В агентстві Пентагону підтвердили припинення доступу України до супутникових знімків

Вашингтон тимчасово зупинив доступ України до комерційних супутникових знімків, придбаних урядом США, заявив представник Національного агентства геопросторової розвідки. Проте Київ все ще може мати доступ, але за гроші.
Про це повідомляє The Washington Post.
Доступ до супутникових знімків Maxar
Так, Національне агентство геопросторової розвідки тимчасово зупинило доступ до системи, яка надає супутникові знімки, придбані Сполученими Штатами згідно з директивою адміністрації Білого дому про підтримку України, йдеться в заяві агентства.
Американські партнери та союзники використовують цю систему для доступу до супутникових знімків через послуги орбітальної зйомки Global Enhanced GEOINT Delivery.
Доступ до супутникових знімків Maxar надає українській армії технологічну перевагу над ворогом. Так, артилеристи та підрозділи безпілотних систем зі знімків оцінюють якість цілей і проаналізувати пошкодження для уточнення атак. Постійне оновлення супутникових знімків допомагає командирам і солдатам стежити за розташуванням ворожих позицій і складів, що полегшує пошук вразливих місць і пересування військ.
Знімки також допомагають солдатам логістики планувати маршрути руху, прокладати альтернативні коридори, якщо шляхи заміновані або зруйновані.
Зупинення надання супутникових знімків вже відчули на собі українські військові, деякі назвали це рішення зрадою, а не політикою.
За словами офіцера Олександра, який керує розвідувальними операціями в Курській області, у програмному забезпеченні, в яке інтегровані знімки, карти більше не придатні для використання.
– Більш детальне розуміння місцевості на полі бою є величезною перевагою на всіх рівнях. Без таких даних ми неминуче втратимо певну швидкість і точність. Це не є вирішальним, але це, безумовно, незручність, – сказав він.
Поблизу міста Покровськ Донецької області, де ситуація є найважчою, супутниковий зв’язок просто зник.
– Це трагедія? Ні, ми використовуємо наші власні плани, – сказав військовослужбовець на умовах анонімності.
Україна може отримати доступ до знімків Maxar
Водночас Україна все ще може отримати доступ до таких знімків через, використовуючи власні проплачені акаунти.
– Кожен клієнт ухвалює власні рішення щодо того, як він використовує та ділиться цими даними. Ми дуже серйозно ставимося до наших контрактних зобов’язань, і жодних змін в інших клієнтських програмах Maxar не передбачається, – сказала Джіа Дехарт, представниця компанії Maxar Intelligence по роботі з державними установами США.
Maxar’s statement on media reports regarding access rights to Maxar imagery:
Maxar has contracts with the U.S. government and dozens of allied and partner nations around the world to provide satellite imagery and other geospatial data. Each customer makes their own decisions on…
— Maxar Technologies (@Maxar) March 7, 2025
Компанія ТВІС, яка є офіційним дистриб’ютором Maxar в Україні, зауважила, що авторизовані українські користувачі Maxar можуть за гроші отримувати супутникові знімки будь-якої точки світу, зокрема й РФ, повідомляє видання Defense Express.
У ТВІС зауважили, що займаються лише комерційними замовленнями та не володіють інформацією щодо надання Збройним силам України супутникових даних Maxar, які закуповує уряд США.
Замороження обміну розвідданими
Директор ЦРУ Джон Реткліфф підтвердив, що обмін розвідданими з Україною також заморозили. Для Збройних сил України розвіддані США так само важливі, як і військове постачання. І наразі такі дії нової адміністрації стали шоком для багато пересічних українців.
Колись Вашингтон був ключовим партнером України в боротьбі проти російського вторгнення, але тісне партнерство між двома країнами швидко руйнується після того, як Дональд Трамп вступив на посаду президента, пише видання The Barron’s.
Національне агентство геопросторової розвідки (National Geospatial-Intelligence Agency, NGA) — структурний підрозділ Міністерства оборони США, який збирає, аналізує й розповсюджує дані геопросторової розвідки (GEOINT) в інтересах національної безпеки.
Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-03-08 14:03:00