Львівський портал

У Львові роблять безкоштовні щеплення від ВПЛ. Як записатись

В Західноукраїнському спеціалізованому дитячому медичному центрі, що у Львові на вул. Дністерській, 27, дівчаткам віком від 9 до 18 років роблять безкоштовні щеплення від вірусу папіломи людини. Про це Львівському порталу повідомили у медзакладі.

Наразі щеплення від ВПЛ в Україні є рекомендованим, а це означає, що зробити його можна за власний кошт. Втім у Західноукраїнському спеціалізованому дитячому медичному ментрі проводять безоплатну вакцинацію дівчаток-мешканок Львова та Львівської області віком 9-18 років.

«Вакцинація є надзвичайно важливою, вона дозволяє ефективно запобігати розвитку таких серйозних захворювань як рак шийки матки та інших онкологічних патологій, спричинених вірусом папіломи людини. Це інвестиція в здоров’я молоді, яка захищає життя і забезпечує довготривалу профілактику», – прокоментувала епідеміологиня Олена Козлова.

Медики кажуть, що щеплення від ВПЛ дівчаткам найкраще робити до початку статевого життя, оскільки в цьому віці виробляється максимальна кількість антитіл, що забезпечує довічний імунітет.

Повний курс вакцинації вважають завершеним, якщо зроблено дві або три дози (залежно від віку) з відповідним інтервалом.

Щоб потрапити на вакцинацію від вірусу папіломи людини, спершу слід записатись за телефонами: (032)-270-22-07; (063)-189-70-50 та (097)-150-70-53

Зазначимо, що безкоштовну вакцинацію дівчаток від ВПЛ у Західноукраїнському спеціалізованому дитячому медичному ментрі проводять ще з 2015 року у межах спеціальної програми, яку фінансують з обласного бюджету. Протягом 2024 року тут провакцинували 520 дівчаток (загалом 1290 доз вакцини).

На 2025 рік на вакцинацію від ВПЛ лікарня отримає 1,67 млн грн. Закупити вакцину для першої дози планують до кінця першого кварталу.

Нагадаємо, Міністерство охорони здоров’я хоче зробити обов’язковою вакцинацію дівчаток віком 12-13 років від вірусу папіломи людини з 2026 року.

Що таке ВПЛ і чому важливо вакцинуватись?

Вірус папіломи людини – одна з найпоширеніших інфекцій у світі, яка може призвести до серйозних онкохвороб, як-от рак шийки матки, ротової порожнини, горла, статевих органів і ануса.

Як зауважують у Центрі громадського здоров’я, вірус папіломи людини (ВПЛ) спричиняє понад 95% випадків раку шийки матки. Найкращим часом для ефективної вакцинації є період до початку статевого життя, рекомендований вік для дівчаток – від 9 до 14 років. Загалом щеплення радять робити людям віком до 26 років.

Втім за наявності певних факторів ризику лікарі можуть рекомендувати зробити щеплення від ВПЛ і людям віком 26-45 років. Самим медикам, наприклад, гінекологам, теж рекомендоване таке щеплення, оскільки вони можуть мати ризик професійного контакту з вірусом.

Носіями вірусу папіломи людини можуть бути чоловіки та хлопчики. Щоб цьому запобігти, їм також варто зробити щеплення. До того ж вакцинація знижує ризик розвитку раку ротової порожнини, горла, статевих органів і ануса.

Існують різні типи ВПЛ, їх класифікують за онкогенністю. Відповідно, вакцини теж є від різних типів вірусу.

В Україні представлені кілька вакцин:

  • двовалентна (захищає від ВПЛ типів 16, 18, на які припадає до 70% раку шийки матки);
  • чотиривалентна (від типів 6, 11, 16 і 18);
  • дев’ятивалентна (від типів 6, 11, 16 і 18, 31, 33, 45, 52 і 58).

Після вакцинації від вірусу папіломи людини треба проходити скринінги. Щеплення значно знижує ризик зараження типами ВПЛ, які найчастіше викликають рак шийки матки, проте вакцинація захищає не від усіх можливих штамів вірусу. Скринінг допоможе виявити можливі зміни на шийці матки навіть після вакцинації.

Додамо, що досі щеплення проти ВПЛ не було обов’язковим, проте його можна було зробити, придбавши вакцину. Така можливість є в низці приватних медзакладів або, наприклад, щеплення дівчаткам безоплатно роблять у Львові у Західноукраїнському спеціалізованому дитячому медичному центрі.

Профілактика

Важливо користуватися презервативами: чоловічими або жіночими. Вони допомагають запобігти вірусу папіломи людини, хоч і не забезпечують повного захисту, оскільки не покривають всю шкіру статевих органів.

Здоровий спосіб життя знижує ризик раку шийки матки, а також від 30% до 50% онкохвороб загалом. Тому лікарі рекомендують відмовитись від вживання тютюну й алкоголю, збалансовано харчуватися та бути фізично активними.

Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Фото: з відкритих джерел, ЗУСДМЦ

Джерело: Інформаційна агенція «ЛЬВІВСЬКИЙ ПОРТАЛ»
2025-01-23 15:24:00