Україна і світ

Наймасовіший удар ЗСУ по військових об’єктах РФ: який це матиме вплив на фронт

Сьогодні вночі, 14 січня, ударні безпілотники атакували низку регіонів Росії. Цілилися дрони в нафтобази, промислові підприємства та заводи. Як наслідок, вдруге сильно палає комбінат Кристал в Енгельсі, що постачає авіаційне паливо для російських бомбардувальників. Уражено Брянський хімзавод у місті Сільце, де виготовляють боєприпаси для ствольної артилерії, реактивних систем залпового вогню, авіації, інженерні боєприпаси та компоненти для крилатих ракет Х-59.

У Саратовській області уражено Саратовський нафтопереробний завод і завод Казаньоргсинтез. Також під час атаки знищено два ворожі ЗРК Тор і ЗРК Бук. Журналісти видання Astra з’ясували, що в Тульській області ударні дрони атакували три підприємства: Алексинський хімкомбінат, завод з виготовлення чавуну Тулачермет і Алексинська ТЕЦ.

Після атаки росіяни в соцмережах почали масово скаржитися, що ЗСУ тільки посилюють свою здатність бити по інфраструктурі в глибині РФ. У Генеральному штабі ЗСУ зазначили, що це наймасовіший удар по військових об’єктах РФ на відстані від 200 до 1 100 км.

Факти ICTV розпитали експертів, як такі безпілотні удари позначаться на спроможності Росії здійснювати масовані ракетні атаки, чи знизиться темп наступів на фронті та чи зростуть переговорні позиції України.

Наслідки атаки по нафтобазах РФ 14 січня 2025 року

У коментарі Фактам ICTV керівник Центру протидії дезінформації (ЦПД) Андрій Коваленко зазначив, що сьогоднішня нічна атака по цистернах із пальним в Енгельсі – це другий такий удар.

Рівень збитків буде зрозумілий, коли вигорить усе, бо загасити такий вогонь майже неможливо.

– Після першого удару пальне горіло п’ять днів, та й зараз буде довго горіти. І потім із супутників буде видно, скільки його було. Але там фактично зберігається основний запас аеродрому Енгельс. Це авіапальне для стратегічних бомбардувальників Ту, – розповів Андрій Коваленко.

За його словами, росіяни з літа планували стратегію атак по українській енергетиці. І ця стратегія була розрахована на осінь-зиму, до кінця зими. Тому на цьому аеродромі робили відповідні запаси ракет і пального для навчальних, імітаційних і бойових польотів. Відповідно, логістика буде однозначно зламана, зауважує Андрій Коваленко.

Які цілі на території РФ для українських дронів

На думку керівника ЦПД, без сумніву, завдавати ударів необхідно по нафтопереробних заводах і нафтобазах, адже саме вони живлять механізовані російські бригади. Важка техніка споживає дуже багато палива, а без техніки ворогу зараз доводиться діяти на значній кількості ділянок – там загарбники замінюють броньовану техніку, яка прикриває дії піхоти, на багі та мотоцикли.

– Важка техніка ворога стала менше рухатися на деяких ділянках фронту. Отже, наше завдання зробити так, щоб вона рухалася набагато менше на всіх ділянках фронту або не рухалася взагалі, — зазначає Андрій Коваленко.

Крім того, наші дрони мають бити по всіх підприємствах, які виготовляють Шахеди, ракети та компоненти до них. Ворог усіляко намагається замаскувати військові об’єкти під цивільні, наприклад, під макаронні фабрики й не лише. Тому для ЗСУ є достатньо роботи на тривалий час.

Удари по РФ як важелі політичного тиску

Кандидат політичних наук, доцент Київського національного університету ім. Т. Шевченка Ігор Рейтерович вбачає позитив у дронових ударах по російській військовій інфраструктурі, адже насамперед це показує слабкість Росії, бо виявляється, що в них не все йде за планом, а за планом у них все горить.

До того ж такі удари безпосередньо впливають на ситуацію на фронті, бо те ж пальне їм потрібне для важкої техніки.

– Я бачив коментарі росіян, які казали, що байдуже на пальне – його можна привезти. По-перше, його дійсно ще треба привезти, а з пальним зараз у Росії складно. По-друге, вже досить давно не було вильотів стратегічної авіації, тому що бомбардувальники й винищувачі треба спочатку заправити. Тому удари по російських НПЗ мають безпосередній вплив на ситуацію на фронті, – зазначив політолог.

За словами Ігоря Рейтеровича, вдалі атаки по інфраструктурі РФ дають Україні додаткові політичні важелі впливу. І тут головне вміло це використати.

– Тому що Путін любить вийти й сказати, що в Росії все супер. А насправді там далеко не все супер, і про це знають і американці, і європейці, і всі інші, хто за цим спостерігає, – каже політичний експерт.

Та й обраний президент США Дональд Трамп у контексті майбутніх переговорів теж спиратиметься на стартові можливості Росії та України. Тому Україна свої позиції посилює.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Систематична робота з ураження об’єктів військового комплексу РФ триватиме до повного припинення збройної агресії проти України, підсумували у Генеральному штабі ЗСУ.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-01-14 18:32:00