Ринок праці 2025: чого очікувати та яких працівників не вистачатиме найбільше
Війна в Україні спричинила значні та тривалі зміни на ринку праці. Чимало фахівців виїхали за кордон, що призвело до дефіциту кваліфікованих кадрів у багатьох галузях економіки. Це ускладнює відновлення виробництва та надання якісних послуг.
Факти ICTV дізнавалися, що чекає Україну на ринку праці у 2025 році та до чого готуватися роботодавцям.
Проблеми на ринку праці України у 2025 році
За словами президента Конфедерації роботодавців України Олексія Мірошниченка, у 2025 році на ринку праці не вистачатиме понад 500 тис. працівників. Як зазначив експерт, йдеться про висококваліфікованих фахівців, яких дійсно потребує ринок.
До зарплат також є кілька запитань, зокрема – чому вони так швидко зростають. За словами експерта, значно загострилася конкуренція між роботодавцями за кваліфікованих працівників. Тому підвищення зарплат – це вимушений захід.
Звичайно, зростають ціни, є інфляція, але варто подивитися на ВВП. Він зріс на 4%, а зарплати – на 14%. З точки зору економістів, у цьому є певне протиріччя. За словами Мірошниченка, зарплати, звичайно, повинні зростати швидше за ВВП, але не такими темпами. Також виникає занепокоєння через конкуренцію державного та приватного секторів на ринку.
Ринок праці 2025: яка ситуація та в яких сферах дефіцит працівників
Провідний експерт ринку праці Сергій Марченко зазначає, що зараз дуже складно сказати, хто потрібен роботодавцям, адже потрібні абсолютно всі. Цього року на будь-яку професію буде набагато більше пропозицій, ніж людей, які працюють у конкретній сфері.
Зараз найбільш затребуваними професіями є чоловічі. Тобто йдеться про роботу, де потрібна фізична сила: зокрема, це позиції вантажника, слюсаря. Це спеціалізовані професії, такі як оператор верстатів, робітник на промисловому або будівельному підприємстві.
Якщо проаналізувати кількість робітників, то у 2014 році офіційно працювали 20 млн людей, а зараз, за даними Міністерства економіки, офіційно працевлаштовані лише 9,5 млн. Тобто вдвічі менше працюють легально.
На думку Марченка, основна проблема на ринку праці – низька кваліфікація робітників. Але, зважаючи на поточну ситуацію, роботодавці згодні брати на роботу працівників менш кваліфікованих, з не такими скілами, і готові їх вчити.
За словами Марченка у 2025 році потрібні будуть робітники на підприємства, зокрема це спеціалісти з логістики, інженерії, IT-спеціалісти будь-якого напрямку роботи. Нестача людей через те, що близько 5-7 млн українців покинули територію країни, і буде формувати тренди на ринку праці на наступні кілька років. Найближчі роки, на думку фахівця, Україна буде жити в кадровому дефіциті.
Хороша новина в тому, що стало менше дискримінації за віковими, гендерними та іншими ознаками. Через нестачу кадрів, роботодавці погоджуються знижувати свої вимоги. Наразі роботодавці більш активно наймають робітників старшого віку, яким за 40, 50 або навіть 60 років.
Що буде з ринком праці у 2025 році та де знайти працівників
Олексій Мірошниченко на конференції Світи-2024 зазначив, що для зниження дефіциту на ринку праці можна залучити до 3 млн студентів, літніх людей, а також осіб з інвалідністю.
Експерт зазначив, що наразі у закладах професійно-технічної, передвищої та вищої освіти навчається близько 1,76 млн студентів. Якщо залучити хоча б половину з них, навіть по кілька годин на тиждень, це могло б зняти напруженість на ринку праці.
На думку експерта, працездатні люди віком 60-75 років, які є професіоналами у своїх сферах, також можуть покращити ситуацію на ринку праці. Наразі з людей цієї вікової категорії працюють лише 413 000, що становить лише 11% від загальної кількості пенсіонерів. Експерт зазначив, що таких людей можна залучити та запропонувати повернутися на роботу. За словами Мірошниченка, за останні два роки чисельність працівників віком 65+ зросла на 16%.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Джерело: Укрінформ; Конфедереція роботодавців України
Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-01-15 15:18:00