Україна і світ

Дуже проста відповідь: до кого насправді звертався Зеленський в інтерв’ю Фрідману і реакція західних ЗМІ

Президент України Володимир Зеленський дав майже тригодинне інтерв’ю американському ведучому подкаста Лексу Фрідману. Вони обговорили низку важливих тем, зокрема, питання переговорів з Росією, роль республіканця Дональда Трампа та США у закінченні війни.

Факти ICTV запитали в експертів більше про те, до кого насправді звертався Зеленський в подкасті, чи вдалося йому достукатися та як сприйняли інтерв’ю Фрідману в західних ЗМІ.

Зеленський в інтерв’ю Фрідмана: до кого звертався і чи вдалося достукатися

Керівник правління Центру прикладних політичних досліджень Пента і політолог Володимир Фесенко у коментарі Фактам ICTV зазначив, що питання про те, до кого насправді звертався Зеленський в інтерв’ю Фрідману, має дуже просту відповідь.

– Дуже проста відповідь. До Трампа, його команди та трампівської аудиторії в США, – наголосив політолог.

На запитання про те, чи вдалося Зеленському достукатися до прихильників Трампа, він відповів, що цю відповідь ще доведеться дізнатися найближчим часом.

– А от про це ми будемо знати протягом найближчих тижнів, якщо Зеленський поїде на інавгурацію або трохи пізніше на зустріч з Трампом, вже після інавгурації. Я думаю, що судячи з заяв Зеленського, а також українським журналістам у новорічному інтерв’ю, якщо буде домовленість про таку зустріч, значить достукався, – вважає він.

Переговори з Росією та США

Другий критерій: якщо Трамп погодиться з такою логікою переговорів, що спочатку Україна узгоджує свої позиції зі США, а потім починаються переговори з Росією, значить, це теж спрацювало, припустив Володимир Фесенко.

– Хоча я думаю, що якраз з цією логікою буде складніше. Скоріше США просуватимуть свій формат переговорів. Ми хочемо спочатку з США, потім з Росією. Росія хоче навпаки: переговори тільки з США, без України. Два прямо протилежних підходи. Більш вірогідний сценарій: американці наполягатимуть та намагатимуться просунути свій формат переговорів на трьох, – сказав він.

Політолог припустив, що можна робити висновки про те, чи почнуться переговори найближчим часом, за наслідками візиту спецпредставника Трампа Кіта Келлога в Європу, зокрема, в Київ.

– Якщо Кіт Келлог зможе домовитися з нами та росіянами про те, де, коли і як розпочнуться переговори, то значить, що вони можуть бути найближчим часом. Якщо ні: спочатку буде зустріч з Зеленського з Трампом, а потім Трампа з Путіним, тоді реальні переговори розпочнуться лише через декілька місяців, – вважає експерт.

Західні ЗМІ про інтерв’ю Зеленського Фрідману

Політичний аналітик Олег Пономар у коментарі Фактам ICTV зазначив, що засновник компанії SpaceX Ілон Маск розмістив у соціальній мережі Х (раніше Twitter) посилання на інтерв’ю Зеленського з Фрідманом.

– Маск не робив жодних коментарів, просто розмістив посилання. Тільки заради цього, враховуючи розмір аудиторії Маска і його вплив, Зеленському варто було дати це інтерв’ю, – переконаний він.

Олег Пономар сказав, що в самому інтерв’ю немає нічого нового, але для американців і людей з усього світу, які підписані на Ілона Маска, не завадило почути правду про війну Росії проти Україн з перших рук.

За словами політичного аналітика, інтерв’ю Зеленського Фрідману зараз дуже активно обговорюється в Х (Twitter) і західних ЗМІ.

У виданні Politico зазначають, що Зеленський приправив свої політичні заяви жартами, підібраними так, щоб сподобатися протрампівській аудиторії, яка часто вороже до нього ставиться.

– Схоже, це мало бажаний ефект. Навіть радник Трампа Ілон Маск, зазвичай саркастично налаштований щодо Зеленського, перепостив інтерв’ю без коментарів, – йдеться у матеріалі.

Журналісти Politico вважають, що Зеленський лестив Трампу – обраному президенту США, який скептично налаштований на продовження постачання зброї в Україну.

Водночас у France 24 зазначають, що Трамп заявив під час своєї передвиборчої кампанії, що він негайно принесе мир в Україну, хоча не уточнив, як саме.

– У Трампа не тільки є воля, а всі можливості. Це не просто слова. Я дійсно розраховую на нього. Я думаю, що наші люди дійсно розраховують на нього. У нього достатньо влади, щоб чинити тиск на Путіна, – сказав президент України.

Проте у виданні UnHerd припускають, що Володимир Зеленський намагається витягти максимум із поганої карти.

Журналісти звернули увагу, що українські сили відчувають нестачу живої сили та боєприпасів, а зараз подвоюють наступальні зусилля в Курській області, щоб отримати важелі для майбутніх переговорів і відтягнути війська РФ з фронту в Україні.

– Зрозуміло, що він лобіюватиме, нехай і марно, захист від США. Як приклад можна навести інтерв’ю з Фрідманом, в якому Зеленський неодноразово лестив Трампу, вихваляючи його як сильного. Водночас він критикував президента Байдена за те, що той надто нерішуче надає підтримку Києву, – йдеться у матеріалі.

Кореспонденти Радіо Свобода зазначили, що про цей подкаст говорили на плановому брифінгу Європейської комісії. Там навели як приклад цитату Зеленського, коли він заявив про очікування підтримки ЄС у можливих мирних переговорах.

Представниця Єврокомісії з зовнішньополітичних питань Аніта Гіппер відповіла, що Україна має сама вирішувати, коли сідати за стіл переговорів, а ЄС надасть підтримку в цьому питанні.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Раніше Факти ICTV зібрали головні тези Зеленського з подкасту з Лексом Фрідманом. Інтерв’ю оприлюднили американський ведучий та Офіс президента України.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2025-01-06 18:52:00