Україна і світ

У парламенті Словаччини назвали візит прем’єра Фіцо до Путіна зрадою і ганьбою

Словацький прем’єр-міністр Роберт Фіцо здійснив візит до Москви, де зустрівся з російським диктатором Володимиром Путіним для обговорення поставок газу з РФ до Словаччини.

Також під час візиту Фіцо і Путін обговорили російсько-українську війну.

Однак далеко не всім у Словаччині сподобався візит Фіцо до Путіна, за що на батьківщині словацького прем’єра його піддали жорсткій критиці.

Візит Фіцо до Путіна

Спільну зустріч Фіцо і Путіна підтвердив прес-секретар Кремля Дмитро Пєсков. Очікувалося, що словацький прем’єр вирушить до Росії в понеділок. За словами Пєскова, візит Фіцо до Москви був запланований ще кілька днів тому.

Сам словацький прем’єр-міністр прокоментував московський візит у неділю ввечері. Він стверджує, що вищі посадові особи ЄС були проінформовані про його поїздку та її мету ще в п’ятницю. Стверджується, що зустріч стала відповіддю на відмову президента України Зеленського продовжити транзит російського газу через Україну на словацьку територію.

– Український президент також виступає за санкції проти ядерної програми Росії. Такими діями він завдає фінансових збитків Словаччині та ставить під загрозу виробництво електроенергії на атомних електростанціях у Словаччині, що неприпустимо. Президент Росії Володимир Путін підтвердив готовність РФ продовжувати постачання газу на Захід і в Словаччину, що практично неможливо після 1 січня 2025 року, враховуючи позицію українського президента, – написав Фіцо в соціальних мережах.

Постачання російського газу через Україну має припинитися 1 січня, коли закінчиться термін дії п’ятирічного контракту. Україна раніше заявляла, що не планує продовжувати контракт.

Під час візиту до Путіна Фіцо також обмінявся думками з російським президентом щодо війни РФ проти України. Темою розмови також стала можливість припинення бойових дій і взаємини між двома країнами, які словацький прем’єр, за його власними словами, “має намір стандартизувати”.

Фіцо став третім главою держави з країн ЄС Європейського союзу, який відвідав Москву з моменту початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Крім словацького прем’єр-міністра, Москву також відвідали канцлер Австрії Карл Нехаммер і прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан.

Через дії Росії в Україні Міжнародний кримінальний суд у Гаазі видав ордер на арешт Путіна у 2023 році.

Востаннє Путін і Фіцо зустрічалися особисто у 2016 році.

Цієї неділі словацький прем’єр-міністр опублікував відео, на якому він і російський президент тиснуть один одному руки. На зустрічі також був присутній радник Путіна Юрій Ушаков.

Це зрада союзників: у Словаччині розкритикували візит Фіцо до Москви

Зустріч Роберта Фіко з Володимиром Путіним не залишилася непоміченою на внутрішньополітичній сцені.

Лідер опозиційної партії Прогресивна Словаччина (Progresivne Slovensko) Міхал Шімечка назвав цю поїздку ганьбою для Словаччини і зрадою національних інтересів.

– Якби прем’єр-міністр справді турбувався про транзит газу, йому слід було б вести переговори з українською стороною, а не перетворювати Словаччину на інструмент російської пропаганди, – заявив він.

Іван Корчок, член президентства тієї ж партії і колишній глава МЗС Словаччини, назвав поїздку Роберта Фіцо поворотним пунктом у зовнішній політиці країни.

– Після фіаско в Брюсселі на саміті ЄС, коли ніхто в Євросоюзі не підтримав його прохання зберегти транзит газу через Україну, прем’єр-міністр вирушив стояти поруч із російським президентом. Це зрада союзників і Словаччини, це розрив у нашій зовнішній політиці, на який у прем’єр-міністра немає мандата, – підсумував Корчок.

На думку голови ліберальної партії Свобода і солідарність (SAS) Браніслава Грелінга, Роберт Фіцо – “простий колабораціоніст”.

– Таким чином, наша країна опинилася в міжнародній ізоляції. Ми говоримо Володимиру Путіну і всім підневільним проросійським політикам, що Роберт Фіцо не говорить від імені всього народу, – заявив глава SaS.

При цьому партія Християнсько-демократичний рух (KDH) зажадав, щоб Фіцо з’явився в парламент і пояснив депутатам свою поїздку в Москву.

– Прем’єр-міністр любить говорити про те, що він прагне до дипломатії з усіма сторонами світу. Так – крім недемократичної Росії, він також націлився на тоталітарний Китай. Але там, де нам найбільше потрібно розібратися, він нічого не може зробити, – йдеться в заяві партії, яку наводить видання Dennik.

Газове питання, на думку KDH, мав вирішити Фіцо “у співпраці з ЄС і Україною, а не тільки в Кремлі”.

– Крім того, що стосується газу і нашої залежності від Росії: згадаймо, що 2014 року, коли Союз домовився про диверсифікацію і позбавлення залежності від Росії, саме Роберт Фіцо був прем’єр-міністром. Тож сьогоднішній стан залежності Словаччини – це теж результат його неактивної політики. Важливі справи і результати, – вважають християнські демократи.

У заяві KDH додали, що “горда і збалансована дипломатія, на нашу думку, має інакший вигляд, аніж те, що роблять нинішній уряд і його прем’єр-міністр”.

– Візит прем’єр-міністра Фіцо не має жодного стосунку до реальних переговорів про імпорт газу, які ведуться в іншому місці. Цей візит – всього лише пропаганда і спроба прем’єр-міністра Фіцо привернути до себе увагу світових ЗМІ, – додає KDH.

У відповідь на сьогоднішні події Ініціатива “Мир Україні” оголосила, що в понеділок організовує акцію протесту проти дій Фіцо. Вона відбудеться опівдні на площі Свободи навпроти будівлі уряду.

– Зловживання питанням транзиту газу проти України та Європи задля співпраці з Росією є неприйнятним, – йдеться в повідомленні ініціативи в соціальній мережі.

Ставлення України до російського газу для Словаччини

Минулого тижня президент Володимир Зеленський заявив Роберту Фіцо, що Україна платить набагато більше, ніж просто за газ, – вона втрачає людські життя. Зеленський нагадав, що гроші від продажу газу використовуються Росією для вбивства мирних жителів в Україні.

Український лідер зробив цю заяву після переговорів із лідерами 27 країн-членів ЄС у Брюсселі. Виступаючи перед журналістами, він нагадав, що Росія, як і раніше, не зацікавлена у встановленні миру.

– Коли словацький прем’єр-міністр каже, що Словаччина втрачає гроші і прибуток, я відповідаю, що ми втрачаємо людські життя. Ми втрачаємо набагато більше, ніж Словаччина, – сказав український президент.

Він додав, що під час війни Росія захопила українські атомні електростанції, тому його країні не вистачає власної електроенергії. Вона змушена купувати її, і в цьому плані також зазнає збитків.

Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram

Фото: Кремль

Джерело ФАКТИ. ICTV
2024-12-23 01:27:00