Львівський портал

ЄСПЛ визнав Росію відповідальною за порушення прав людини та збиття рейсу МН17

У середу, 9 липня, Європейський суд з прав людини визнав провину Російської Федерації у міждержавній справі стосовно збиття рейсу MH17 над Донеччиною у 2014 році, а також інших воєнних злочинів в Україні. Про це пише hromadske з посиланням на рішення суду. 

Зокрема, справа «Україна та Нідерланди проти Росії» обʼєднує одразу чотири заяви. Перші дві стосуються порушень прав людини на окупованих територіях Донеччини та Луганщини, зокрема викрадення дітей з інтернатів та незаконного вивезення їх до РФ.

Третю заяву подав уряд Нідерландів через збиття малайзійського рейсу MH17. А от четверту заяву, знову українську, подали вже у звʼязку з повномасштабним вторгненням Росії у 2022 році та подальшим порушенням прав людини. 

За даними видання Associated Press, ЄСПЛ ухвалив два рішення проти Росії, у першому з яких зазначив, що РФ порушила міжнародне право під час війни в Україні. Це перший випадок, коли міжнародний суд визнав Москву відповідальною за порушення прав людини з початку повномасштабної війни. 

Серед низки злочинів, які вчиняла Росія:

  • убивства цивільних та українських військовослужбовців; 
  • практика катувань та нелюдського поводження; 
  • свавільні затримання; 
  • необґрунтовані переміщення дорослих і дітей, зокрема, із застосуванням фільтраційних заходів; 
  • придушення української мови.

Окрім того, суд визнав, що Росія стоїть за збиттям рейсу MH17, що стало першим випадком, коли міжнародний суд назвав цю країну відповідальною за авіатрощу 2014 року, що забрала 298 життів.

Відтак суд постановив, що РФ зобов’язана:

  • звільнити або повернути всіх людей, незаконно позбавлених волі в окупації до 16 вересня 2022 року;
  • співпрацювати у створенні міжнародного незалежного механізму для ідентифікації всіх викрадених дітей та їхнього безпечного возз’єднання із членами сімей або законними опікунами.

Водночас Міністерство юстиції України назвало це рішення історичним та зауважило, що ЄСПЛ задовільнив майже всі скарги уряду. Як вказує відомство, рішення має «безпрецедентний характер і вже може вважатися одним із найвагоміших у практиці міждержавних справ».

«Зокрема, ЄСПЛ визнав, що Росія веде цілеспрямовану кампанію на знищення української держави як субʼєкта міжнародного права. Суд підкреслив, що агресія РФ не обмежується Україною – вона є глобальною загрозою, яка ставить під сумнів саму ідею співіснування держав у правовому полі. Зокрема, Росія демонструє ворожість до інших держав-членів Ради Європи», – додали у Мін’юсті.

Що відомо про справу MH17?

17 липня 2014 року літак виконував регулярний рейс MH17 з Амстердама (Нідерланди) до Куала-Лумпура (Малайзія). Пасажирський лайнер із 298 людьми на борту вилетів з Амстердама о 13:30 за київським часом та прямував до міжнародного аеропорту «Куала-Лумпур», зв’язок із літаком перервався близько 16-ї години. Рештки збитого літака впали поблизу міста Торез Донецької області.

Угруповання «днр» спочатку радо повідомляли у російських ЗМІ, що збили український літак, але коли виявилося, що росіяни збили міжнародний пасажирський лайнер, швидко відмовилися від своїх тверджень.

Цього ж вечора Європейська організація з безпеки аеронавігації закрила повітряний простір України для польотів цивільної авіації над окупованими Росією територіями України.

Згодом Міжнародна слідча група встановила, що літак був збитий зенітно-ракетним комплексом «Бук», який належить 53-ій зенітно-ракетній бригаді протиповітряної оборони російських Збройних сил, дислокованій у Курську, а ракета запущена з території, яку на той час контролювали бойовики «днр».

У травні 2018 року Нідерланди та Австралія офіційно звинуватили Росію у причетності до катастрофи рейсу МН17.

Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) 23 червня 2022 року визнала резолюцією, що рейс MH17 у 2014 році збила російська ракета.

19 червня 2019 року JIT назвала імена чотирьох причетних до катастрофи МН17. Це, зокрема, Леонід Харченко – українець, який воював на боці «днр», Сергій Дубинський – полковник ГРУ Генерального штабу Збройних сил РФ, очільник «гру днр», Олег Пулатов – підполковник запасу російських ПДВ, причетний до перевезення «Бука», Ігор Гіркін – відставний офіцер збройних сил РФ, колишній полковник ФСБ, активний учасник російської збройної агресії в Україні.

І лише у травні 2025 року Рада Міжнародної організації цивільної авіації (ICAO) підтвердила відповідальність Росії за збиття рейсу MH17 у Донецькій області. 

Додамо, за кількістю жертв катастрофа Boeing 777 стала найбільшою в історії України і загалом у XXI ст., якщо не враховувати терактів 11 вересня 2001 року; найсмертоноснішим збиттям пасажирського літака.

Фото: AP



Джерело: Інформаційна агенція «ЛЬВІВСЬКИЙ ПОРТАЛ»
2025-07-09 16:46:00

Магазин автозапчастин AvtoBot м.Ніжин