Санкції США проти російської нафти можуть суттєво скоротити поставки з Росії – звіт MEA
Санкції Сполучених Штатів, введені проти Росії 10 січня, вдарили по нафтовій промисловості РФ і можуть порушити ланцюги постачання російського “чорного золота”, або ж потенційно зменшити ці поставки на світові ринки.
Про це йдеться у звіті Міжнародного енергетичного агентства (МЕА), що було оприлюднено у січні 2025 року.
Як санкції США вплинуть на нафту з Росії
У прогнозі МЕА йдеться про те, що світові ринки попри можливе скорочення видобутку нафти з Росії все ще матимуть надлишок нафтопродуктів, оскільки ріст пропозиції, що йде з країн поза групою виробників ОПЕК+, перевищує світовий попит, який теж росте.
У американських санкціях зазначені підприємства, які працювали із майже третиною експорту сирої нафти з Росії та Ірану у 2024 році, вказує МЕА. Разом із тим, наразі наслідки для обсягів постачання від санкцій проти цих галузей наразі не враховуються.
– Ми дотримуємося наших прогнозів щодо постачання з обох країн, доки повний вплив санкцій не стане більш очевидним, але нові заходи можуть призвести до зменшення обсягів сирої нафти та нафтопродуктів, — зазначили в МЕА.
Примітно, що МЕА цього разу значно обережніше оцінює ситуацію, ніж у березні 2022 року, коли лише розпочиналось повномасштабне вторгнення Росії. Тоді агентство вважало, що 3 млн барелів на день з постачання РФ можуть не потрапити на ринок через санкції Заходу. Втім у РФ такого падіння не було.
Наразі у своєму звіті МЕА прогнозує зростання глобального попиту на нафту у 2025 році на рівні 1,05 млн барелів на день, порівняно з попереднім прогнозом у 1,1 млн барелів на день.
За словами агентства, у 2024 році попит очікувано зріс на 940 тис. барелів на день.
Суттєвим фактором у прогнозах на 2025 рік є Китай, який після багаторічного сприяння зростанню споживання, тепер стикається з економічними проблемами, а також з переходом на електромобілі. Ці фактори, як вказують дослідники, зменшують перспективи зростання попиту на нафту у другій за обсягом країні-споживачі у світі.
Санкції проти нафти РФ
В пакеті санкцій США проти російської нафтової галузі було враховано понад 160 танкерів, які перевозили близько 22% морського експорту нафти РФ у 2024 році, пише MEA. Агентство вважає, що санкції, які накладали на судна раніше, були “дуже ефективними, зменшуючи активність підсанкційних танкерів на 90%”.
Адміністрацій президента США Джо Байдена 10 січня оголосила нові санкційні заходи з обмеження доходів РФ від нафти й газу. Це, вважають оглядачі, стало фінальним кроком президента Байдена, який вже 20 січня поступиться на посаді обраному президенту США Дональду Трампу.
Зокрема, інформаційне агентство Reuters із посиланням на джерела вказувало, що російська антарктична нафтова галузь зазнала суттєвого удару внаслідок запровадження санкцій США.
Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-01-15 19:19:00