На біогазову станцію Львів візьме 10 млн євро кредиту

Львівська міська рада дозволила ЛМКП «Львівводоканал» взяти 10 млн євро кредиту для будівництва пісковловлювачів, необхідних для ефективної роботи біогазової станції. Відповідну ухвалу прийняли на сесії 12 червня.
Так, новий кредит «Львівводоканал» візьме у Європейського банку реконструкції та розвитку. Йдеться про 10 млн євро позики на 13 років.
Ці кошти підуть на будівництво нових пісковловлювачів для біогазової станції на вул. Пластовій та на запровадження автоматичного контролю переливу стічних вод. Все це дозволить підвищити ефективність системи очищення стічних вод у Львівській громаді.
Як розповів перший заступник міського голови Андрій Москаленко, на реалізацію цього проєкту «Львівводоканал» також отримає 17 млн євро гранту. Через тривалі бюрократичні процедури облаштування нових пісковловлювачів, ймовірно, зможуть почати вже у 2027 році.
Зазначимо, що будівництво біогазової станції у Львові розглядають у контексті реконструкції старих очисних споруд «Львівводоканалу» на вул. Пластовій. Ще в 2020 році мерія вирішила взяти на це 25 млн євро кредиту у ЄБРР.
Сам проєкт охоплює дві частини: безпосередню реконструкцію очисних споруд, аби зменшити кількість осаду зі стічних вод, та будівництво біогазової станції. Завдяки ній підприємство отримуватиме електричну й теплову енергію для власних потреб.
Будівництво біогазової станції загалом оцінюють у 41,3 млн євро, 16,3 млн євро із них Львів отримує як грант. На часткову реконструкцію очисних споруд, зокрема на влаштування нових пісковловлювачів та заміну аераційних систем, потрібно ще 29 млн євро, 17,2 млн євро місту також готові надати як грант.
Під час обговорення на сесії міський голова Львова Андрій Садовий закликав депутатів підтримати взяття 10 млн євро кредиту, щоб реалізувати цей «безпрецедентний за кількістю грантів» проєкт.
«По заводу з біогазу ми будемо віддавати менше, ніж ми беремо. Це безпрецедентний закількістю грантів проєкт… Ви ж розумієте, якщо грант не взяти, то його візьме хтось інший… Бо в Європейському Союзі все дуже просто: береш, то бери, як ні, то забере інша країна», – навів він такий аргумент.
Загалом всі роботи у межах реконструкції очисних споруд «Львівводоканалу» реалізовують з 2017 року за фінансування ЄБРР, Північної екологічної фінансової корпорації (НЕФКО) та Фонду Східноєвропейського партнерства з енергоефективності та довкілля (Е5Р).
Що зараз відбувається на очисних спорудах
Станом на березень 2025 року проєкт будівництва біогазової станції пройшов державну експертизу, завершенек майже все проєктування. На майданчику виконали всі підготовчі роботи і заклали 70% фундаментів. Також уже виготовлено більшість обладнання, яке необхідне для роботи біогазової станції.
У першому півріччі 2026 року на Пластовій хочуть завершити будівництво і монтаж усього обладнання та перейти до пуско-налагоджувальних робіт. Таким чином біогазова станція має запрацювати у І кварталі 2027 року.
Важливість облаштування нових пісковловлювачів для роботи біогазової станції директор ЛМКП «Львівводоканал» Дмитро Ванькович пояснював так:
«Нові пісковловлювачі потрібні, щоб забрати пісок зі стоків, щоб біогазова станція могла правильно і надійно працювати. Також необхідно буде замінити аераційні системи і модернізувати відстійники стічної води… Але хочу відзначити, що проєкт будівництва біогазової станції – це частина великого проєкту з переобладнання і модернізації очисних споруд. Щоб досягти такого ефекту роботи наших очисних споруд, як у країнах ЄС, у реконструкцію потрібно вкласти 250 млн євро».
Як відомо, очисні споруди Львова збудували у 1960-х роках. Вони складаються з двох комплексів, які очищають приблизно 400 тисяч кубометрів стічних вод на добу. Детальніше про те, як очищають міську каналізацію, читайте за цим посиланням.
Станом на 2020 рік комплексну реконструкцію застарілих очисних споруд Львова оцінювали у 200 млн євро.
Фото: скриншоти із презентації
Джерело: Інформаційна агенція «ЛЬВІВСЬКИЙ ПОРТАЛ»
2025-06-12 14:02:00