В Україні хочуть зробити обов’язковою вакцинацію дівчаток від вірусу папіломи людини
Із 2026 року в Україні хочуть зробити обов’язковою вакцинацію дівчаток віком 12-13 років від вірусу папіломи людини, досі вона не входила до Національного календаря профілактичних щеплень. Про це Львівському порталу повідомили у Міністерстві охорони здоров’я.
МОЗ винесло на громадське обговорення проєкт наказу, який вносить зміни до Національного календаря профілактичних щеплень із 2026 року. Головна зміна – введення однократної вакцинації проти ВПЛ (вірусу папіломи людини) для дівчат віком 12-13 років.
Таке щеплення пропонують зробити обов’язковим і безкоштовним для підліток. Самі вакцини планують закупляти коштом державного бюджету, також передбачена можливість отримувати її за програмою з імунізації від міжнародних організацій чи як допомогу від інших країн.
«Країни світу періодично оновлюють свої календарі щеплень, базуючись на рекомендаціях ВООЗ, Центру контролю захворювань США та інших міжнародних організацій. Це поширена практика. Зміни, які запропоновані для українського календаря з 2026 року, дозволять гармонізувати підходи до імунізації з європейськими стандартами та впроваджувати сучасні стратегії. Наприклад, у більшості європейських країн вакцинація проти ВПЛ є частиною обов’язкової програми, вона ефективна і необхідна для України», –прокоментував головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін.
Що таке ВПЛ і чому важливо вакцинуватись?
Вірус папіломи людини – одна з найпоширеніших інфекцій у світі, яка може призвести до серйозних онкохвороб, як-от рак шийки матки, ротової порожнини, горла, статевих органів і ануса.
Як зауважують у Центрі громадського здоров’я, вірус папіломи людини (ВПЛ) спричиняє понад 95% випадків раку шийки матки. Найкращим часом для ефективної вакцинації є період до початку статевого життя, рекомендований вік для дівчаток – від 9 до 14 років. Загалом щеплення радять робити людям віком до 26 років.
Втім за наявності певних факторів ризику лікарі можуть рекомендувати зробити щеплення від ВПЛ і людям віком 26-45 років. Самим медикам, наприклад, гінекологам, теж рекомендоване таке щеплення, оскільки вони можуть мати ризик професійного контакту з вірусом.
Носіями вірусу папіломи людини можуть бути чоловіки та хлопчики. Щоб цьому запобігти, їм також варто зробити щеплення. До того ж вакцинація знижує ризик розвитку раку ротової порожнини, горла, статевих органів і ануса.
Існують різні типи ВПЛ, їх класифікують за онкогенністю. Відповідно, вакцини теж є від різних типів вірусу.
В Україні представлені кілька вакцин:
- двовалентна (захищає від ВПЛ типів 16, 18, на які припадає до 70% раку шийки матки);
- чотиривалентна (від типів 6, 11, 16 і 18);
- дев’ятивалентна (від типів 6, 11, 16 і 18, 31, 33, 45, 52 і 58).
Після вакцинації від вірусу папіломи людини треба проходити скринінги. Щеплення значно знижує ризик зараження типами ВПЛ, які найчастіше викликають рак шийки матки, проте вакцинація захищає не від усіх можливих штамів вірусу. Скринінг допоможе виявити можливі зміни на шийці матки навіть після вакцинації.
Додамо, що досі щеплення проти ВПЛ не було обов’язковим, проте його можна було зробити, придбавши вакцину. Така можливість є в низці приватних медзакладів або, наприклад, щеплення дівчаткам безоплатно роблять у Львові у Західноукраїнському спеціалізованому дитячому медичному центрі.
Профілактика
Важливо користуватися презервативами: чоловічими або жіночими. Вони допомагають запобігти вірусу папіломи людини, хоч і не забезпечують повного захисту, оскільки не покривають всю шкіру статевих органів.
Здоровий спосіб життя знижує ризик раку шийки матки, а також від 30% до 50% онкохвороб загалом. Тому:
- відмовтеся від вживання тютюну й алкоголю;
- збалансовано харчуйтеся;
- будьте фізично активним.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.
Джерело: Інформаційна агенція «ЛЬВІВСЬКИЙ ПОРТАЛ»
2025-01-23 11:58:00