Газові атаки рф, плащі-невидимки, РЕБ-рюкзаки та міни-«пелюстки»: як воює піхота на передовій

Як наші піхотинці б’ються з ворогом? Чи рятують антидронові РЕБи-рюкзаки та плащі-невидимки на «передку»? Що із собою беруть наші хлопці на позиції? Який він — стандартний комплект піхотинця? Що з речей найважливіше? Яку їжу полюбляють найбільше? Окупанти скидують заборонений газ — як із цим борються? Та скільки тривала найдовша евакуація пораненого?
Про це АрміяInform розповів командир 2 стрілецької роти 236 батальйону 129 окремої бригади Сил територіальної оборони ЗСУ капітан Борис Михно з позивним «Остер». Чоловік з Київщини. З перших днів широкомасштабного вторгнення рф у лавах ЗСУ.
Батальйон воював на різних ділянках фронту російсько-української війни: контрнаступ та визволення правобережної Херсонщини, Новобахмутівка, Авдіївка, Старомайорське та район Великої Новосілки. У 2024-му наші захисники потрапили в напівоточення поблизу Успенівки під Кураховим, але відбилися та вийшли звідти. Зараз виконують бойові завдання на Покровському напрямку.
Позиція — це фортеця піхотинця на передовій
«Противник застосовує тактику малих груп, підходить скритно і старається накрити наші вогневі позиції.
І тут головне, щоб наші хлопці були готові до цього. Потрібно постійно вести спостереження, але не виказувати себе, як раніше, коли був, наприклад, спостережний пункт і ти просто спостерігаєш. Зараз відкрито спостерігати противник не дасть можливості.
Якщо ворогу вдасться «спалити» наші піхотні позиції, туди відразу полетять дрони зі скидами та будуть бити в одну точку. Щоб вибити наших піхотинців з обладнаної позиції, рашисти використовують відкатаний алгоритм — розбивають вхід в укриття, розбирають перекриття, скидають запалювальні засоби, потім слідують скиди зі сльозогінним, «дратівливим» газом. Хочуть викурити «ефпівішками», і, на жаль, це масове явище на передовій. Кожен піхотинець має протигаз зі змінними якісними фільтрами. Ми спеціально закуповуємо додаткові фільтри, які себе добре демонструють під час газових атак окупантів. Головне піхотинцям бути психологічно готовим до застосування газів, не панікувати, не висовуватись з укриття назовні.

Як би бліндаж не був укріплений, FPV-дрони та дрони зі скидами розберуть його. Проте бійці мають боротися за живучість свого укріплення.
Треба так знищувати ворога, щоб він не розумів, звідки ведеться вогонь. Тому позиції мають бути добре замасковані, щоб їх не було видно з повітря, укріплені зверху перекриттям та обладнані зв’язком. Це має бути фортеця на ті дні, коли хлопці заходять туди на бойові. Основні та запасні вогневі точки, бліндаж для зброї та БК, місце відпочинку. Зробити бійницю для того, щоб спостерігати безпосередньо з цього укриття. Все має бути гарно прораховано, щоб не було прямої видимості ззовні в укриття, щоб не було можливості залетіти дроном всередину та підірвати вибуховий пристрій.
Хлопці виконують завдання на передньому краї 5 діб, потім міняємо їх. Це залежно від бойової обстановки та дій противника. Одні на позиціях, інші відновлюються та відпочивають.
У нас дуже добре працюють командири взводів, головний сержант, ми як одна сім’я. Ми намагаємось розв’язувати наші проблеми, обговорювати їх і доповнювати один одного.

Що із собою бере піхотинець за передову?
Масксітки для маскування та рибацькі сітки для антидронового захисту, поліетиленову плівку зі скотчем. Спальники та каримати, але такі, яких не шкода, бо після тижневого «турне» на бойові завдання вони зношуються, горять, шматуються уламками, засипаються землею з гряззю, що їх вже більше не можна використовувати. Це як витратний матеріал на «передку», в одну сторону, немає сенсу тягнути назад те, що вже вийшло з ладу.
Фактично ми завжди стараємося закуповувати старі спальники й каримати та тримати про запас. Дуже круто виручають волонтери.
Піхотинці обов’язково беруть з собою лопати, маленькі саперні, і великі штикові, щоб копати, укріплюватися.

Хлопці не можуть просто сидіти, склавши руки, чекати зміни. Треба постійно працювати, укріплювати бліндаж, рити в бліндажі додаткові бокові нори, щоб врятуватись від ворожих ударів, тунелі для відходу. Викопану землю набирають у мішки, утрамбовують, зав’язують та прикривають входи у бліндаж, у додатково вириті нори так, щоб не залітали «ефпівішки», не попадали скиди, запальнички, газові гранати, щоб не залітали уламки від скинутих гранат. До речі, до півтора десятка мішків (зелених або білих по погоді. – Ред.) із зав’язками кожен боєць обов’язково несе з собою.
Що дуже важливо зараз? «Ефпівішка» не має залетіти в бліндаж, для цього на проході укладаємо лабіринтом мішки із землею. Навіть якщо буде скид чи полетять уламки від гранати, хлопці мають бути в безпеці, в укритті. Всередині бліндаж також перекриваємо мішками, щоб навіть тоді, коли ворожий FPV і залетів усередину через пробитий пролом в перекритті, він не зміг уразити людей. Це все дає можливість вижити.
Кожен з рацією та акумуляторами на 7-8 днів
На позиції обов’язково має бути не одна рація, а мінімум дві, з додатковими акумуляторами, краще з можливістю дозарядки від павербанків. А тепер така тенденція, що в кожного військовослужбовця має бути радіостанція й акумуляторів до неї мінімум на 5 діб. Але ми даємо ще додатково — на 7-8 діб плюс павербанки для зарядки. Це дозволяє якісно виконувати завдання, пересуватися незалежно один від одного, залишатись на зв’язку.
Проблему зі зв’язком глибоко під землею вирішити можливо лише за допомогою «антен-павуків». Коли ти сидиш під землею, зв’язку ніякого немає, треба кидати наверх шнур з «антеною-павуком». Це теж як витратний матеріал. Щільність ворожого вогню може бути дуже великою, і часто уламками кабелі антен перебивають, виводять із ладу, тому має бути запасний, дублюючий такий «павук». Зв’язок — це пріоритет, вилазити назовні піхотинець не може, бо помітять — і все, гаплик!
РЕБ-рюкзаки піхотинця
Нині основними загрозами для піхотинця є дрони зі скидами та FPV-дрони (камікадзе), що працюють на різних частотах і потребують окремих засобів радіоелектронного захисту. У нас є два типи РЕБ-рюкзаків, які обов’язково беруть із собою піхотинці. Один — протидія FPV-дронам, другий — проти дронів зі скидами.
Умовно кажучи, два пристрої розраховані на групу з 2-6 осіб. Фактично наші хлопці використовують ці рюкзаки в той час, коли заходять або виходять з позицій. Адже робота їхніх акумуляторів нетривала — від 2 до 4 годин повноцінної дії.
Бували такі випадки, що РЕБ-рюкзаки не рятували, російські безпілотники все одно атакували. Тоді доводилось сидіти в норах та чекати «вікно можливостей» для зміни.
Але в більшості випадків, коли йде ротація хлопців, «рюкзачки» допомагають та рятують життя. Але, знову ж таки, це не панацея. Найкращий час для заходу на позиції або евакуації — це в «сіряк», під ранок. Тоді менше всього інтенсивність роботи ворожих дронів. Але повторюватися, проводити зміни в один і той же час теж не варто.
Ці РЕБи не дешеві, коштують понад 100 тисяч грн. Але гроші тут не головне. Життя захисників не оцінюється ніякими грошима. Вони ефективні та захищають наших хлопців. Ми дякуємо нашим друзям, рідним, колегам по роботі в цивільному житті, волонтерам, які допомагали грошима та придбали для нас ці «рюкзачки».
Ще використовуємо купольні, стаціонарні для окремої позиції пристрої РЕБ, але їх використання стає все дедалі складнішим, вони енергозатратні, потребують генераторів, зарядних пристроїв. Взагалі за рік активного використання дронів на полі бою через підрозділ пройшло понад 30 різних систем РЕБ, від зовсім примітивних, одночастотних, до більш потужних мультичастотних. Більша частина їх відпала, щось неефективне або було втрачено. Переважно втрачалося те, що було громіздким, немобільним, енергозатратним. Наразі найефективніші для піхотинців антидронові рушниці натовського зразка та наші «рюкзачки» — вони мобільні, прості у використанні.

рашисти скидають на позиції заборонений газ
Наступне — це протигази із фільтрами, які ми додатково купуємо. Те, що нам видають на складі, воно може бути виготовлене багато років тому, ресурс фільтрів невеликий. Нові фільтри-картриджі коштують у середньому 900 грн і показали свою ефективність, вони реально працюють, бійці почувають себе більш захищеними.
Пам’ятаю, коли тільки в перші рази кацапи робили скиди зі сльозогінним газом, були великі проблеми. Це заборонено законами війни та міжнародними конвенціями, але росії плювати.
Застосовуючи газ, росіяни намагаються досягти двох цілей — посіяти паніку та змусити бійців покинути свої укріплені позиції, вийти назовні, а потім знищити наших хлопців артилерією чи дронами. Або поранити воїнів, щоб коли їх евакуювали побратими, спробувати вбити й тих, хто ранений, і тих, хто прийшов рятувати.
Газ викликає шок, блювоту, удушшя, порушення роботи легень, подразнення шкіри і очей, а за високої концентрації — опіки. Зрештою, можна просто задихнутися — і все, смерть!
Тому протигази у всіх є обов’язково, ми перед виходами перевіряємо, щоб протигази були добре підігнані, щоб щільно прилягали до обличчя і надійно захищали. Використання газових гранат ворогом дуже поширене, наші всі бійці вже мають великий досвід виживання в таких умовах. Так, крайній раз на одній з позицій росіяни скинули газову гранату, вона потрапила всередину, газ всочився в усі речі, землю, одяг, продукти. Але хлопці врятувались, живі! Одягнули протигази, відразу відреагували й викинули гранату назовні.

Ворог дистанційно мінує шляхи відходу
росіяни розкидають за допомогою безпілотних літальних апаратів міни-«пелюстки» в районах наших позицій на передньому краї.
Це ПФМ-1 — протипіхотні фугасні міні натискної дії. Їх ще називають «метеликами». Вибухають, коли наступаєш ногою. Це найпоширеніший боєприпас, якими ворог дистанційно мінує.
Ми придумали лайфхак щодо протидії цим «пелюсткам». Беремо звичайну пластикову пляшку з-під води, обрізаємо під кутом її днище, кріпимо до горла держак 1,5 метра завдовжки і використовуємо як лопатку — де помітили міни, підходимо акуратно та відкидаємо в бік — розміновуємо собі шляхи.
Антитепловізійні плащі на «передку»
Обов’язково хлопці беруть із собою хімічні грілки. В землі холодно, волого, тому без цих речей ніяк. Гріють ноги, спину, руки. Дія цих грілок до 10 годин. Останнім часом на Донбасі були дуже сильні морози вночі, і це просто must have.
Беруть портативні ліхтарики із собою, різні, і ті, що чіпляються на голову. Звичайно, всі вони мають бути із червоним світлом. Під час пересування він непримітний, ніхто тебе не бачить навіть за декілька метрів, коли світиш. Але найкращий варіант, дешевий, легенький — ліхтарик на звичайній запальничці. Він має бути в кожного.
Нині на передову кожен піхотинець несе антитепловізійні плащі або плащі-невидимки. Якщо зима — білого кольору, весна, літо, осінь — зеленого кольору. Для нас волонтери з Кривого Рогу спеціально виготовляють їх, і роблять ці плащі двосторонніми. Ці плащі дуже допомагають піхоті на передовій і призначені для погіршення виявлення особового складу тепловізорами противника. Адже ворожі дрони постійно відслідковують наші позиції.
Якщо укриття на позиції не «холодне» для тепловізора, то ми використовуємо додатково антитепловізійний тент, яким накривається зверху укриття (бліндаж).

Найкраще харчування в окопі – сухе м’ясо, ковбаса, сухпай
У піхоти обов’язково має бути запас води та набір медикаментів. З харчування переважно сухпаї. Хлопці беруть газову горілочку та газові балончики до неї.
Сухпаї, що видає держава, а також передають рідні, друзі, криворізькі волонтери постійно висилають нам різноманітні сухі супи, борщові набори, гарніри, консерви. Сухі супи дуже смачні, там всередині вакуумовані сушене м’яско, ковбаски, солоні огірочки та копчені реберця. Багато всілякого корисного та смачного. Наші українські господині дуже талановиті, готують страви по-домашньому.
В’ялена ковбаса, енергетичні батончики, кава, чай, згущене молоко, цукерки, сухофрукти, все беруть. Не забуваймо, що в кожного вдома є родина, яка також передає якість смаколики.
БК завозять кількома чергами
Не будемо розповідати всіх нюансів. Але у хлопців на позиціях є зброя, гранатомети з пострілами, гранати, БК та багато мін. Завозимо, звісно, туди не все відразу, а кількома чергами, і щоб ворог нічого не помітив.
Всього має бути в достатній кількості, якщо швидше йдуть витрати, тоді, звісно, додатково доставляємо.
За можливості мінами мінуємо підступи до наших позицій. Це так звані загороджувальні міни, які зупиняють просування малих штурмових груп противника.
Під час руху наших авто, що вивозять/забирають особовий склад, БК, в кузові (РЕБ в машині включений само собою. — Ред.) сидить стрілець з помповою багатозарядною рушницею. Він візуально виявляє FPV-дрони або «Мавіки». Стрільба картеччю чи дробом буде мати значно більший ефект, ніж від звичайної кулі. Плюс застосовуємо антидронову рушницю, яка протидіє безпілотникам на відстані до 1 кілометра.
Найтриваліша евакуація пораненого — до 19 годин
Евакуація в сучасній дроновій війні — це надскладне питання. Тут план евакуації розробляється ситуативно, адже ти не можеш заздалегідь все продумати. У нас в підрозділі найдовша евакуація пораненого тривала влітку з 4:00 і до 22:00. Основна проблема — у світловий день інколи просто неможливо пересуватися під прискіпливим спостереженням та ураженням із дронів противника.
Того дня ворог атакував без зупинки. Піхота, дрони, міномети та ствольна артилерія. На евакомашині під’їхати до позиції нереально. Це стовідсоткова загибель.
Хлопці надали першу медичну допомогу в укритті, наклали турнікети, підтримували його життєдіяльність, ми скинули знеболювальні та воду з дрона, далі зробили бандаж. Прийшлось перечікувати такий довгий літній світловий день. У сутінках все ж заскочили на «Хаммері» до укриття та вивезли углиб наших позицій. Великий час очікування все-таки дався взнаки, і ногу пораненому лікарі вимушені були ампутувати.
В інших випадках приходиться діяти ситуативно, потрібно інколи до 5 км тягнути пораненого вручну. Підбирати час «сіряка», тоді ворожі «ефпівішки» переходять якраз з тепловізорів на денні камери або навпаки. Це «вікно» фактично врятувало не одне життя пораненим хлопцям та їхнім побратимам.
Оптимально на кожній позиції стараємось, щоб у хлопців були пластикові ноші. Також на ймовірних шляхах евакуації приховуємо звичайні візки, різної конструкції, їх використовуємо за необхідності».
Джерело: Інформаційне агентство АрміяInform
2025-03-08 06:57:00