Україна і світ

Найбільший штурм РФ біля Покровська, зміна тактики обстрілів і переговори: події тижня на фронті

Цей тиждень видався досить насиченим з погляду міжнародних подій, зокрема у Парижі відбулися мирні переговори між європейською, американською та українською сторонами. Однак після їхнього проведення з боку США пролунали заяви щодо можливого виходу Штатів із мирного процесу, якщо американська сторона побачить, що припинення вогню є недосяжною метою.

Також протягом тижня фіксувалася зміна тактики РФ щодо обстрілів мирних міст України – ворог експериментує, вдосконалює дрони та змінює тактику завдання ударів.

Все більше обговорень і навколо підготовки російського весняно-літнього наступу та рекордного призову, який активно триває в РФ.

Зараз дивляться

Про ці та інші події в Україні та світі та можливі загрози й виклики, які вони становлять, Факти ICTV розпитали у політолога Володимира Фесенка та авіаційного експерта Валерія Романенка.

Переговори у Парижі

У Парижі пройшли мирні переговори між європейською, американською та українською сторонами. Їхньою головною темою було обговорення плану припинення війни в Україні. А вже незабаром у публічному просторі з’явилися заяви США про можливий вихід із переговорного процесу.

Спершу про це сказав державний секретар США Марко Рубіо в Парижі 17 квітня під час зустрічі з французькими, британськими, німецькими та українськими офіційними особами. 18 квітня про це заговорив і президент США Дональд Трамп.

Коментуючи заяви з боку американської сторони, політолог Володимир Фесенко звертає увагу на важливий факт цієї події – зустріч відбулась у Парижі, оскільки йшлося про питання переговорного процесу, які неможливо вирішити без участі Європи. Зокрема про присутність європейського військового контингенту в Україні після завершення війни.

– Гадаю, що Росія категорично проти цього і заздалегідь висуває свої вимоги. Тож це питання могло б обговорюватися під час зустрічі сторін, – зауважив він.

Ще одним важливим моментом, який гальмує мирний переговорний процес, є обурлива вимога кремлівського диктатора Володимира Путіна щодо зняття санкцій з РФ до припинення вогню в Україні.

– Безумовно, це неприйнятний варіант, зокрема для нас. Але тут головна проблема в тому, що скасувати або поетапно зняти санкції проти Росії неможливо без участі європейців. Вагома частина санкцій накладена на РФ з боку Європи.  Наприклад, без Європи неможливо скасувати обмеження щодо міжнародних банківських переводів, SWIFT-системи, – наголошує Фесенко.

До того ж, найбільш сильний інтерес росіян – це зарештовані активи РФ, більшіть яких – у Європі, тож без неї це питання неможливо вирішити.

– І тому я не виключаю, що, можливо, на цих переговорах почалося обговорення такого складного компромісу, умовної, скажімо так, нової формули Штайнмаєра, тільки без Штайнмаєра. Можливо, це буде формула Рубіо, або якось інакше її назвуть – припинення вогню і водночас скасування низки санкцій проти РФ, – додає експерт.

Вдасться це чи ні – питання відкрите, це вже залежить від того, чи досягнуть певного компромісу всі сторони переговорного процесу упродовж наступних тижнів, каже Фесенко.

– Але, схоже, зараз американська сторона хоче домогтися поступок від європейців у питанні санкцій і, можливо, від нас, щоб ми пішли на певні поступки росіянами. На які поступки? І далі головне питання, чи достатньо буде цього, щоб Росія припинила вогонь, та чи буде це прийнятним для української сторони, – наголошує політолог.

Тим паче, що Путін відкрито демонструє, як нехтує припиненням вогню навіть, коли сам же його оголошує. Так, у рамках оголошеного з 18:00 19 квітня до півночі 21 квітня кремлівським диктатором режиму тиші під виглядом “Великоднього перемир’я” РФ продовжила вести вогонь. Як повідомив президент України Володимир Зеленський, від початку доби РФ здійснила 46 штурмів та понад 900 обстрілів, також ворог облаштовує маршрути для важкої техніки, прикриваючись “Великоднім перемир’ям”.

То навіщо взагалі Путін оголосив “Великоднє перемир’я”, якщо сам його не дотримується? На думку військового аналітика Sky News Шона Белла, є три основні причини.

Перша полягає у бажанні Путіна продемонструвати себе в Росії як миротворця, отримавши тим самим підтримку свого народу. Друга причина “Великоднього перемир’я” цинічніша – Путін намагається виграти більше часу для передислокації 50 тис. російських військовослужбовців, які зараз перебувають у Курській області, на Донбас.

Остання причина, на яку вказує Белл, пов’язана з занепокоєнням Кремля тим, що США можуть відмовитися від планів реінтеграції Москви в мирний процес.

Зважаючи на те, що ризик виходу США з мирного процесу, якщо компромісу між всіма сторонами не вдасться досягти, є досить реалістичним, то третя причина є досить ймовірною.

Зазначимо, що наступного тижня у Лондоні заплановано черговий раунд переговорів, і як пише видання NYP, США під час зустрічі із представниками ЄС та України хочуть домовитися про повне припинення вогню.

Російський наступ

У Росії продовжується рекордний призов – згідно з наказом Міноборони, йдеться про 160 тис. осіб. Такого не було з 2011 року. Як ідеться у матеріалі BBC України, РФ намагається призвати якомога більше людей, щоб потім  більша кількість із цих призовників уклали контракти – чи добровільно, чи під тиском.

Як зазначає видання, строковиків намагаються вербувати на контракт просто у військкоматах.

– Вже на рівні військкомату вербують на контракт і підсовують папірці, – каже директор правозахисної групи Громадянин. Армія. Право Сергій Кривенко.

Цілком імовірно, що рекордний призов пов’язаний з прогнозованим весняно-літнім наступом.

– У Путіна є ілюзія, що Росія буде продовжувати війну. РФ у найближчі місяці починає літню військову кампанію, масштабну кампанію, – наголошує Володимир Фесенко.

Він зауважує, що на це вказує не лише активізація боїв на фронті, а й повітряних ударів по Україні.

Посилення обстрілів

Трагедія Сум, Кривого Рогу – це перші ознаки того, що Росія хоче зламати Україну, каже Фесенко.

– РФ хоче зламати нас не лише на фронті, а й у тилу. Країна-агресор хоче деморалізувати значну частину українців, щоб вони погодилися на мир на будь-яких умовах – навіть на односторонніх та з великими поступками Росії. Ось у чому мета посилення обстрілів України, – каже Володимир Фесенко.

Як зауважує політолог, Путін, мабуть, має ілюзію зараз, що у нього є шанс виграти цю війну.

– Деякі видання в Європі написали, що Путін наразі уявляє собі квітень 2025 року, як квітень 1945 року. Тобто він вважає, що ще трохи – і він війну виграє. І от Путіну треба продемонструвати, що він війну не виграє. На це буде потрібний час і величезні зусилля, – додає експерт.

Удосконалення Росією дронів та удари балістикою

Авіаційний експерт Валерій Романенко, каже, що простежується збільшення відсотка балістики у ракетних ударах Росії. Також фіксується наліт однієї балістики.

–  Якщо у 2023 році РФ випускала 6 Іскандерів на місяць, то зараз, за інформацією ГУР, ця цифра зросла до 60. Тобто, за менш ніж два роки Росія майже в десять разів наростила випуск балістики, – говорить він.

До того ж, останні тенденції з обстрілами вказують на те, що РФ удосконалює дрони та постійно експериментує. Ворог почав використовувати інші снаряди, запускати дрони за іншою траєкторією.

– Кремль наразі вдосконалює конструкцію дронів у багатьох аспектах. По-перше, вони вже почали застосовувати термобаричні бойові частини. У них взагалі було 5 бойових частин до цього дрона. Зараз з’явилася шоста, термобарична з шрапнеллю, – каже авіаційний експерт Валерій Романенко.

Другий момент – вони підвищують стійкість дронів до дії РЕБ, засобів радіоелектронної боротьби.

– Тобто вони збільшують кількість периферійних антенн у системі супутникової навігації. Так, щоб наші засоби РЕБ не впливали на ці безпілотники, – говорить Романенко.

Також експерт зауважує, що росіяни змінили тактику застосування дронів – тепер вони запускають 40 дронів по одному місту, тоді як раніше 200 розподіляли по всіх областях України.

– Так вони намагаються перевищити можливості нашої протиповітряної оборони, як зенітно-ракетних комплексів, так і мобільних груп. Наприклад, якщо на мобільну групу летить 5 Шахедів, то зіб’ють один-два, інші пролетять повз нашу оборону. Навіть зенітно-ракетний комплекс здатен одночасно вести вогонь по чотирьох дронах, а п’ятий уже пролетить повз нього, – додає Валерій Романенко.

Тактику концентрованих ударів Шахедами РФ використовує практично по всіх областях. Тому удари і прориви дронів будуть неминучими, зауважує Валерій Романенко. Україні залишається посилювати засоби для боротьби з Шахедами. Романенко додає, що у цьому процесі нам здатні допомогти наші партнери, передаючи відповідну техніку.

–  Ми отримуємо нові, та старі системи боротьби з дронами також працюють. Тобто ми весь час збільшуємо щільність ППО, але ви самі розумієте, що у нас немає нескінченої кількості засобів протиповітряної оборони, – каже авіаційний експерт.

Тож важливим моментом є завдання ударів по підприємствах із виробництва дронів ворога.

– Треба щоденно бити по цих підприємствах, щоб там просто боялися працювати. Бо удар по підприємству, звісно, призупиняє виробництво,  – наголошує Валерій Романенко.

Фронт і прифронтові міста так і залишаються здебільшого під ударами найпростіших російських дронів Молния та Молния 2, а також нових безпілотників Куб, квадрокоптерів. Там тенденції за останній тиждень не змінювалися.

Ситуація на Покровському напрямку та Запоріжжі

17 квітня українські військові відбили один із найбільших штурмів російських загарбників на мотоциклах на Покровському напрямку. У Нацгвардії заявили, що ця подія увійде в історію.

Як зауважували аналітики ISW, ЗСУ тримають оборону Покровська завдяки контратакам і безпілотникам.

Також росіяни здійснили спробу наступу на Запорізькому напрямку, де втратили 80 людей, 117 –трьохсотими і 40 одиниць техніки.

– Тобто це те, про що ми говорили нашим партнерам – Росія робитиме кілька хвиль наступів на Сумському, на Харківському, на Запорізькому напрямку та, можливо, на Сході, тому що вони довго там не наступали, – сказав під час брифінгу президент Володимир Зеленський.

 

 

 

І тут важлива підтримка України з боку партнерів – тоді наступ РФ не матиме успіху.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-04-20 19:00:00

Магазин автозапчастин AvtoBot м.Ніжин