Україна і світ

Чому Україна віддала ядерну зброю та чи можна її відновити – коментар експерта

Фото: Dreamstime

Після того як у 1991 році розпався Радянський Союз, незалежна Україна отримала третій за обсягом (після США та Росії) ядерний арсенал у світі. А саме – 176 міжконтинентальних балістичних ракет і стратегічні бомбардувальники, які несуть ядерну зброю.

Навіщо Україна віддала ядерну зброю, коли це сталося та чи варто її відновлювати – читайте коментар експерта в матеріалі Фактів ICTV.

Коли Україна віддала ядерну зброю

Отримавши ядерну зброю, Україна поповнила перелік ядерних держав, викликавши занепокоєння світу.

Під тиском міжнародних партнерів у грудні 1994 року було підписано Будапештський меморандум.

Отже, 5 грудня 1994 року, в Будапешті, президент США Білл Клінтон, президент Росії Борис Єльцин, президент України Леонід Кучма та прем’єр-міністр Великої Британії Джон Мейджор підписали документ, який давав гарантії безпеки нашій країні в обмін на відмову від ядерної зброї.

Гарантами меморандуму стали Велика Британія, США та Росія.

Чому Україна віддала ядерну зброю та чи можна було цього не робити

Ядерний арсенал України складався з 176 установок міжконтинентальних балістичних ракет із боєголовками, в яких містилося ядерне паливо, тобто високозбагачений уран і плутоній.

А також із:

  • стратегічних бомбардувальників-ракетоносців Ту-95 МС;
  • надзвукових стратегічних бомбардувальників-ракетоносців Ту-160;
  • ядерних крилатих ракет класу “повітря – земля” (орієнтовно 1 080 одиниць);
  • кількох сотень одиниць тактичної ядерної зброї.

Однак повністю управляти цією зброєю наша країна не могла. Частина арсеналу, потужностей для її обслуговування і ядерна валізка, тобто пристрій, який був центром авторизації, передання наказів і кодів, необхідних для запуску стратегічних сил, залишалися в Росії. Максимум, на що тоді наша країна могла розраховувати, то це можливість блокувати запуски без своєї згоди.

Також тоді існувало побоювання, що Чорнобильська катастрофа може повторитися. До того ж, на початку 1990-х років в країні панувала економічна криза. Обслуговувати ядерну зброю було дуже дорого. Завдяки відмові від стратегічних бомбардувальників Україні тоді вдалося частково погасити борги за газ.

Україна віддала весь свій ядерний арсенал та підписала документ про нерозповсюдження ядерної зброї. В обмін на це партнери повинні були надати гарантії безпеки для нашої країни.

Чи варто Україні відновлювати свою ядерну зброю

Політичний консультант і політолог Ігор Рейтерович розповів про можливість відновлення ядерної зброї.

Він зазначив, що наша країна не зможе зараз відновити своє володіння ядерною зброєю – наразі це проблематично.

– Це проблема, оскільки, по-перше, Україна не має замкнутого циклу виробництва ядерної зброї. Останній збагачений уран, який у нас був і який можна було використати для цього, Янукович віддав, коли був президентом України. По-друге, це вимагає величезних коштів, яких у нашої країни немає. По-третє, необхідна переробка тих атомних об’єктів, які в нас є, щоб вони виробляли військовий уран, плутоній тощо. Такої можливості наразі немає, це потребує часу, — наголосив Ігор Рейтерович.

До того ж, проти відновлення ядерного арсеналу виступатимуть усі наші партнери. В одну мить ми можемо перетворитися на країну, до якої дуже сильно зміниться ставлення з позитивного на негативне.

– П’ятий, найголовніший момент, який треба розуміти, звичайно, Росії приводи не потрібні, але вона використає цей факт, як додатковий привід чи пояснення того, чого саме вони починали війну проти України. Більше того, це може розв’язати їм руки з точки зору превентивного використання своєї ядерної зброї. Тобто, вони можуть сказати, що використали власну ядерну зброю задля того, щоб Україна потім це не зробила проти нас,  зазначив експерт.

Заяву про можливість відновлення ядерної зброї вже спростував президент Володимир Зеленський, оскільки її було вирвано з контексту.

У підсумку можна сказати, що швидко відновити ядерну зброю Україна не зможе. На якусь віддалену перспективу можливо, але наша країна є підписантом всіх договорів про нерозповсюдження ядерної зброї. Це, як мінімум, означатиме серйозний міжнародний демарш, який наша країна не може собі дозволити по відношенню до наших партнерів, каже Ігор Рейтерович.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-02-04 14:46:00