Скільки президентів було в Україні з 1991 року: список
У червні 1991 року Верховна Рада Української РСР прийняла резолюцію Про вибори президента Української РСР. А вже 5 липня того ж року був ухвалений закон Про вибори президента України, який призначив перші президентські вибори на 1 грудня 1991 року. Посада президента України була заснована 5 липня 1991 року.
Хто був президентом України з 1991 року — читайте в матеріалі Фактів ICTV.
Скільки президентів було в Україні
З моменту проголошення незалежності, в Україні було п’ять президентів. Наразі при владі — шостий президент України. Кожен із них запам’ятався гучними заявами, підписаними угодами, важливими стратегічними рішеннями тощо. Дізнаймося детальніше про кожного з них.
Усі президенти України послідовно:
- Кравчук Леонід Макарович (1991—1994)
Перший президент України після проголошення незалежності. Переміг на виборах у 1991 році з результатом 61,6% голосів. Він набрав найбільшу кількість голосів серед усіх обраних президентів — 19,6 млн, випередивши лідера Народного руху В’ячеслава Чорновола.
Його каденція ознаменувалася складними економічними та політичними реформами. 7-8 грудня 1991 року Кравчук разом із російським та білоруським лідерами підписав Біловезьку угоду про кінець Радянського Союзу і створення Співдружності незалежних держав (СНД).
14 червня 1994 року Леонід Кравчук підписав Угоду про співробітництво і партнерство з ЄС, що закладала основу європейської інтеграції України.
Він обіймав посаду президента України лише 32 місяці. Це був найкоротший термін серед усіх українських президентів.
У 1993 році в країні відбулися найбільші в історії шахтарські страйки, які призвели до передчасних виборів президента. Влітку 1994 року Кравчук програв вибори Леоніду Кучмі, але залишився в політиці й кілька разів ставав депутатом.
У липні 2020 року Володимир Зеленський, чинний президент України, призначив Леоніда Макаровича Кравчука головою української делегації в Тристоронній контактній групі щодо війни на сході України.
- Кучма Леонід Данилович (1994—2005)
Став другим президентом України, здобувши перемогу на дострокових виборах у 1994 році.
Кучма — єдиний президент, якого українці двічі обирали на цю посаду, він обіймав її два терміни поспіль.
За часи його правління створено засади державності та ринкової економіки, успішно впроваджено системні реформи, розпочато європейську та євроатлантичну інтеграції.
За каденції Кучми ухвалено Конституцію України, запроваджено національну валюту — гривню, відроджено українську космічну програму, відбулось мирне розв’язання суспільно-політичної кризи кінця 2004 року — Помаранчевої революції.
У 2003 році Кучма був першим українським лідером часів Незалежності, якому довелось відбивати першу гібридну атаку на Україну: тоді Росія спробувала захопити український острів Тузла. Кучма віддав наказ стріляти по росіянах у разі порушення нашого державного кордону.
Леонід Кучма у 1997 році підписав Хартію про особливе партнерство між Україною і НАТО. У 2002 році Рада національної безпеки і оборони України під головування Кучми ухвалила Стратегію щодо НАТО, яка передбачала, що кінцевою метою України є здобуття Україною повноцінного членства в НАТО.
Коли в 2014 році Росія пішла війною проти України, анексувала Крим та почала збройний конфлікт на Сході України, Кучма став представником України у Тристоронній контактній групі з мирного врегулювання ситуації на Донбасі.
- Ющенко Віктор Андрійович (2005-2010)
Прийшов до влади внаслідок масових протестів під час Помаранчевої революції, які розпочалися проти масової фальсифікації на виборах 2004 року. Тоді спочатку перемогу отримав Віктор Янукович, проте після Помаранчевої революції президентом України став Віктор Ющенко.
Ющенко був першим президентом України, який розпустив Верховну Раду. За час його правління почала діяти нова версія Конституції України зі значно послабленими повноваженнями президента та посиленою роллю парламенту.
У 2008 році розпочав діалог із ЄС про отримання Україною безвізового режиму. Також прагнув отримання Плану дій щодо членства в НАТО. У 2008 році Ющенко спробував отримати томос про автокефалію Української церкви, але успіху це не принесло.
Найбільше Ющенко запам’ятався гуманітарною політикою. Зокрема, відродженням пам’яті про Голодомор, будівництвом меморіального комплексу в Києві, а також відродженням Арсеналу як центру культурного життя столиці та козацької столиці в Батурині.
- Янукович Віктор Федорович (2010–2014)
У 2010 році був обраний четвертий президент України. Його правління супроводжувалося протестами та значними змінами в політичному курсі країни. В результаті у 2014 році відбулася Революція гідності. Після цих подій Янукович був змушений втекти з країни.
Віктор Янукович був єдиним в історії України президентом, який сидів у в’язниці за кримінальні правопорушення.
У 2010 році Віктор Янукович уклав із Росією Харківську угоду про пролонгацію перебування Чорноморського флоту РФ у Криму з 2017 до 2042 року в обмін на знижку на газ. За його ініціативи із законодавства прибрали згадку про прагнення України інтегруватися в НАТО й додали норму про позаблоковий статус України.
Янукович ухвалив рішення про відмову підписати Угоду про асоціацію України з ЄС. Це рішення призвело до початку протестів у Києві, а саме до Євромайдану (Революції гідності).
У березні 2014 року Янукович написав листа до Володимира Путіна з проханням застосувати збройні сили Росії на території України для відновлення ″миру, законності та правопорядку″.
- Порошенко Петро Олексійович (2014–2019)
Після того, як у 2014 році Янукович втік з країни, новим, п’ятим президентом став Петро Порошенко.
Він був єдиним президентом, який на виборах переміг у всіх регіонах України, де проводилося голосування.
Термін його перебування при владі відбувався в умовах збройного конфлікту і протистояння України з Росією.
За час правління Порошенко укладав Мінські угоди, щоб зупинити активні бойові дії на Донбасі. Підписав Угоду про Асоціацію з ЄС. За його президентства Україна виконала вимоги для отримання безвізового режиму й він почав діяти.
Також за його ініціативою Україна призупинила дію Угоди про дружбу і співробітництво з Росією. Порошенко також ініціював закріплення в Конституції України курсу на вступ до НАТО та ЄС.
- Зеленський Володимир Олександрович (20.05.2019 — до тепер)
Став шостим президентом України у 2019 році, отримавши в другому турі виборів 73,22% голосів виборців. 20 травня, під час інавгурації, склав присягу перед народом України як глава держави.
Зеленський став найвпливовішою людиною 2022 року, за версією журналу Time, набравши 5% голосів (понад 3,3 млн читачів).
У 2022 році отримав Премію свободи імені Рональда Рейгана за його мужню боротьбу з тиранією та за його незламну позицію щодо свободи та демократії.
26 липня 2022 року прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон вручив Зеленському премію лідерства імені Вінстона Черчилля за неймовірну мужність, опір і гідність перед обличчям варварського вторгнення Путіна.
28 липня 2022 року Зеленський був нагороджений найвищою нагородою Литви — орденом Вітовта Великого. А 8 лютого 2023 року президент Франції Емманюель Макрон нагородив його орденом Почесного легіону.
За час правління Зеленський ухвалив закон про скасування депутатської недоторканності. 11 вересня 2019 року президент підписав закон України № 27- IX Про внесення змін до статті 80 Конституції України щодо недоторканності народних депутатів України.
Згідно із документом, Конституція України виклалась у новій редакції, без положень про те, що народним депутатам України гарантується депутатська недоторканність і вони не можуть без згоди Верховної Ради бути притягнуті до кримінальної відповідальності, затримані чи заарештовані (ст. 80).
19 грудня 2019 року Верховна Рада прийняла Виборчий кодекс України загалом з урахуванням пропозицій президента Зеленського, які передбачають відкриті регіональні списки кандидатів у народні депутати. Згідно із документом, люди на виборах голосуватимуть не тільки за партію, а й за конкретного кандидата в списку партії.
У 2020 році Міністерством розвитку громад і територій України у співпраці з місцевою владою почато виконання програми Велике будівництво для створення об’єктів інфраструктури, зокрема: шкіл, дитячих садків, стадіонів, центрів екстреної медичної допомоги, доріг. За час дії цієї програми вдалось вирішити більшість логістичних проблем.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
24 лютого, о 5 ранку, Путін оголосив про вторгнення Росії до України, у зв’язку з чим Верховна Рада України ввела воєнний стан. Законопроєкт був підписаний президентом України Зеленським. Боротьба українського народу і досі триває.
Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-01-21 18:02:00