Україна і світ

Зеленський пояснив, чому не підписав угоду з США про рідкісноземельні метали

Фото: Офіс президента

Україна не погодилась на перший формат угоди із США щодо видобутку та продажу рідкісноземельних ресурсів, оскільки в ньому не було гарантій безпеки для української держави.

Другий формат угоди, яку пропонували Сполучені Штати, передбачав визнання Україною боргу перед Америкою на $500 млрд.

Про це під час пресконференції повідомив президент Володимир Зеленський, відповідаючи на питання журналіста SLM новини (ICTV, СТБ).

Пропозиція України щодо рідкісноземельних ресурсів

Президент нагадав, що пропозиція щодо українських рідкісноземельних копалин була передбачена в Плані перемоги, який сам Зеленський і ініціював.

– Росія захоплює наші території і ми повинні все це захистити від окупаційних військ, від РФ. Так само від їх союзників – Північної Кореї та Ірану. Угода (передбачає, – Ред.), що все це потрібно захистити і нам потрібні гарантії безпеки. І Україна каже: “Дайте нам гарантії безпеки. Це невід’ємна частина діалогу щодо цієї угоди. Ми готові. А на що ви готові?”, – сказав Зеленський.

За словами українського лідера, офіційний Київ готовий обговорювати доступ до копалин, мінералів, нафти, газу України, обговорювати видобуток цих ресурсів.

– Ви видобуваєте, а ми ділимось. У вас є пріоритет, ви №1. Але зробіть усе, щоб зупинити ворога і відновити справедливість для нас. Закінчіть цю війну, зупиніть, примусьте Путіна, – пояснив приблизні рамки угоди Володимир Зеленський.

Він додав, що до цієї угоди мали б також входити додаткові пакети військової допомоги: зброя, ракети, ППО тощо.

– Це була комплексна пропозиція, бо нам потрібні гарантії безпеки серед яких і посилення української армії, і укомплектування наших військових і ППО, щоб був 100% захист неба України, – пояснив глава держави.

Перший формат угоди щодо копалин України від США

Щодо тієї угоди, яку отримала Україна від Сполучених Штатів, то там не було гарантій безпеки, заявив президент Зеленський.

– Тут немає жодного скандалу, просто вона не відповідає запиту. Питання про те, що перша угода приблизно так виглядала: давайте 50 на 50 все ділити. Я сказав, що не піду на це, і сказав, що не дам міністрам підписати це. Були зустрічі з міністрами фінансів, прем’єром України. Це неможливо просто. Ми не можемо ділити 50 на 50, не розуміючи, що нас чекає попереду.

Якби стояло питання про те, що “давайте ділити все 50 на 50, включно із тим, що окуповано і ми вам допомагаємо відновити (території України, – Ред.)” – це була б предметна розмова. Це було б зрозуміло, що ви даєте, – уточнив Зеленський.

Саме тому, продовжив президент, були незрозумілі умови угоди, яку спочатку запропонували Сполучені Штати.

Новий формат угоди від США

Другий формат угоди передбачав, що Україна надасть Сполученим Штатам ресурсів на $500 млрд.

– Тоді стали зрозумілі всі меседжі до цього, які йшли від США, що ми говоримо про борг. Що Україна таким чином має визнати борг. Якщо фонд, куди йдуть гроші від видобутку, на 100% залежить Сполученим Штатам, тоді це говорить про те, що це не коінвестиція у $500 млрд. Адже наповнюємо ми це від наших мінералів чи компаній, – пояснив президент.

Глава держави додав, що в таких умовах, якщо Україна надає ресурсів на $500 млрд у фонд і нічого з-за кордону не надається українській стороні, тоді “це ми віддаємо борг”.

Президент наголосив, що допомоги від Сполучених Штатів для України було на $100 млрд, а тому, продовжив Зеленський, “я не збираюсь визнавати $500 млрд” допомоги від США.

– При всій повазі до партнерів, я стійко стою, бо це правдива ситуація. Чесно кажучи, навіть $100 млрд я не готовий фіксувати, бо ми не маємо визнавати гранти як борги. Подобається це чи ні. Я домовлявся про це з Байденом, з Конгресом США… Але це і є угода, що це грант. Ми не визнаємо, що це борг… Ми не повертатимемо гранти, – заявив Зеленський.

Президент України наголосив, що не буде підписувати угоду, “яку будуть виплачувати десять поколінь українців“.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-02-23 17:52:00