Україна і світ

Таких очікувань не було давно: значення для України Мюнхенської конференції з безпеки 2025

Фото: Факти ICTV

Мюнхенська конференція з безпеки 2025 відбудеться вже цього тижня у період з 14 до 16 лютого. США представить віцепрезидент Джей Ді Венс, який зустрінеться, зокрема, з президентом України Володимиром Зеленським.

Факти ICTV дізнавалися, які питання обговорюватимуть під час Мюнхенської конференції з безпеки 2025 та яке вона має значення для України.

Мюнхенська конференція: трансатлантична напруженість

Політичний аналітик Олег Пономар у коментарі Фактам ICTV зазначив, що візит глави Пентагону Піта Гегсета припадає на тиждень, коли кілька посадовців уряду США вперше за час свого перебування на посадах приїжджають до Європи на тлі значної трансатлантичної напруженості.

Зараз дивляться

За його словами, американський віцепрезидент Джей Ді Венс, спеціальний представник США з питань України та Росії Кіт Келлог також мають бути присутніми на конференції 14-16 лютого.

– Європейські витрати на оборону обговорюватимуть на зустрічі міністрів оборони НАТО. Гегсет виступить з вимогою їх збільшення. Раніше Трамп згадував, що витрати на оборону доведеться збільшити до 5% від валового внутрішнього продукту (ВВП), – зазначив політолог.

Він звернув увагу, що лише Польща наблизилася до цих 5%, хоча Естонія та Литва дали зрозуміти, що також збільшать витрати до цього рівня.

Пономар зазначив, що всі в НАТО згодні, що нинішній рівень у 2% надто малий. Очікують, що новий цільовий показник, який буде узгоджено на саміті НАТО в Гаазі в червні, становитиме близько 3-3,5%.

– Звичайно, питання України та миротворців обговорюватимуть у Брюсселі. Також для США за Трампа дуже важливим є розміщення американських військ у Європі. Нагадаю, наприкінці свого першого терміну Трамп уже хотів вивести війська з Німеччини, – сказав експерт.

На континенті розміщено близько 100 тис. американських військовослужбовців, переважно в Німеччині, Італії та Великій Британії, зазначив Пономар.

За його словами, у штаб-квартирі НАТО в Брюсселі вже певний час висловлюють припущення про те, що невелику частину американських військ можуть перекинути з Німеччини до Східної Європи, а більшу частину – прибрати з Німеччини зовсім. Якусь їхню частину може бути перекинуто в регіон ближче до Китаю, припустив політолог.

Мюнхенська конференція 2025 найбільш резонансна за останні роки

Керівник правління Центру прикладних політичних досліджень Пента Володимир Фесенко розповів Фактам ICTV, що нинішня Міжнародна безпекова конференція в Мюнхені, мабуть, буде найбільш значущою та резонансною за всі останні роки.

– Навіть важко сказати, за який саме період. На моїй пам’яті таких очікувань, як від нинішнього Мюнхену, не було давно. Це пов’язано з тим, що зараз триває активна дискусія щодо умов формату мирних переговорів про завершення російсько-української війни та потенційних дій США, які зараз просувають ці мирні переговори, – сказав Фесенко.

Фото: Getty Images

Очікується, що на конференції в Мюнхені буде велика представницька делегація на чолі з віцепрезидентом США. Також будуть присутні держсекретар, міністр оборони, спецпредставник Трампа з питань України та Росії Кіт Келлог.

– По-перше, вони представлятимуть хоча б деякі мирні пропозиції США, вестимуть дискусії навколо них, проведуть на полях конференції низку зустрічей щодо російсько-української війни, умов її завершення, а також участі європейських країн у мирному процесі.

Зокрема, очікується зустріч віцепрезидента США Джей Ді Венса з президентом України Володимиром Зеленським. Також анонсовано, що генерал Кіт Келлог фактично проведе зустрічі з представниками всіх країн НАТО. Я думаю, що інші представники американської делегації теж разом або окремо проведуть такі зустрічі, – вважає він.

За словами політолога, президент України Володимир Зеленський уже традиційно не тільки виступить на Мюнхенській конференції, але й проведе низку зустрічей з американськими та європейськими партнерами. Можливо, з лідерами інших країн поза межами Європи.

– Саме тема мирних переговорів і безпекової політики нової адміністрації США – це головна інтрига програми. Зокрема, особисто для мене – виступ віцепрезидента США Джей Ді Венса. З чим і як він виступить? Минулого року він виступав в Мюнхені, але тоді він був просто сенатором, а зараз – віцепрезидент США. Його минулорічний виступ, м’яко кажучи, не дуже сподобався українцям щодо оцінок російсько-української війни і перспектив.

Він не виступає з публічними заявами щодо війни ще з часів виборів. Навіть на дебатах з конкурентом з Демократичної партії не торкався питань війни. Якщо він виступатиме, що вже анонсовано, то представить не тільки особисту позицію, а й позицію нової адміністрації. На мій погляд, це одна з головних інтриг на Мюнхенській конференції, – припустив він.

Мюнхенська безпекова конференція: участь Європи у мирних переговорах

Цікавим є зміст зустрічей і переговорів, які вестимуть американські представники, тому що це стосуватиметься участі європейських країн у мирних переговорах. Це якраз відповідає інтересам України, зазначив Фесенко.

– Президент Зеленський ще з січня неодноразово заявляв, що Україна зацікавлена в тому, щоб у переговорах про завершення війни брала участь Європа. Американці готові розглянути це питання. Умови завершення війни, окремі пункти американських мирних пропозицій. Безумовно, це теж обговорюватиметься. Посилення ролі Європи, гарантування безпеки європейських країн. Американці активно це підтримують, зокрема це стосується гарантій безпеки для України, – розповів експерт.

Фото: Depositphotos

На його думку, це буде одним із головних дискусійних питань у Мюнхені як в публічних виступах, так і у переговорах.

Американці хочуть, щоб саме європейці взяли на себе головну роль забезпечення гарантій безпеки для України, звернув увагу він.

– Зеленський наголошує, що цього недостатньо, що США теж мають взяти на себе роль гаранту безпеки для України. Це буде одним із найбільш непростих обговорень в Мюнхені. Американці вже заявляють, що просуватимуть в Мюнхені таку ідею, як купівля американської зброї для України, але за європейські гроші. Для нас головне, щоб нас забезпечували зброєю.

Наскільки готові до цього європейці? Чи вистачить коштів? Де і як їх взяти? Вони і так нам допомагають зброєю та фінансово. Непроста дискусія. Це лише найбільш важливі та актуальні питання, які обговорюватимуться в Мюнхені і стосуються української сторони, – сказав він.

Мюнхенська безпекова конференція 2025: чи буде Україна задоволена

Володимир Фесенко наголосив, що на Мюнхенській безпековій конференції не ухвалюються якісь рішення. Тут тривають дискусії та обговорюються найбільш актуальні питання міжнародної безпеки.

– Чи будемо ми задоволені? Це залежить від того, які варіанти розглядатимуться. Не все з того, що пропонуватиме американська сторона, відповідає нашим інтересам. Наприклад, ідея про те, що тільки європейці мають бути гарантами безпеки для України. Президент Зеленський відкрито сказав, що для нас важливо, щоб США не знімали з себе обов’язків гарантування безпеки в Європі, зокрема допомоги Україні. Це наша позиція. Я думаю, що ми та європейці переконуватимемо в цьому американську сторону, – сказав він.

На його думку, можуть бути певні розбіжності в тлумаченні окремих мирних пропозицій США. Тут теж є що обговорювати.

– Наприклад, американська сторона може запропонувати відмову від перспективи членства України в НАТО. Україна і низка європейських країн навпаки вважають, що саме членство в НАТО є найбільш дієвою гарантією безпеки для нашої країни. Тут теж є певні розбіжності. Тобто будуть дискусійні питання, – наголосив він.

За словами Фесенка, те, що обговорюватимуть у Мюнхені, — ще не остаточні рішення. Це, скоріше, початок активної дискусії, вважає він.

– Я сказав би, неофіційний початок переговорного процесу. З Україною – це продовження переговорного процесу з США. А з європейцями, скоріше, початок такого переговорного процесу. Для нас важливо, щоб США перевели в офіційну площину свої переговори з Європейським Союзом, а у подальших переговорах з Росією наполягали на тому, щоб Європа була залучена до мирних переговорів, – сказав політолог.

Якщо це вдасться зробити – значить, дискусії в Мюнхені були недаремними. Тоді вони дадуть результат, припустив Володимир Фесенко.

– Чи буде Україна задоволена мюнхенськими дискусіями – ми побачимо трохи пізніше, залежно від того, як далі розвиватиметься переговорний процес, – резюмував політолог.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-02-13 17:00:00