкою, яка змогла виграти титул Відкритого чемпіонату США з тенісу. Також для неї це дебютний трофей турніру Grand Slam у парному жіночому розряді. Досі вона вигравала у міксті Вімблдон-2023.

Збірна України з футзалу – бронзові призери ЧС

Збірна України з футзалу виграла історичні бронзові медалі чемпіонату світу-2024 в Узбекистані. У матчі за третє місце синьо-жовті розгромили команду Франції з рахунком 7:1.

Для нашої команди це перші медалі Мундіалю з футзалу в історії. Також це перша медаль наших збірних на рівні чемпіонатів світу у командних видах спорту з часу відновлення незалежності.

Фото: Getty Images

Також двоє гравців української команди отримали індивідуальні нагороди ЧС-2024.

Даниїл Абакшин був нагороджений срібною бутсою другого найкращого бомбардира турніру. А ще один українець, Ростислав Семенченко, отримав бронзовий матч та звання третього найкращого гравця чемпіонату світу.

Розчарування року: фіаско на Євро та Динамо у ЛЄ, допінг Мудрика

І від здобутків наших спортсменів, ми нарешті дійшли й до головних розчарувань. Не так, щоб їх було багато, але варто, мабуть, почати з невиходу збірної України з футболу до плейоф Євро-2024.

Перед стартом турніру очікувань від команди Сергія Реброва було багато, як і багато гучних заяв. Синьо-жовтим на турнірі випало зіграти з румунами, словаками та бельгійцями. І в першому ж матчі фаворитів протистояння з командою Румунії спіткав холодний душ.

Фото: Getty Images

Наша команда ганебно програла суперникам з рахунком 0:3. Після фіаско футболіст збірної Олександр Зінченко відверто зізнався, що гравцям соромно дивитися в очі вболівальникам.

І попри наступну вольову перемогу над словаками та нічию з бельгійцями наша команда з чотирма очками фінішувала на останньому місці квартету.

У вересні невдачі синьо-жовтих на футбольних полях продовжилися у Лізі націй – стартові поразки від Албанії та Чехії. В інших чотирьох матчах футболісти все ж якимось дивом зібралися та посіли другу сходинку у квартеті, забезпечивши собі матчі плейоф за вихід у Лігу А.

Естафетну паличку розчарувань продовжує футбол, але вже київське Динамо через незадовільні виступи у Лізі Європи. Біло-сині завершують рік у єврокубку лише з одним забити голом, і то це сталося аж у четвертому матчі.

У них жодного набраного очка і катастрофічний показник забитих і пропущених 1:15. А ще підопічні Олександра Шовковського стали першою командою, яка втратила навіть теоретичні шанси на вихід у плейоф.

А наприкінці року до всього додалася ще й сенсація від Михайла Мудрика, у якого виявили допінг. Так і хочеться сказати легендарну фразу: Мишко, де ти гуляв? Ну як так можна? Просто жах.

Фото: Depositphotos

Про позитивний тест на допінг стало відомо на початку грудня. За інформацією ЗМІ, у футболіста виявили мельдоній, але іноземні журналісти зауважують, що не можна виключати можливий саботаж.

Також повідомлялося, що Мудрик провалив тест після однієї з ігор за збірну України проти Грузії (1:1) або проти Албанії (2:1) у Лізі націй.

Ганьба року: із українця у хорвати

Розчарування, гра слів чи банальна невизначеність. Достеменно – невідомо. Йдеться про інформацію, яка з’явилася на початку грудня про можливу зміну громадянства срібного призера Олімпіади-2024 з гімнастики Іллі Ковтуна.

ЗМІ пишуть, що 21-річний гімнаст у майбутньому може представляти Хорватію. А остаточне рішення мають ухвалити до кінця 2024 року. Олії у вогонь підлила його тренерка Ірина Горбачова, заявивши, що такі думки насправді є.

Фото: Getty Images

Можна по-різному ставитися до цього рішення, особливо зважаючи, що гімнастика не такий “грошовитий” вид спорту, як футбол, теніс чи бокс. Але чомусь Олег Верняєв на піку своєї кар’єри відмовився виступати за іншу країну або ж Ольга Харлан, Еліна Світоліна, Жан Беленюк чи Олександр Усик. Їм усім пропонували змінити громадянство, заманювали грішми, але вони вирішили піднімати прапор України.

Але якщо історія з новоспеченим “хорватом” Ковтуном все ж правда, то це не розчарування, а ганьба року. Що буде з твоїми патріотичними татуюваннями Ілле?

На руці Ковтуна можна побачити монумент Батьківщина-Мати, лелеку, надпис Home, де замість букви О намальована карта України. А також соняшник, тризуб у вигляді слова Воля та цитату з поеми Катерина Тараса Шевченка.

Олімпійські чемпіони і призери завершили кар’єру

І на завершення. Цьогоріч три іменитих українських спортсмени звершили свої кар’єри. Це фристайліст Олександр Абраменко, представник греко-римської боротьби Жан Беленюк та гімнаст Ігор Радівілов.

Жан зробив це досить щемливо після завоювання бронзової медалі у Парижі. Здобувши медаль він символічно зняв на килимі свої борцівки, що означає завершення кар’єри. А потім станцював переможний гопак.

Фото: Getty Images

За свою кар’єру Беленюк зібрав весь комплект олімпійських медалей – золото, срібло та бронзу. Він двічі вигравав чемпіонати світу та тричі був золотим призером Євро.

У жовтні стало відомо про завершення кар’єри Олександра Абраменка, який за свою кар’єру здобув золото та срібло Олімпійських ігор у лижній акробатиці. Станом на зараз він є останнім українським призером зимових Олімпіад.

Сам спортсмен повідомив, що він продовжить роботу у тренерському штабі української команди.

Фото: Getty Images

А на початку грудня стало відомо, що й бронзовий призер Олімпійських ігор Ігор Радівілов завершив ігрову кар’єру.

У його доробку, окрім Олімпіади, величезний комплект медалей: два срібла та дві бронзи з чемпіонатів світу та 14, зокрема п’ять золотих, із чемпіонатів Європи.

Згодом стало відомо, що 32-річного Радівілова призначили головним тренером жіночої збірної України зі спортивної гімнастики.

Цей рік був насичений досягненнями українських атлетів, які подарували нам незабутні емоції. Із відключеннями світла через неадекватних східних сусідів ми продовжували вірити у збірну України на Євро і продовжуємо її підтримувати.

Ще дужче ми вболівали за Олександра Усика, коли він став абсолютним чемпіоном світу. Він довів, що спорт – не просто якась “забавка”. Перед другим боєм з Ф’юрі Усик ще раз нагадав про полонених захисників Маріуполя, а потім підняв шаблю гетьмана Івана Мазепи, чим допоміг світові дізнатися частинку нашої історії 300-річної давнини.

А ще виступи наших неймовірних дівчат Ярослави Магучіх, Ольги Харлан, Людмили Кіченок, сенсації від плавця Бухова та футзалістів.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Наступного року вони знову вийдуть на спортивні майданчики з українським прапором на грудях. А ми, як і раніше, будемо за них переживати та радіти їхнім перемогам або ж відчувати гіркоту поразок. У спорті таке трапляється часто.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-12-24 10:17:00