Львівський портал

Зеленський обговорив із фон дер Ляєн новий законопроєкт про НАБУ і САП

У неділю, 27 липня, президент України Володимир Зеленський провів телефонну розмову із очільницею Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн й обговорив законопроєкт, який має ухвалити Верховна Рада, аби відновити незалежність антикорупційних органів. Про це він повідомив у соцмережах.

«Багато питань обговорили: європейську інтеграцію України, подальше посилення санкцій проти Росії та роботу нашої антикорупційної інфраструктури. Говорили про законопроєкт, який гарантує незалежність та ефективність антикорупційних органів України. Подякував Єврокомісії за надану експертизу. Маємо однакове бачення: важливо, щоб законопроєкт був ухвалений невідкладно, уже наступного тижня», – так описав Володимир Зеленський цю розмову.

За його словами, Україна продовжує реалізацію необхідних реформ для отримання фінансової допомоги в межах механізму Ukraine Facility. Саме тому 27 липня підписав закони про реформу АРМА та факторинг, ухвалений у середині червня.

Володимир Зеленський додав, що Урсула фон дер Ляєн «відзначила прогрес у виконанні відповідних індикаторів».

Сторони обговорили санкції проти Росії, з якими Україна теж намагається синхронізуватись, а також зниження граничної ціни на російську нафту.

«Обговорили, яких зусиль потрібно докласти, щоб відкрити перший переговорний кластер щодо нашого членства в ЄС. Будемо над цим працювати максимально оперативно», – запевнив глава держави.

Передісторія

22 липня Верховна Рада у турборежимі ухвалила в цілому скандальний законопроєкт №12414. Він фактично ліквідовує незалежність антикорупційних органів, САП і НАБУ й натомість підпорядковує їх генпрокурору України, а також ставить під загрозу вступ до ЄС.

Фактично за один день законопроєкт підписав голова ВРУ, передав його на підпис президенту, а Володимир Зеленський, незважаючи на заклики НАБУ, САП та громадськості, все-таки підписав документ. Закон негайно опублікували в «Голосі України», таким чином він вступив у дію 23 липня.

Після масштабного скандалу, суспільного обурення та масових мирних протестів у низці міст України президент, зрештою, заявив, що запропонує Верховній Раді новий закон для посилення незалежності антикорупційних органів. Документ зареєстрували у парламенті, його мають розглядати 31 липня.

Коли Володимиру Зеленському довелось пояснювати таке оперативне підписання скандального закону, він заявив, що зосереджений на війні, тому й не було такого діалогу.

Зауважимо, що ще до голосування у Верховній Раді в Єврокомісії заявили, що НАБУ і САП мають вирішальне значення для програми реформ України і повинні діяти незалежно, щоб боротися з корупцією та підтримувати довіру громадськості.

У Євросоюзі наголошували, що ці органи є критично важливою частиною євроінтеграційного шляху України. В Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) попереджали Київ, що атака на антикорупційні органи негативно вплине на оборонні інвестиції в Україну та на фінансування відбудови.

Із публічними застереженнями щодо антикорупційного прогресу виступили американські сенатори, а також посли країн G7.

Financial Times писало, що президент Франції Емманюель Макрон та голова Європейської ради Антоніу Кошта телефонували Зеленському, намагаючись переконати його не підписувати скандальний закон про НАБУ і САП.



Джерело: Інформаційна агенція «ЛЬВІВСЬКИЙ ПОРТАЛ»
2025-07-27 18:08:00

Магазин автозапчастин AvtoBot м.Ніжин