Прокачка десантників на БЗВП: інструктор ДШВ розповів про особливості підготовки
БЗВП — 24/7, 45 діб
Шоста година ранку. Підйом, зарядка, після сніданку мобілізовані вирушають на навчальні заняття. Перерва на обід, знову заняття. І до самого вечора. Саме так 24/7, 45 днів триває базова загальновійськова підготовка.
«Дим, вогонь, постріли, звуки від вибухів снарядів. Щоб не відбувалося навкруги, десантник має бути сконцентрований та непохитний. В голові тримати бойове завдання, яке треба виконати», — йде заняття з тактики. Командир взводу Ростислав розповідає про особливості бойової обстановки на передовій.
— Ворожі дрони несуть загрозу з повітря. Потрібно постійно спостерігати за небом. Противник масово зараз застосовує FPV-дрони зі скидами, — продовжує він.
Курсанти розбиті на невеликі групи, по 15-20 осіб. Поки одні навчаються тактики, інші опановують мінно-вибухову справу. Ще одна група рухається до траншей для проведення практичних дій — відбиття наступу противника.
Ростиславу 25 років. Він з Дніпропетровської області, закінчив Національний університет цивільного захисту України у Харкові. Працював на шахті. З 2021 року у Збройних Силах України.
Його історія унікальна. Маючи за плечима підготовку на військовій кафедрі та офіцерське звання, призвався простим солдатом. Нічого не сказав про свій «військовий» досвід. Каже: хотів на «власній шкурі» відчути, як це пройти шлях від простого солдата до офіцера.
Долучився до лав 25 окремої повітрянодесантної Січеславської бригади. Пройшов підготовку у цьому ж Навчальному центрі. В Авдіївку, в район виконання бойових завдань поїхав простим стрільцем-снайпером розвідувальної роти. Це було якраз за пів року до широкомасштабного вторгнення. Далі виконував бойові завдання у Верхньоторецькому та Соледарі. Запропонували піти інструктором, щоб навчати майбутніх десантників. Вже тут у Житомирі надали офіцерське звання.
Чи реально на БЗВП з простого мобілізованого зробити воїна-десантника
«Все реально. Насамперед це залежить від бажання самих мобілізованих військовослужбовців. Від їхньої мотивації захищати Україну та готовності знищувати ворогів. Тут у Навчальному центрі інструктори зробляться все, щоб навчити курсантів виконувати надскладні бойові завдання та вбивати рашистів.
Тим паче зараз вже збільшити тривалість БЗВП. 45 днів — це, звісно, набагато краще ніж один місяць.
Підготовку розпочинаємо з певних азів. Насамперед це вогнева підготовка: хлопці опановують автомат Калашникова, АГС, РПГ, а також кулемети РПК, ДШК і Browning M2. Дуже сильно акцентуємо на заняттях з тактичної медицини, інженерної підготовки та тактики. Це, сьогодні, такі чотири аспекти, які найважливіші у навчанні.
Тактикою прокачуємо щоденно. Курсанти опановують тактику дій у складі відділень в обороні та наступі. Це переміщення, розгортання в бойовий порядок, спішування з техніки та проходи всіма основними способами.
Аналізуючи досвід бойових дій з противником, особливо в контексті використання на фронті малих штурмових груп, новобранці вивчають дії під час зіткнення з ворогом. Ведуть стрільбу на коротких відстанях, відпрацьовують дії по зачистці траншей. Протистоять їм інші групи військовослужбовців, як імітують рашистів. Потім міняємо сценарій, ті, що оборонялися вже наступають.
Іноді на полі бою рятує проста лопата, а не автомат
Чим глибше солдат вкопається в землю і правильно облаштує бліндаж, тим більша ймовірність, що він виживе під час обстрілів. Цю просту істину інженерної підготовки ми втовкмачуємо курсантам з перших днів БЗВП.
У бою іноді трапляються ситуації, що наших хлопців рятує не автомат, а лопата. КАБи, скиди з дронів, вогонь з танків, мінометів та іншої артилерії: це те чим ворог завдає ударів по наших позиціях. І логічно, що треба грамотно облаштувати укриття та викопати глибокі нори. Це врятує життя десантникам.
Вчимо мобілізованих облаштовувати вогневі точки, окопи та опорні пункти. Плюс топографія та зв’язок. Вміння правильно та своєчасно комунікувати між собою на передньому краї.
«Я як і інші військові не народилися з автоматами в руках»
На власних прикладах розповідаємо хлопцям, що треба готуватися до найважчого. Чоловіки, які приходять до нас на БЗВП часто-густо не розуміють, що від них тут хочуть, не мають мотивації обороняти країну.
Багато говорять на кшталт: «Ми прості люди, працювали на „мирних“ професіях та й взагалі не народжені для війни». Що ми відразу робимо: сідаємо та розмовляємо з кожним новобранцем. Визначаємо його психотип, чи сам добровільно призвався, чи вручили повістку. Доносимо їм важливість захисту України від агресора, кажемо, що потрібно міняти тих хлопців, які з перших днів вторгнення рашистів на фронті. Що держава потребує їх.
Я також, як і інші інструктори центру, не народилися для війни, у нас не було автоматів в руках, коли ми з’явилися на цей світ. Доводжу інформацію на власному прикладі. У свої 25 років я чомусь тут, в армії, і захищаю український народ від ворога. Так само інші військові, які воюють на фронті. Вони ж захищають ваші домівки, щоб ваші діти ходили в школу та не відчували наслідки війни на собі. От так, багато кому, приходиться на пальцях пояснювати.
Якщо ворожий дрон вас виявив, не треба стояти на місці і впадати в «ступор»
Ситуація на полі бою динамічно змінюється. Зараз будь-який рух на передовій, підступах до неї, а також в глибині бойових порядків практично неможливо приховати. Масове застосування ворогом розвідувальних БПЛА та FPV-дронів — це проблема на передовій. І зустріч наших бійців по полі бою з ворожими безпілотниками є неминучою.
Вчимо курсантів протидіяти ворожим дронам, як замаскувати позиції, щоб їх не можна було виявити з повітря. Завжди треба спостерігати за небом. Кожен має вміти на слух ідентифікувати роботу дрона та розрізняти його тип, постійно рухатися й уміти ховатися від нього. Тому що, якщо ворог візуально вас помітив, то спокою вже не дасть.
Якщо дрон вас вже «спалив» і ви чуєте звуки пропелера, не треба просто стояти на місці і впадати в «ступор». Треба голосом поінформувати побратимів про небезпеку та чимдуж бігти в укриття. Ворожий пілот вас не чує, а бачить тільки картинку перед собою, тобто ціль.
Тому важливо вчасно зреагувати. Можна спробувати збити автоматними чергами «фпвішку», але з безпечної відстані від неї. Більш реально влучити в дрон-бомбер з автомата. Він габаритніший за FPV та не такий швидкий.
Звісно ж, вчимо користуватись засобами РЕБ. Треба вміти подавляти роботу FPV-дронів, інших БПЛА противника.
Кульмінація БЗВП — проходження психологічної смуги
Психологічна смуга перешкод для десантників — це завжди виснажливо й важко, але надзвичайно ефективно. Усі новобранці проходять цю смугу, це, так би мовити, кульмінація БЗВП у Навчальному центрі.
Тут акцент на згуртованість та побратимство. Курсанти мають зрозуміти, що вони один механізм і кожен із них — це певна деталь в ньому. Якщо один випадає, то вже іншим стає важче працювати.
Психологічну смугу дуже важко фізично пройти. Довжина смуги перешкод — 350 метрів, на ній — десять елементів, які мусять подолати курсанти. Але коли хлопці її проходять, вони вже відчувають себе «рексами». І їм надалі стає легше і морально, і фізично.
Як комунікувати з суспільством, щоб люди ставали на захист України
Мені геть не зрозуміло чому всі думають, що їх якось ця війна не зачепить або просто обійде стороною. Ми воюємо з росіянами, їх дуже багато. росія щоденно тисне і наступає. Ворог просто сам не зупиниться, його мають зупинити та знищити Сили оборони України. Ми також зазнаємо втрат, наших захисників треба змінювати, посилювати підрозділи.
Мені не зрозуміло, чому багато хто, умовно кажучи, за сніданком, за чашкою кави, відкривають YouTube і дивляться якийсь, вибачте, «брєд», якихось блогерів-пацифістів і так далі.
Навпаки треба готувати себе самостійно до захисту Батьківщини. Є безліч відеокурсів з тактичної медицини, подивіться як накладати турнікет. Є куча відео про основи поводження зі зброєю: як розбирається автомат, його характеристики. Йдіть в тир, вчіться там стріляти. Не треба сидіти за компом, «танчики грати». Вчіться, вам і нам буде набагато легше, коли вас призвуть до війська.
За майже три роки великої війни завдяки тільки YouTube вже можна було стати як мінімумом солдатом першого року служби. Вивчивши все те, що треба для того, щоб вижити на війні.
Що я можу сказати чоловікам, які сидять вдома на диванах. Такі чоловіки мають зрештою вже зрозуміти, що вони не просто «яйценосці», а захисники своїх домівок та родин, своєї країни. Не треба скиглити на життя, будьте вже нарешті справжніми чоловіками. Прийдіть сюди та покажіть на що здатні вже в Десантно-штурмових військах. Ми будемо вас якісно готувати та далі будемо бити русню.
Зараз в Україні працюють безліч рекрутингових центрів, можна самостійно обрати професію. Є навіть можливість, без участі ТЦК, мобілізуватись у ту військову частину, в яку ти хочеш.
Джерело: Інформаційне агентство АрміяInform
2025-02-03 06:23:00