Україна і світ

Режим очікування: як заяви Дональда Трампа вплинули на зустріч НАТО і до чого готуватися Україні

Міністр оборони США Піт Гегсет та генеральний секретар НАТО Марк Рютте на брифінгу в Брюсселі 13 лютого. (фото – nato.int)

Перша цьогоріч зустрічі міністрів оборони країн НАТО мали започаткувати підготовку до майбутнього саміту у Гаазі влітку та визначити найближчі кроки щодо підтримки України.

Але дуже швидко фокус дискусій змістився на одну-єдину тему — потенційні переговори про припинення російської війни проти України. Тригером до цього стали заяви президента США Дональда Трампа про телефонні розмови з кремлівським диктатором володимиром путіним та Президентом України Володимиром Зеленським.

Зазвичай така тематика стосується дипломатів, але ігнорувати цей інформаційний потік було неможливо. Тому міністри оборони висловлювали свої позиції й буквально на ходу мали реагувати на все нові й нові заяви з Білого дому.

Як європейські союзники сприйняли дії США і чи вплине це не подальшу підтримку України — читайте далі в матеріалі кореспондента АрміяInform з Брюсселя.

Несподіванки з Білого дому

У певному сенсі цей міністеріал у підсумку став підготовкою до Мюнхенської безпекової конференції, яка починається 14 лютого.

Саме до Мюнхена прибуде американський дипломатичний десант, який, як очікувалося, вперше окреслить свою позицію щодо підтримки України та розповість про своє бачення можливих переговорів щодо закінчення війни.

Втім події розвивалися настільки стрімко, що за два дні до Мюнхена сталися кардинальні зміни. Почалося все з жорстких заяв нового глави Пентагона Піта Гегсета, який вперше прибув на міністеріал і також вперше взяв участь у засіданні «Рамштайну», що проводився у штаб-квартирі НАТО.

АрміяInform детально писала про його вимоги до союзників збільшити витрати на оборону та заяву, що повернення до кордонів України до 2014 року є нереалістичною метою.

Як виявилося, це був лише початок. Трохи згодом Дональд Трамп повідомив, що провів телефонну розмову з кремлівським диктатором, а ще за годину — з Президентом України Володимиром Зеленським.

Трамп також повідомив, що підготовка до переговорів вже фактично почалася і що він готовий зустрітися з путіним у Саудівській Аравії. Про зустріч з українським президентом він не згадав.

Далі американський президент поставив під сумнів необхідність майбутнього членства України в НАТО та ухилився від відповіді, чи має взагалі Україна бути частиною переговорів. А отже – фактично поставив під сумнів суб’єктність України.

Проте вже 13 лютого Піт Гегсет на підсумковій пресконференції в Брюсселі заявив, що президент США вестиме переговори з президентами України та росії.

«Будь-які переговори, які будуть проведені, будуть проведені з обома. Президент Зеленський розуміє реалії на місцях, путін розуміє реалії на місцях, і президент Трамп як людина, яка укладає угоди та веде переговори, також розуміє цю динаміку», — сказав він.

Американський міністр також припустив, що в рамках мирної угоди буде проведено «демаркацію, яка не влаштує жодну зі сторін».

Того ж дня вже і сам Дональд Трамп заявив, що Україна буде частиною переговорів: «У нас буде Україна, буде росія, і будуть інші люди…Я вірю, що він (путін. – Ред.) хоче миру. Думаю, він сказав би мені, якби не хотів».

Ці заяви навряд когось переконали остаточно, враховуючи мінливість позиції президента США. Крім того, невизначеною залишилася участь Європи у переговорах, для якої глава Пентагону відвів «певну роль», не уточнивши, яку саме.

Нічого про Україну без України

Такий сценарій, очевидно, не влаштовує європейських союзників США і багато з них одразу чітко дали це зрозуміти. Марк Рютте на підсумковій пресконференції заявив, що члени Альянсу вже проводять консультації між собою, включно зі США.

«Ми як НАТО, звісно, інтенсивно координуємось. І я знаю, що багато союзників і членів ЄС роблять те саме з Вашингтоном. І що ми робили останні 24 години — то це звіряли годинники», — додав генсек НАТО.

Водночас він підкреслив, що зобовʼязання НАТО щодо членства України не стосується майбутніх переговорів. Марк Рютте нагадав, що на саміті у Вашингтоні НАТО ухвалили зобовʼязання щодо майбутнього членства України.

«Але ніколи не було домовленості, що коли б не починалися мирні переговори, ці мирні переговори закінчувалися б – у будь-якому разі та завжди — членством в НАТО», — пояснив він.

Набагато жорсткіше відреагувала на заяви США глава дипломатії ЄС Кая Каллас, яка вчора була запрошена на зустріч Ради Україна — НАТО.

«Будь-яка укладена без нас угода провалиться, тому що Європа та Україна необхідні для того, щоби імплементувати цю угоду. Без нас за столом переговорів ви можете домовитись про що завгодно, але все це провалиться через відсутність реалізації», — підкреслила вона.

Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус заявив, що Європа має брати участь у переговорних процесах, особливо якщо США очікують, що європейські союзники відіграватимуть миротворчу роль у будь-якій майбутній домовленості.

Він наголосив, що путін має призупинивши атаки на Україну, якщо він дійсно серйозно налаштований на переговори. «Було б краще, якби США не йшли на поступки Росії ще до початку переговорів», — додав німецький міністр.

Президент Володимир Зеленський перед від’їздом до Мюнхена чітко дав зрозуміти, що Україна не прийме результати переговорів, якщо США та росія вестимуть їх самі.

«Ми просто не зможемо прийняти як незалежна країна будь-які домовленості без нас. Я це дуже чітко артикулюю нашим партнерам. Будь-які двосторонні перемовини про Україну — я не про інші теми, тут вони вільні — будь-які двосторонні перемовини про Україну без нас ми не будемо приймати», — заявив глава держави.

Всі погляди на Мюнхен

Впевнено можна констатувати, що сьогодні всі дискусії щодо потенційних переговорів з новою силою відновляться в Мюнхені. Генсек НАТО зустрінеться з Володимиром Зеленським та делегацією США, також запланована зустріч українського лідера з представниками американської адміністрації.

Напередодні ввечері Дональд Трамп повідомив, що у Німеччині відбудеться зустріч високопосадовців США, України та росії. В Офісі Президента України на це відповіли, що переговорів з росіянами не передбачається.

«Українська позиція незмінна. Україна має спочатку говорити з Америкою, Європа має брати участь у будь-якій серйозній розмові. І тільки тоді узгоджена спільна позиція має бути на столі для розмови з росіянами», — заявили в ОП.

Одним з пунктів потенційної угоди може стати й розміщення миротворців в Україні. США відразу виключили відправку своїх військ, перекинувши відповідальність на Європу. За словами Володимира Зеленського, для миротворчого контингенту необхідно 100 тисяч військових.

Втім ще перед зустріччю у Брюсселі на початку цього тижня росіяни чітко продемонстрували своє ставлення до переговорів, завдавши чергового ракетного удару по Києву. Так само вони продовжують щоденні штурми українських позицій на фронті та бомблять будинки мирних жителів.

Тим часом у Європі, очевидно, усвідомили, що доведеться значно більше покладатися на себе в оборонних питаннях і так само брати на себе підтримку України. Велика Британія вже провела перший «Рамштайн» під своїм керівництвом і оголосила про збільшення військової допомоги України з 3 до 4,5 млрд фунтів. Лондон також готує велику оборонну угоду з ЄС і може замінити Вашингтон на тлі постійного тиску з боку Білого дому.

Все це свідчить, що в Європі чітко усвідомлюють російську загрозу і не збираються залишати Україну сам на сам з російськими окупантами.

Джерело: Інформаційне агентство АрміяInform
2025-02-14 06:35:00