Війна в Україні очима експертної спільноти
АрміяInform підготувала традиційний огляд оцінок поточних подій російсько-української війни з боку зарубіжних ЗМІ та експертного середовища.
Як пише Reuters, поточні ракетні удари заступник міністра оборони США з політичних питань Колін Кал пояснює тим, що дії рф по Україні частково спрямовані на те, щоб вплинути на нашу ППО: «Вони дійсно намагаються перевантажити і виснажити українські системи протиповітряної оборони… Ми знаємо, що таке російська теорія перемоги, і ми прагнемо впевнитися, що це не спрацює, переконавшись, що українці отримають те, що їм потрібно, щоб зберегти свою протиповітряну оборону життєздатною».
У міжнародному інформаційному просторі на порядку денному залишається тема звільнення Херсона, але вже не в контексті власне хронології подій, а аналізу дій сторін та відповідних прогнозів. З цього приводу заслуговує уваги недавня публікація в The Wall Street Journal. Її автори підтверджують, що втрата Херсона стала потужним ударом по росії. Хоча і застерігають про ризики від угруповань військ чисельністю близько 20 000 військовослужбовців, які «вивільнилися» з правового берегу Дніпра та можуть бути перекинути на інші ділянки фронту. Разом із посиленням від частини недавно мобілізованих 300 тисяч військовослужбовців це перетворюється в серйозний чинник обстановки.
Як зазначено в публікації, посилення уваги до східного фронту за аналогією перекликається з дуже схожими діями росії після того, як у березні вона була змушена відступити від Києва. Тоді російські керівники заявили, що зосереджуються на захопленні всього Донбасу. Відповідно, наслідком таких заяв улітку поточного року стали тижні інтенсивного артилерійського обстрілу, захоплення Сєвєродонецька і Лисичанська та взяття під контроль майже всієї Луганської області. Окрім прогнозу активізації дій росіян, автори публікації розглядають також і інший сценарій: з настанням зими лінія фронту може знову стати статичнішою. Вже зараз чинники погоди пізньої осені можуть перешкоджати використанню певних зразків техніки та особливо дронів, які посилені змінами умов щодо маскування підрозділів. Утім, мерзла земля і більш ясне небо, починаючи із середини зими зможуть сприяти силам, які мають відповідне зимове спорядження.
Значні поточні втрати російської сторони також отримали своє підтвердження з боку незалежних джерел. Зокрема, фахівці незалежного дослідницького проєкту Oryx вважають, що з початку широкомасштабного вторгнення в Україну армія рф втратила як мінімум 8044 одиниці техніки. Зазначимо, що мова йде тільки про ту техніку, втрати якої підтверджені фото- і відеоматеріалами в розпорядженні дослідників. Всього повідомляється, що 4927 одиниць техніки було знищено, 198 пошкоджено, 300 кинуто і 2619 захоплено. Крім того, з 24 лютого російські війська втратили 154 реактивних систем залпового вогню і 80 зенітних ракетних комплексів (систем). Наголосимо, що хоч наведене бачення і відрізняється від оцінок української сторони через відсутність безпосереднього доступу експертів проєкту «Oryx» до місць подій, але в цілому вони підтверджують загальну тенденцію стану російських втрат.
Маючи значні втрати, рф прагне за будь-яку ціну зменшити арсенали ЗС України, насамперед шляхом обмеження допомоги від партнерів. Саме цю мету переслідувала низка недавніх спроб кремлівських пропагандистів звинуватити Україну в слабкому контролі за західними поставками озброєння та можливості отримання до них доступу з боку міжнародних терористичних угруповань. Цивілізований світ відреагував на ці фейки цілком адекватно, продемонструвавши міжнародній спільноті результати незалежного контролю, які спростовують російські маніпуляції.
Як заявив з цього приводу в інтерв’ю The Times керівник Національного агентства по боротьбі зі злочинністю Великої Британії Грем Біггар, теоретично ризик потрапляння західної зброї з України в руки злочинців існує, але таких випадків ані Лондон, ані «Європол» наразі не фіксували: «Як і в будь-якому конфлікті, коли постачається зброя, існує ризик зворотної реакції. Наприкінці конфлікту залишаються надлишки зброї, які потрапляють до рук злочинців або терористів… Слід віддати їм (українцям — прим. ред.) належне: незважаючи на те, що вони працюють на лінії фронту і мають справу з воєнними злочинами і так далі, вони справді зосереджені на цьому питанні. Вони вивчають те, яка зброя є в країні і в кого вона є… Наразі немає жодних доказів того, що зброя з України потрапила до злочинців… Ми дуже тісно співпрацюємо з „Європолом“ та іншими європейськими країнами, щоб бути впевненими, що ми всі стежимо за цим».
Водночас отримано високу зарубіжну оцінку ефективності українських Сил спеціальних операцій та руху опору з боку американської сторони. За словами ветерана Командування Сил спеціальних операцій ЗС США генерала-майора у відставці Майка Репаса, він вражений спротивом України і вважає, що американці можуть багато чого повчитися в українців.
За його оцінками, український рух опору набув широкого поширення в окупованих росією регіонах: «… опір у російському тилу на півночі в районі Чернігова, Сум, Харкова був сильним. Вони працювали по російських лініях постачання. Конкретніше, по прикордонних пунктах, мостах, залізницях тощо… Спочатку вони надавали інформацію про активність росіян, а потім завдавали збитків лініям постачання в російському тилу. Я вражений опором українців, особливо командуванням і урядовим керівництвом. Це дуже надихає, ми можемо багато чого повчитися в українців».
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Водночас американський генерал-майор невисокої думки про сили спецпризначення зс рф. За його оцінками, є багато випадків затримання російських спецназівців в українських містах, куди вони намагалися проникнути, а в цілому їхні дії не досягали ефекту стратегічного значення, який зазвичай притаманний ефективним Силам спеціальних операцій.
Джерело: Інформаційне агентство АрміяInform
2022-11-30 08:42:16