Україна і світ

Професор КНУ Василенко “пожартував” про “голодних українок” та миротворців: що відомо про скандал

Професор Навчально-наукового Інституту журналістики (ННІЖ) КНУ ім. Шевченка Микита Василенко висловився щодо “іноземних миротворців”, які нібито допоможуть покращити демографічну ситуацію в Україні, чим спровокував відповідну реакцію суспільства. Детальніше про ситуацію і що думає громадськість щодо цього – читайте в матеріалі.

Василенко про “голодних українок”

Професор Василенко сказав в ефірі для російського медіа наступне:

– Ви уявляєте, як це вирішить демографічну проблему. Щонайменше сорок тисяч мужиків, з грошима, голодних до жінок, які не пройшли випробування фронтом, а вихованих на хороших європейських харчах. І сотні тисяч голодних українок, які не встигли виїхати з тих чи інших причин, чоловіки яких або на війні уже вбиті, або покалічені.

Крім того, він порівняв “іноземних миротворців” із німецькими військовими, від яких “народжувалися діти” після Другої світової війни, проте згодом висловився проти введення “тисяч миротворців” в Україну.

Реакція громадськості

Таким висловлюванням обурилося суспільство, а саме українські медійники, серед яких і колишні випускники Інституту журналістики. Вони закликали звільнити Василенка з Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

– Російська пропаганда знову розтягує цитати Микити Василенка, який є професором в Інституті журналістики. Тепер у нещодавньому інтервʼю він каже, що введення іноземних військ “покращить для країни ситуацію з народжуваністю”. Після цього Василенко продовжив говорити вже “совершенно серйозно” про тему іноземних військ в Україні, – написав у Facebook журналіст Громадського Денис Булавін.

Випускниця інституту Маргарита Варадовська висловила жаль, що раніше не домоглася усунення Василенка від виконання обовʼязків у рідному Інституті журналістики.

Обурилася таким висловлюванням і професорка Волинського національного університету імені Лесі Українки, членкиня ГО Діячки Оксана Ярош. За її словами, цей коментар каже про недопрацювання університету в політиці протидії дискримінації та сексизму, бо це вже не перші висловлювання Василенка.

– Викладачі і викладачки мають чітко розуміти, що не можуть транслювати подібні ідеї. Це суперечить чинним нормативно-правовим документам. Адже кожен університет має ухвалені положення, де виписані принципи та цінності, на яких ґрунтується надання освітніх послуг, – цитує її Інститут масової інформації.

Реакція студпарламенту, Лубінця та керівництва Інституту журналістики

Голова студпарламенту ННІЖ Іван Нерсесов розповів Фактам ICTV, що вони ініціюють перевірку щодо такої поведінки Микити Василенка.

– У зв’язку із систематичними виступами викладача Інституту журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка Микити Кімовича Василенка на проросійських майданчиках, сексистськими висловлюваннями та просуванням російських наративів, студентський парламент Навчально-наукового інституту журналістики оголошує бойкот адміністрації інституту, – йдеться у заяві студентського парламенту Навчально-наукового інституту журналістики.

У документі зазначається, що з 23 грудня 2024 року і до моменту звільнення Микити Василенка з навчального закладу, студентський парламент:

  • відмовляється від співпраці з адміністрацією Навчально-наукового інституту журналістики;
  • вимагає негайної реакції на нашу заяву та забезпечення захисту академічної спільноти від впливу осіб, які дискредитують журналістську професію та національні інтереси України.

– Ми наголошуємо, що це мінімальні заходи, які ми змушені застосувати. Якщо адміністрація продовжуватиме ігнорувати думку студентів, ми будемо змушені вдатися до посилення наших дій. Закликаємо керівництво університету не затягувати з вирішенням цього питання та забезпечити дотримання державних цінностей, академічних стандартів і прав студентів, – йдеться в заяві.

Також студпарламент звернувся до Центру протидії дезінформації із закликом провести детальне розслідування щодо діяльності Микити Василенка та його публічних висловлювань.

Раніше студпарламент неодноразово отримував скарги від студентів щодо поведінки викладача, а в грудні 2023 року представники СП брали участь у розгляді питання його відсторонення від викладання на Етичній комісії, яка, на жаль, не принесла бажаного результату.

Редакція Фактів ICTV відправила інформаційний запит до чинного директора Навчально-наукового Інституту журналістики Юрія Бондаря із проханням прокоментувати інцидент із Микитою Василенком та очікує на відповідь.

Омбудсман Дмитро Лубінець відреагував на висловлювання Василенка та повідомив, що професора, який неетично висловився про українських жінок, повинні перевірити компетентні органи: листи вже підготовлені.

– Реагую на його висловлювання вже вдруге — написав листи на МОН із метою здійснення державного нагляду (контролю) за діяльністю закладу освіти і на університет із вимогою провести службове розслідування. Також вбачаю потребу звернутися до СБУ, – написав він у Telegram.

Микита Василенко: що про нього відомо

Микита Василенко – член Спілки журналістів України (1986), доктор філології, кандидат філософських наук, професор Навчального-наукового Інституту журналістики. Він працює у ННІЖ з 1984 року, тобто вже 40 років.

Василенко неодноразово виступав зі скандальними та проросійськими заявами на пропагандистських медіа. Також Василенко вже потрапляв у скандал через свої сексистські висловлювання. Так, у лютому 2024 року студентка Інституту журналістики та військовослужбовиця Оксана Паращак звернулася до Уповноваженого з прав людини Дмитра Лубінця з приводу відповідної поведінки професора. Вона розповіла, що він обурив студентів тим, що сказав:

– …жінки можуть чогось досягнути у чотири способи: чоловік, коханець, батько, брат”.

Також він нібито пропонував студентці стати “його музою”, інакше у неї “не буде карʼєри”.

– Ми категорично засуджуємо позицію та висловлювання Микити Василенка та вважаємо неприпустимим його роботу на посаді викладача Навчально-наукового інституту журналістики, – відреагували у Студпарламенті ННІЖ у лютому 2024 року.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Тоді була створена відповідна комісія, яка встановила порушення етики у поведінці Василенка. Також у її висновку зазначили, що формальний підхід керівництва, Вченої ради та студентського парламенту до зазначених порушень “призвели до репутаційних втрат інституту та університету загалом”. Йому оголосили догану, проте Василенко так і продовжив працювати на займаній посаді.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-12-23 21:12:00