Україна і світ

Перелік хвороб: кому можуть відмовити в мобілізації за станом здоров’я

Журналісти одного з українських ЗМІ розібралися, кому можуть відмовити в мобілізації на військову службу за станом здоров’я.

Повідомляється, що придатність до військової служби має право визначати тільки військово-лікарська комісія (ВВК) під час медогляду військовозобов’язаного.

Загальний перелік громадян, які не підлягають призову, визначений у ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.

Законодавство передбачає низку хвороб, за наявності яких військовозобов’язаних чоловіків можуть тимчасово не взяти на службу або взагалі визнати непридатним – у мирний та/або воєнний час.

Які хвороби протипоказані для мобілізації

Важливо! Список захворювань, що дозволяють уникнути військової служби в мирний час, істотно ширше, ніж у воєнний.

Деякі інфекційні та паразитарні захворювання

Наприклад, кишкові інфекційні хвороби, бактеріальні зоонози, вірусні інфекційні хвороби центральної нервової системи, вірусні геморагічні лихоманки, вірусні інфекційні хвороби з пошкодженням шкіри і слизових оболонок, гельмінтози, педикульоз і наслідки інфекційних і паразитарних хвороб є протипоказанням. А у воєнний час такі пацієнти вважаються обмежено придатними.

У свою чергу активний прогресуючий туберкульоз з розпадом легеневої тканини вважається достатньою підставою для непридатності до військової служби з виключенням з військового обліку.

У той час як туберкульоз легень без виділення мікобактерій і розпаду легеневої тканини або клінічно вилікуваний робить особу непридатною для військової служби в мирний час, але обмежено придатною – у воєнний.

Непридатні до військової служби з виключенням з військового обліку хворі на важкі форми вірусних гепатитів, А також ті, що мають обумовлену ВІЛ хворобу, яка супроводжується інфекційними, паразитарними хворобами, злоякісними пухлинами тощо.

Новоутворення

Підставою для непридатності до військової служби з виключенням з військового обліку є:

  • первинні і вторинні злоякісні новоутворення всіх локалізацій при наявності віддалених метастазів і неможливості радикального хірургічного лікування;
  • швидко і повільно прогресуючі злоякісні пухлини лімфоїдної, кровотворної і споріднених їм тканин (лімфогранулематоз, Неходжкінська лімфома, злоякісні лімфопроліферативні хвороби, множинна мієлома, всі види лейкозів тощо), зі значними змінами;
  • доброякісні новоутворення всіх локалізацій з великими порушеннями функцій.

Решта онкозахворювання роблять громадянина непридатним до військової служби в мирний час і обмежено придатним – у воєнний. Тимчасова непридатність або обмежена придатність в таких випадках визначається індивідуально.

Хвороби крові і кровотворних органів

Причиною непридатності до служби з виключенням з військового обліку можуть бути швидко прогресуючі зі значними порушеннями функцій анемії, порушення згортання крові, геморагічні стани, інші хвороби крові, порушення із залученням імунного механізму тощо.

Хвороби ендокринної системи, порушення харчування і порушення обміну речовин, їхні наслідки

Всі хвороби щитовидної залози (крім новоутворень), всі типи цукрового діабету, порушення інших ендокринних залоз, порушення обміну речовин, в тому числі всі види ожиріння зі значними порушеннями функцій, є підставою для непридатності до військової служби як в мирний, так і у воєнний час.

Розлади психіки і поведінки

Непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку хворі, які мають:

  • різко виражені стійкі психічні розлади;
  • розлади психіки і поведінки внаслідок вживання психоактивних речовин (алкоголю або наркотиків) при синдромі залежності з різкими, стійкими психічними розладами;
  • шизофренію, шизотипічні і маячні розлади, афективні розлади з часто повторюваними фазами;
  • невротичні розлади при різко виражених, стійких хворобливих проявах;
    різко виражені поведінкові розлади, зі схильністю до повторних тривалих декомпенсацій або патологічних реакцій;
  • глибоку і важку розумову відсталість.

Психічні розлади

Інші розлади психіки і поведінки можуть служити причиною непридатності до служби в мирний час, проте у воєнний час – придатність призовника оцінюється в індивідуальному порядку.

Хвороби нервової системи

Підставою для повної непридатності до військової служби можуть бути:

  • швидко прогресуючі, зі значними порушеннями функцій запальні захворювання ЦНС (менінгіт, енцефаліт, мієліт, енцефаломієліт, внутрішньочерепний і внутрішньозвонковий абсцес тощо);
  • прогресуючі, зі значними порушеннями функцій системні атрофії, церебральний параліч, хвороба Паркінсона, розсіяний склероз, всі види дистоній (крім вегетосудинної);
  • епілепсія при наявності частих епілептичних нападів або виражених психічних розладів;
  • швидко прогресуючі зі значними порушеннями функцій хвороби периферичної нервової системи.

Хвороби ока і придаткового апарату

Непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку вважаються тільки ті, що мають:

  • виражені анатомічні зміни або пороки положення повік, орбіти, кон’юнктиви зі значними порушеннями зорових або рухових функцій на обох очах;
  • різко виражені, з прогресуючим зниженням зорових функцій або частими загостреннями на обох очах хвороби склери, рогівки (рубці і помутніння), райдужної оболонки, циліарного тіла, кришталика( всі види катаракти), судинної оболонки;
  • хвороби склоподібного тіла і очного яблука;
  • неврит зорового нерва, хвороби і ураження зорового нерва і зорових шляхів;
  • відшарування і розрив сітківки будь-якої етіології на обох очах;
  • всі форми глаукоми в розвиненій і наступних стадіях на обох очах;
  • стійкий параліч рухових м’язів очного яблука при наявності диплопії;
    короткозорість або далекозорість будь-якого ока в одному з меридіанів більше 12,0 дптр або астигматизм будь-якого виду з різницею рефракції в двох головних меридіанах більше 6,0 дптр;
  • гостроту зору одного ока нижче 0,1 або його сліпоти;
  • відсутність очного яблука при гостроті зору другого ока 0,3 і нижче або гострота зору обох очей 0,2 і нижче.

Хвороби вуха

У більшості випадків особи з такими захворюваннями непридатні до військової служби в мирний час і обмежено придатні – у воєнний час.

Підставою для виключення з військового обліку може бути тільки стійка повна глухота на обидва вуха або глухонімота.

Хвороби системи кровообігу

Непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку визнаються пацієнти:
з серцевою недостатністю II-Б-III стадії при некоронагенних хворобах серця;

  • із серцевою недостатністю II-Б-III стадії у разі ішемічних хвороб серця;
  • з гіпертонічною хворобою III стадії;
  • з цереброваскулярними хворобами (наприклад, інфаркт головного мозку або інсульт) зі значними порушеннями функцій;
  • з хворобами артерій, артеріол і капілярів, вен, лімфатичних вузлів (атеросклерози, тромбози, варикози і т.п.) зі значними порушеннями кровообігу і функцій.

Хвороби органів дихання

Непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку вважаються тільки ті, у яких хронічні хвороби нижніх дихальних шляхів і легенів зі значними порушеннями функції зовнішнього дихання. А також хворі на тяжку персистуючу бронхіальну астму.

Хвороби органів травлення

Підставами для виключення з військового обліку є:

  • щелепно-лицеві аномалії( крім вроджених), включаючи аномалії прикусу зі значними порушеннями дихальної, нюхової, жувальної, ковтальної та мовної функцій;
  • хвороби стравоходу, шлунка і дванадцятипалої кишки, апендикса, кишечника і очеревини зі значними порушеннями функцій;
  • виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки зі значними порушеннями функцій;
  • хвороби печінки зі значними порушеннями функцій;
  • всілякі грижі зі значними порушеннями функцій.

Хвороби шкіри і підшкірної клітковини

Підставою для виключення з військового обліку особи може бути атопічний дерматит з поширеною лихенификацией шкірного покриву, звичайна пухирчатка, герпетиформний дерматит.

Решта шкірні захворювання роблять обличчя непридатним для військової служби в мирний період або тимчасово непридатним.

Хвороби кістково-м’язової системи і сполучної тканини

Непридатні до військової служби з виключенням з військового обліку особи, хворі на артропатію, хвороби суглобів і хребта, набуті деформації і дефекти пальців або кінцівок зі значними порушеннями функцій.

А також після двосторонніх ампутацій верхніх або нижніх кінцівок на будь-якому рівні або односторонньої ампутації нижньої кінцівки вище рівня верхньої третини гомілки.

Хвороби сечостатевої системи

Підставою для виключення з військового обліку є хвороби нирок і сечостатевої системи зі значними порушеннями функцій і нирковою недостатністю.

Жінки також визнаються непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку в разі запальних захворювань органів малого таза і незапальних захворювань статевих органів зі значними порушеннями функцій.

Вади розвитку, деформації і хромосомні порушення

Непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку особи з вродженими вадами розвитку зі значними порушеннями функцій.

Травми, отруєння та інші наслідки дії зовнішніх причин

Підставою для повної непридатності до військової служби є травми голови і шиї, хребта, спинного мозку, органів грудної, черевної порожнин, кінцівок тощо значним порушенням функцій.

медики

Журналісти одного з українських ЗМІ розібралися, кому можуть відмовити в мобілізації на військову службу за станом здоров’я.

Повідомляється, що придатність до військової служби має право визначати тільки військово-лікарська комісія (ВВК) під час медогляду військовозобов’язаного.

Загальний перелік громадян, які не підлягають призову, визначений у ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”.

Законодавство передбачає низку хвороб, за наявності яких військовозобов’язаних чоловіків можуть тимчасово не взяти на службу або взагалі визнати непридатним – у мирний та/або воєнний час.

Які хвороби протипоказані для мобілізації

Важливо! Список захворювань, що дозволяють уникнути військової служби в мирний час, істотно ширше, ніж у воєнний.

Деякі інфекційні та паразитарні захворювання

Наприклад, кишкові інфекційні хвороби, бактеріальні зоонози, вірусні інфекційні хвороби центральної нервової системи, вірусні геморагічні лихоманки, вірусні інфекційні хвороби з пошкодженням шкіри і слизових оболонок, гельмінтози, педикульоз і наслідки інфекційних і паразитарних хвороб є протипоказанням. А у воєнний час такі пацієнти вважаються обмежено придатними.

У свою чергу активний прогресуючий туберкульоз з розпадом легеневої тканини вважається достатньою підставою для непридатності до військової служби з виключенням з військового обліку.

У той час як туберкульоз легень без виділення мікобактерій і розпаду легеневої тканини або клінічно вилікуваний робить особу непридатною для військової служби в мирний час, але обмежено придатною – у воєнний.

Непридатні до військової служби з виключенням з військового обліку хворі на важкі форми вірусних гепатитів, А також ті, що мають обумовлену ВІЛ хворобу, яка супроводжується інфекційними, паразитарними хворобами, злоякісними пухлинами тощо.

Новоутворення

Підставою для непридатності до військової служби з виключенням з військового обліку є:

  • первинні і вторинні злоякісні новоутворення всіх локалізацій при наявності віддалених метастазів і неможливості радикального хірургічного лікування;
  • швидко і повільно прогресуючі злоякісні пухлини лімфоїдної, кровотворної і споріднених їм тканин (лімфогранулематоз, Неходжкінська лімфома, злоякісні лімфопроліферативні хвороби, множинна мієлома, всі види лейкозів тощо), зі значними змінами;
  • доброякісні новоутворення всіх локалізацій з великими порушеннями функцій.

Решта онкозахворювання роблять громадянина непридатним до військової служби в мирний час і обмежено придатним – у воєнний. Тимчасова непридатність або обмежена придатність в таких випадках визначається індивідуально.

Хвороби крові і кровотворних органів

Причиною непридатності до служби з виключенням з військового обліку можуть бути швидко прогресуючі зі значними порушеннями функцій анемії, порушення згортання крові, геморагічні стани, інші хвороби крові, порушення із залученням імунного механізму тощо.

Хвороби ендокринної системи, порушення харчування і порушення обміну речовин, їхні наслідки

Всі хвороби щитовидної залози (крім новоутворень), всі типи цукрового діабету, порушення інших ендокринних залоз, порушення обміну речовин, в тому числі всі види ожиріння зі значними порушеннями функцій, є підставою для непридатності до військової служби як в мирний, так і у воєнний час.

Розлади психіки і поведінки

Непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку хворі, які мають:

  • різко виражені стійкі психічні розлади;
  • розлади психіки і поведінки внаслідок вживання психоактивних речовин (алкоголю або наркотиків) при синдромі залежності з різкими, стійкими психічними розладами;
  • шизофренію, шизотипічні і маячні розлади, афективні розлади з часто повторюваними фазами;
  • невротичні розлади при різко виражених, стійких хворобливих проявах;
    різко виражені поведінкові розлади, зі схильністю до повторних тривалих декомпенсацій або патологічних реакцій;
  • глибоку і важку розумову відсталість.

Психічні розлади

Інші розлади психіки і поведінки можуть служити причиною непридатності до служби в мирний час, проте у воєнний час – придатність призовника оцінюється в індивідуальному порядку.

Хвороби нервової системи

Підставою для повної непридатності до військової служби можуть бути:

  • швидко прогресуючі, зі значними порушеннями функцій запальні захворювання ЦНС (менінгіт, енцефаліт, мієліт, енцефаломієліт, внутрішньочерепний і внутрішньозвонковий абсцес тощо);
  • прогресуючі, зі значними порушеннями функцій системні атрофії, церебральний параліч, хвороба Паркінсона, розсіяний склероз, всі види дистоній (крім вегетосудинної);
  • епілепсія при наявності частих епілептичних нападів або виражених психічних розладів;
  • швидко прогресуючі зі значними порушеннями функцій хвороби периферичної нервової системи.

Хвороби ока і придаткового апарату

Непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку вважаються тільки ті, що мають:

  • виражені анатомічні зміни або пороки положення повік, орбіти, кон’юнктиви зі значними порушеннями зорових або рухових функцій на обох очах;
  • різко виражені, з прогресуючим зниженням зорових функцій або частими загостреннями на обох очах хвороби склери, рогівки (рубці і помутніння), райдужної оболонки, циліарного тіла, кришталика( всі види катаракти), судинної оболонки;
  • хвороби склоподібного тіла і очного яблука;
  • неврит зорового нерва, хвороби і ураження зорового нерва і зорових шляхів;
  • відшарування і розрив сітківки будь-якої етіології на обох очах;
  • всі форми глаукоми в розвиненій і наступних стадіях на обох очах;
  • стійкий параліч рухових м’язів очного яблука при наявності диплопії;
    короткозорість або далекозорість будь-якого ока в одному з меридіанів більше 12,0 дптр або астигматизм будь-якого виду з різницею рефракції в двох головних меридіанах більше 6,0 дптр;
  • гостроту зору одного ока нижче 0,1 або його сліпоти;
  • відсутність очного яблука при гостроті зору другого ока 0,3 і нижче або гострота зору обох очей 0,2 і нижче.

Хвороби вуха

У більшості випадків особи з такими захворюваннями непридатні до військової служби в мирний час і обмежено придатні – у воєнний час.

Підставою для виключення з військового обліку може бути тільки стійка повна глухота на обидва вуха або глухонімота.

Хвороби системи кровообігу

Непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку визнаються пацієнти:
з серцевою недостатністю II-Б-III стадії при некоронагенних хворобах серця;

  • із серцевою недостатністю II-Б-III стадії у разі ішемічних хвороб серця;
  • з гіпертонічною хворобою III стадії;
  • з цереброваскулярними хворобами (наприклад, інфаркт головного мозку або інсульт) зі значними порушеннями функцій;
  • з хворобами артерій, артеріол і капілярів, вен, лімфатичних вузлів (атеросклерози, тромбози, варикози і т.п.) зі значними порушеннями кровообігу і функцій.

Хвороби органів дихання

Непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку вважаються тільки ті, у яких хронічні хвороби нижніх дихальних шляхів і легенів зі значними порушеннями функції зовнішнього дихання. А також хворі на тяжку персистуючу бронхіальну астму.

Хвороби органів травлення

Підставами для виключення з військового обліку є:

  • щелепно-лицеві аномалії( крім вроджених), включаючи аномалії прикусу зі значними порушеннями дихальної, нюхової, жувальної, ковтальної та мовної функцій;
  • хвороби стравоходу, шлунка і дванадцятипалої кишки, апендикса, кишечника і очеревини зі значними порушеннями функцій;
  • виразкова хвороба шлунка та дванадцятипалої кишки зі значними порушеннями функцій;
  • хвороби печінки зі значними порушеннями функцій;
  • всілякі грижі зі значними порушеннями функцій.

Хвороби шкіри і підшкірної клітковини

Підставою для виключення з військового обліку особи може бути атопічний дерматит з поширеною лихенификацией шкірного покриву, звичайна пухирчатка, герпетиформний дерматит.

Решта шкірні захворювання роблять обличчя непридатним для військової служби в мирний період або тимчасово непридатним.

Хвороби кістково-м’язової системи і сполучної тканини

Непридатні до військової служби з виключенням з військового обліку особи, хворі на артропатію, хвороби суглобів і хребта, набуті деформації і дефекти пальців або кінцівок зі значними порушеннями функцій.

А також після двосторонніх ампутацій верхніх або нижніх кінцівок на будь-якому рівні або односторонньої ампутації нижньої кінцівки вище рівня верхньої третини гомілки.

Хвороби сечостатевої системи

Підставою для виключення з військового обліку є хвороби нирок і сечостатевої системи зі значними порушеннями функцій і нирковою недостатністю.

Жінки також визнаються непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку в разі запальних захворювань органів малого таза і незапальних захворювань статевих органів зі значними порушеннями функцій.

Вади розвитку, деформації і хромосомні порушення

Непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку особи з вродженими вадами розвитку зі значними порушеннями функцій.

Травми, отруєння та інші наслідки дії зовнішніх причин

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Підставою для повної непридатності до військової служби є травми голови і шиї, хребта, спинного мозку, органів грудної, черевної порожнин, кінцівок тощо значним порушенням функцій.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2022-10-23 14:18:44