Україна і світ

Шмигаль про угоду із США щодо копалин: Обговорюємо інвестфонд із внесками 50 на 50

Фото: Урядовий портал

Україна і США обговорюють можливість створення інвестиційного фонду, куди Київ інвестуватиме доходи від видобутку корисних копалин, а Штати вноситимуть кошти на різні напрямки. Внески будуть приблизно 50 на 50. 

Про це прем‘єр-міністр Денис Шмигаль розповів під час дискусії з нагоди спеціальної зустрічі YES “Три роки – Час перемагати”, організованої Фондом Віктора Пінчука.

Шмигаль про угоду зі США щодо копалин та створення інвестфонду

Глава уряду наголосив, що українська сторона не обговорює жодне питання щодо рідкісноземельних копалин без гарантій безпеки і без мирного плану.

За словами Шмигаля, нині Україна обговорює зі Штатами гарантії безпеки та економічне співробітництво. У питанні економічної співпраці розглядаються різні сфери, зокрема, відновлення.

– Ми пропонуємо однакові умови для європейських партнерів, для партнерів G7, – тобто для всіх, хто бере участь у підтримці України протягом цих трьох років, – пояснив прем’єр.

А також додав, що Україна зараз обговорює зі Сполученими Штатами можливість створення спільного, інвестиційного фонду, куди Україна буде інвестувати майбутні доходи від видобутку критично важливої сировини, від доходів, які отримують державні підприємства.

– І це внесок України. З боку США буде внесок у вигляді готівки, тобто фактично грошей, на різні напрямки: на безпеку, на економічний розвиток, на капітальні інвестиції в інфраструктуру України. І це буде приблизно 50 на 50 внесків у такий своєрідний фонд. Так, цей фонд буде управлятися як урядами України, так і Сполучених Штатів, – повідомив Шмигаль.

За його словами, ця угода буде підготовлена. Він додав, що зараз готується лише перша угода про наміри створити такий інвестиційний фонд між двома країнами.

– Тобто нічого екстраординарного. Нічого подібного до колоніальної угоди не обговорюється. Абсолютно, ще раз вас запевняю, – наголосив прем’єр-міністр.

Крім того, він зауважив, що європейську інтеграцію закладено в цьому документі, і угода про створення інвестиційного фонду не може суперечити чинній угоді про асоціацію з ЄС, а також угодам з міжнародними фінансовими організаціями (МВФ, Світовим банком).

– Вона не може суперечити цій угоді, яку ми підпишемо зі Сполученими Штатами. Зараз у нас дуже конструктивний діалог. Сполучені Штати є нашим партнером, і в цьому немає жодних сумнівів, – резюмував Денис Шмигаль.

Зазначимо, що Євросоюз запропонував Україні взаємовигідну угоду щодо українських рідкісноземельних копалин.

Єврокомісар з питань промислової стратегії Стефан Сежурне заявив, що під час візиту до Києва він запропонував українським урядовцям іншу потенційну угоду. Він наголосив, що додаткова цінність, яку пропонує Європа, полягає в тому, що “ми ніколи не будемо вимагати угоди, яка не є взаємовигідною”.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-02-25 14:17:00