Україна і світ

Відбулася міжнародна конференція, присвячена розслідуванню воєнних злочинів під час збройної агресії рф проти України

Міжнародна науково-практична конференція «Організаційно-правові засади участі Збройних Сил України у вирішенні завдань розслідування воєнних злочинів та інших порушень міжнародного гуманітарного права під час збройної агресії російської федерації проти України» відбулася в Центральному будинку офіцерів Збройних Сил України.

Про це повідомляє Генеральний штаб Збройних Сил України.

Під час першої тематичної панелі доповідачі зосередили увагу на питаннях, які розкривають роль Збройних Сил України у виявленні та розслідуванні воєнних злочинів та інших порушень міжнародного гуманітарного права щодо як залучення правового досвіду держав-партнерів, так і використання безпосередніх напрацювань України.

Зокрема, віцепрезидент Української асоціації міжнародного права Тимур Короткий розкрив питання міжнародних зобов’язань України з попередження, виявлення та розслідування воєнних злочинів.

Маріса Р. Бассе, юристка з розбудови інституційної спроможності з Оборонного інституту міжнародних правових досліджень у США, на прикладах поінформувала спільноту про порядок міжнародного розслідування воєнних злочинів та практичні уроки для Збройних Сил України.

А Максим Тимочко, член робочої групи з дотримання норм міжнародного гуманітарного права Командування Сил територіальної оборони Збройних Сил України, розглянув питання виявлення і документування воєнних злочинів із використанням досвіду Сил територіальної оборони Збройних Сил України.

Під час другої панелі конференції учасники обговорили актуальні питання взаємодії Збройних Сил України та правоохоронних органів України щодо виявлення, розслідування воєнних злочинів та інших порушень міжнародного гуманітарного права, а також притягнення до відповідальності осіб, винних у їх вчиненні.

Так, Павло Богуцький, завідувач наукової лабораторії регіональної безпеки та військового права Державної наукової установи «Інститут інформації, безпеки і права Національної академії правових наук України», висвітлив питання інституційних особливостей військової юстиції щодо виявлення та розслідування воєнних злочинів.

Своєю чергою Євгеній Сологуб, заступник начальника управління запобігання вчиненню, виявлення і припинення кримінальних та інших правопорушень Головного управління Військової служби правопорядку Збройних Сил України, окреслив питання взаємодії ЗС України та правоохоронних органів України щодо обміну доказами вчинення воєнних злочинів.

Основними питанням третьої панелі стала діяльність щодо збереження доказів вчинення воєнних злочинів та інших порушень міжнародного гуманітарного права в умовах ведення активних бойових дій.

Так, зокрема Кріс Енгельс, директор з розслідувань та операцій громадської організації «Комісія задля міжнародної справедливості та відповідальності» зупинився на важливій темі збереження доказів на полі бою на прикладі та досвіді інших збройних конфліктів. Аліна Павлюк, адвокатка й аналітикиня громадської організації «Українська правова консультативна група», окреслила виклики, які постають перед військовослужбовцями щодо фіксації фактів порушення законів та звичаїв війни.

Четверта панель дискусії була присвячена огляду механізмів та порядку надання Збройними Силами України інформації в межах кримінальних проваджень з розслідування воєнних злочинів. Зокрема, Микола Пашковський, науковий співробітник відділу дослідження проблем кримінального процесу та судоустрою Науково-дослідного інституту вивчення проблем злочинності імені академіка В.В. Сташиса НАПрН України, розповів про структурні розслідування міжнародних злочинів.

Також учасники обговорили взаємодію ЗС України зі слідчими органами при проведенні слідчих дій під час розслідування злочинів, пов’язаних з агресією проти України та напрямів покращення взаємодії ЗС України з органами досудового розслідування при розслідуванні злочинів, вчинених в період воєнного стану.

Основним питанням п’ятої панелі було особливості фіксації доказів вчинення сексуальних і гендерно-обумовлених злочинів.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Так, Віктор Мисяк, прокурор Управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення у кримінальних провадженнях про злочини, пов’язані із сексуальним насильством Департаменту протидії злочинам, вчиненим в умовах збройного конфлікту, Офісу Генерального прокурора розповів про особливості фіксації доказів вчинення сексуальних і гендерно-обумовлених злочинів та досвід правоохоронних органів України.

Таким чином, міжнародна науково-практична конференція стала майданчиком обміну практикою та теорією розслідування й збереження доказів вчинення воєнних злочинів та інших порушень міжнародного гуманітарного права в умовах ведення активних бойових дій російської федерації проти України.

Джерело: Інформаційне агентство АрміяInform
2022-12-20 15:37:53