Метапневмовірус: що треба знати
На початку 2025 року у Китаї зафіксували спалах метапневмовірусної інфекції (HMPV), яка провокує захворювання верхніх і нижніх дихальних шляхів. Метапневмовірус вперше виявили та описали у 2001 році в Нідерландах. Дослідення вказують, що дотепер він поширений вже на всіх континентах, й Україна не є винятком.
Львівський портал розповідає детальніше про цей вірус, чим і для кого він може бути небезпечний та чому не варто бити на сполох.
За даними Центру громадського здоров’я, метапневмовірус циркулює в Україні в епідсезон. Станом на 5 січня 2025 року його виявили у 24 людей, абсолютна більшість із них – діти (одинадцять осіб віком до 4 років, ще десятеро – 5-14 років). Також HMPV діагностували двом українцям з вікової категорії 30-64 роки та одному – 65+.
Протягом цього та попереднього епідсезону не зафіксовано жодного летального випадку внаслідок інфекції, спричиненої метапневмовірусом. Усі хворі отримали медичну допомогу та одужали.
«Станом на сьогодні тенденції до розвитку спалаху спричиненого метапневмовірусом на території України не спостерігається», – кажуть медики.
Яка ситуація на Львівщині
Метапневмовірусу на території Львівської області наразі офіційно не зареєстрували, також його не виявляли і в 2024 році. Як розповіла очільниця обласного центру контролю і профілактики хвороб Наталія Іванченко-Тімко, для відстеження циркуляції вірусів існує «дозорний» епіднагляд.
За потреби пацієнтів скеровують на тестування у вірусологічну лабораторію, а особливо прискіпливо стежать за хворими з Львівської обласної інфекційної лікарні та другої поліклініки Львова. Їм щотижня обстежують методом полімеразної ланцюгової реакції на грип та респіраторну групу вірусів.
«Метапневмовірус не є чимось новим. Він відомий з 2001 року, щороку реєструється в Україні і у Львівській області. Вакцини від нього немає, але щеплення варто робити від грипу та коронавірусу», – прокоментувала Наталія Іванченко-Тімко.
«Метапневмовірус не є страшнішим за грип»
«Нас завжди лякає невідомість. Достатньо обізвати хворобу якоюсь дивною, загадковою назвою, як одразу вона обростає потужною магічною силою, гіпнотизуючи нашу уяву. Ось знову. «Метапневмовірус» – звучить так, наче щось рідкісне й невідоме вторглось в наше життя. Але не можна сказати, що цей вірус для людства є чимось новим… Метапневмовірус не є страшнішим за грип», – стверджує лікар-інфекціоніст Євген Дубровський.
За понад два десятки років, відколи виявили метапневмовірус, вчені вже провели низку досліджень. Вони стверджують, що в людській популяції HMPV живе щонайменше 50 років, а імунна система людей, які старші за 5 років, з ним гарантовано вже проконтактувала. Також масштабні дослідження підтвердили, що антитіла на метапневмовірус є практично у кожної людини.
Ще в 2018 році підрахунок даних показав, що серед дітей віком до 5 років було зареєєстровано більше 14 млн випадків ГРВІ, які були викликані метапневмовірусом. До лікарні госпіталізували близько 4,5% хворих.
Смертність становила 0,17% від загальної кількості тих, хто занедужав, а летальність (від кількості тих, хто потрапив в лікарню) – 3,7%. Всі нещасні випадки здебільшого припадали на бідні країни із дуже низьким рівнем медичної допомоги, а вік дітей становив до 6 місяців.
Відтак інфекціоніст підкреслює, що метапневмовірус вірус взагалі не становить небезпеки для тих, кому більше 5 років. Виключення – люди з ослабленим імунітетом. Також у групі ризику є немовлята.
«Для немовлят віком до 6 місяців основну небезпеку становлять три віруси: грип, респіраторно-синцитіальний та метапневмовірус. При чому саме в такій послідовності. Грип був і залишається однією з основних причиною смертей, пов’язаних від інфекційних захворювань, для немовлят. Небезпека для малючків полягає саме в незрілості їхньої імунної системи. До 3-6 місяців дитину захищають материнські антитіла в молоці, після 6 місяців-року імунка стає міцнішою й здатна вже чинити опір», – пояснює Євген Дубровський.
Щоб мати антитіла до HMPV і передати їх дитині, майбутній мамі треба завчасно перехворіти. Оскільки розробка вакцинації від метапневмовірусу не була доведена до кінця й зупинилась на першій фазі випробувань, наразі це єдиний вихід, каже лікар. Він рекомендує молодим дівчатам вести активний, здоровий спосіб життя, спілкуватись та уникати ізоляції.
«Як показала практика, жорсткі локдауни та карантини на тлі ковідної істерії, наробили багато горя. Тепер реєструються спалахи давно відомих класичних інфекцій, які раніше нікого особливо не цікавили й розглядались як звичайні ГРВІ. Паніка наразі геть недоречна. Відбуваються звичайні природні явища циркуляції вірусів в природі. Зараз знову майже безсимптомно або в легкій формі перехворіє значна частина молодих людей й старших дітей, сформується оновлення популяційного імунітету від метапневмовірусу. А це кінцевому результаті захистить немовлят від важких форм та ускладнень», – наголосив медик.
Особливості вірусу
Для метапневмовірусу характерна сезонність, як і для інших вірусів респіраторної групи. Однак циркуляція HMPV починається переважно взимку і триває до весни.
Передається вірус при близькому контакті з інфікованою людиною (повітряно-краплинним шляхом). Інкубаційний період становить від 3 до 6 днів.
HMPV-інфекція здебільшого проходить легко, але інфікування у літньому віці, на тлі супутньої патології збільшує ризик важкого перебігу.
У групу підвищеного ризику також входять:
- новонароджені;
- діти до 5 років;
- люди віком старші за 65 років;
- люди з астмою, які вживають стероїди;
- люди з хронічною обструктивною хворобою легень (ХОЗЛ);
- люди з імунодефіцитами внаслідок ВІЛ, злоякісних новоутворень або ті, хто переніс трансплантацію органів.
Симптоми
При HMPV-інфекції найчастіше виявляють симптоми верхніх дихальних шляхів, такі як нежить, кашель або лихоманка. Водночас можуть виникнути і захворювання нижніх дихальних шляхів: бронхіоліт, пневмонія, круп і загострення астми.
У переважній більшості випадків симптоми метапневмовірусу схожі на застуду або легкі випадки грипу, які супроводжуються нежитю, кашлем, підвищеною температурою.
У порівнянні з грипом метапневмовірус зазвичай протікає значно легше й дуже рідко викликає ускладнення. Але все-таки серед ускладнень можуть бути бронхіт, трахеїт, отит (запалення вуха) та навіть пневмонія.
Профілактика
Найбільш дієвими є такі заходи:
- регулярно мийте руки з милом;
- уникайте контактів із хворими людьми;
- дотримуйтесь етикету кашлю (прикривайте рот серветкою чи згином ліктя);
- періодично провітрюйте приміщення;
- дотримуйтесь режиму сну і відпочинку;
- раціонально харчуйтесь;
- уникайте переохолодження.
При перших ознаках хвороби залишайтесь вдома і проконсультуйтесь зі своїм лікарем.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Дізнавайтеся першими найважливіші і найцікавіші новини Львова – підписуйтеся на наш Telegram-канал та на сторінку у Facebook.
Джерело: Інформаційна агенція «ЛЬВІВСЬКИЙ ПОРТАЛ»
2025-01-08 12:00:00