Україна і світ

Повернувся із СЗЧ, щоб стати напарником оператора Javelin: історія розрахунку протитанкістів 68 єгерської бригади

Сьогодні ці ПТРК стали важливим чинником стримування колон ворожої бронетехніки на Покровському напрямку. Серед їхніх операторів — протитанкісти 68 окремої єгерської бригади імені Олекси Довбуша.

***

Павло та Юрій служать в одному розрахунку ПТРК Javelin роти протитанкових ракетних комплексів 68 ОЄБр. Вже кілька місяців вони разом з іншими побратимами контролюють рух однією з ключових доріг на Покровському напрямку.

Хлопці, які сьогодні становлять єдиний розрахунок, приєдналися до ЗСУ лише минулого року, але обидва мають власні яскраві історії перебування в армії. Павло на позивний «Ескобар» до мобілізації працював на будівництві. Він молодший за віком, але має більший досвід роботи з ПТРК.

«У нас кожен, хто зробив хоч один бойовий постріл з Javelin, вважається досвідченим бійцем», — жартує Павло. Минулої осені він не просто відстрілявся по ворогу. На його рахунку влучання в російський БТР, який намагався висадити десант. Ми із захватом дивимося на екрані комп’ютера на відеозапис цього влучного пострілу. А його автор спокійно посміхається, наче не зробив нічого особливого.

«Ескобару» ще немає 25 років, тому він підпадає під дію умов проєкту «Контракт 18-24». «Я цього не знав, але командування бригади знайшло мене і повідомило, що потрібно робити. Поки ще оформлюємо документи», — трошки ніяково каже хлопчина.

***

Його напарник має більше життєвого досвіду — кілька років був підприємцем, працював у різних компаніях на заході України. Та й у ЗСУ побував в різних ситуаціях.

«Спочатку воював в іншій військовій частині. Зазнав поранення. А після лікування та відновлення зробив помилку — пішов у СЗЧ. Майже одразу вирішив повернутися, але в попередній бригаді мене вивели поза штат, тому довелось дочекатися, поки набуде чинності новий закон», — згадує Юрій на позивний «Хміль», якого також мобілізували у 2024 році.

Під час перебування у СЗЧ він отримав дзвінок з Нацполіції, правоохоронці повідомили, що Юрій перебуває в розшуку. Згадує, що був готовий до такого сценарію, тому не здивувався та не переховувався — зібрав речі та поїхав до резервного батальйону», — розповідає Юрій про свій шлях до роти ПТРК 68 єгерської бригади.

На відміну від напарника, він ще немає бойового досвіду стрільби з Javelin. Тому регулярно відпрацьовує керування цим ПТРК на тренажері, про який вже розповідала АрміяInform. Такі тренування допомагають довести до автоматизму роботу по ворожій бронетехніці навіть у темряві. Водночас з навчанням «Хміль» разом з «Ескобаром» вже заступає на позиції.

Хлопці кажуть, що для роботи на ПТРК необов’язково мати великі біцепси або міцну статуру. Набагато важливіше вміти на характері дійти до позицій, несучи в руках комплекс та тубуси з кількома ракетами, швидко зафіксувати ціль та зробити точний постріл, відбиваючи ворожі штурми.

Текст: Артем Ільїн, Євгеній Жаровський

Фото Олександра Клижка

Джерело: Інформаційне агентство АрміяInform
2025-04-21 15:15:00

Магазин автозапчастин AvtoBot м.Ніжин