Україна і світ

Ключ до нацбезпеки США: Трамп знову хоче отримати контроль над Гренландією

Фото: Getty Images

Обраний президент США Дональд Трамп натякнув, що хоче купити острів Гренландія, автономну установчу країну в складі Королівства Данія, заявивши, що володіння цією територією є абсолютною необхідністю для американської національної безпеки й свободи в усьому світі.

Про це повідомляє Bloomberg.

Трамп відродив інтерес до Гренландії

Так, Дональд Трамп ще у 2019 році запропонував купити найбільший острів у світі, але Данія тоді відкинула цю пропозицію. Тоді це викликало напруженість у відносинах між США та Данією. Очільниця уряду Метте Фредеріксен назвала пропозицію абсурдною, давши зрозуміти, що Гренландія не продається.

На острові розташовані американська авіабаза і радіолокаційна станція. А війна в Україні підвищила стратегічну цінність цієї території з огляду на розташування острова між Арктикою і Північною Атлантикою.

Заява Трампа щодо Гренландії пролунала у неділю, коли він номінував співзасновника PayPal Кена Говері на посаду посла США у Данії. У відповідь Говері заявив, що працюватиме над поглибленням зв’язків між США, Данією та Гренландією. До речі, Кен Говері був послом у Швеції з 2019 по 2021 рік, за першої адміністрації Трампа.

– З метою забезпечення національної безпеки та свободи в усьому світі Сполучені Штати Америки вважають, що володіння і контроль над Гренландією є абсолютною необхідністю. Кен виконає прекрасну роботу, представляючи інтереси США, – написав Трамп у соцмережі Truth Social.

За словами двох членів данського парламенту від Гренландії, Акі-Матильди Хоег-Дам і Ааї Хемніц, острів не продається, пише видання Sermitsiaq.

За словами Ааї Хемніц, діалог слід вести безпосередньо з Гренландією, але геостратегічне положення острова є важливим у тій світовій ситуації, яка зараз існує.

– Важливо констатувати, що Гренландія, як і раніше, не продається. Якщо з цього приводу має бути ухвалено рішення, то воно буде за гренландським народом, – зазначила Хемніц.

Акі-Матильда Хоег-Дам зі свого боку наголосила, що Гренландія не є товаром або геостратегічним трофеєм.

– Ми народ і країна зі своєю культурою, своєю мовою і явним прагненням формувати своє майбутнє на своїх умовах, – каже політик, наголосивши, що хоче, щоб Гренландія була відкрита для співпраці та діалогу з міжнародними гравцями, зокрема зі США.

Що відомо про Гренландію

Google Maps

З 1867 року Сполучені Штати неодноразово розглядали можливість або намагалися купити Гренландію – найбільший у світі острів.

Гренландія є частиною Північної Америки, але вона має тісні геополітичні зв’язки з Європою та отримує фінансування від ЄС, оскільки класифікується як територія, пов’язана з Данією.

Гренландія має вихід до Арктики, де між низками країнами точиться гонитва за ресурси. На самій Гренландії є золото, срібло, мідь і уран, а у водах біля берегів є значні поклади нафти.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Столицею Гренландії є місто Нуук. Площа острова – 2,16 млн кв. км. Офіційною мовою є гренландська. На острові станом на 2023 рік проживало понад 56 тисяч людей.

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-12-23 14:10:00