Вікно можливостей F-16 відкриється ширше: про новий «софт» для українських «Бойових Соколів»
«Цей запропонований продаж покращить здатність України протистояти поточним і майбутнім загрозам шляхом додаткового її оснащення для виконання місій із самооборони та регіональної безпеки за допомогою більш надійних засобів протиповітряної оборони. Україні не складе труднощів освоїти це обладнання та послуги у власних збройних силах», — зазначено у прес-релізі.
Схвалений Держдепом пакет містить витратні матеріали та приладдя, запасні частини до літаків та їхніх двигунів, підтримку ремонту, відновлення та повернення техніки, підготовку персоналу на навчальне обладнання, програму вдосконалення компонентів авіаційних двигунів.
Крім цього, Повітряні Сили ЗС України отримають для своїх F-16 систему спільного планування місій, спеціальні пристрої для завантаження даних польотних завдань, а також технічні та логістичні послуги.
Ці три останні складники пакету підтримки не меш важливі, ніж літаки чи озброєння, адже саме вони створюють операційне середовище, в якому ефективність винищувачів F-16 може суттєво зрости.
Система спільного планування місій (Joint Mission Planning System (JMPS)) — це інструмент для автоматизованого планування завдань у взаємодії різних підрозділів. Система складається з комп’ютерного обладнання та програмного забезпечення середовища планування спільних місій Joint Mission Planning Environment (JMPE).
У Повітряних силах США Joint Mission Planning System остаточно запроваджено з 2008 року. Відтоді кожен винищувач, бомбардувальник, паливозаправник та вертоліт перейшов на JMPS для навчання, дозаправки та виконання бойових місій.
Наразі ПС США продовжують використовувати JMPS, однак у перспективі планують перейти на JOMS Core Mission Planning або JOMS CMP — новітній інструмент спільного планування місій, який використовує архітектуру відкритих систем на основі хмарних технологій.
При цьому Joint Mission Planning System постійно модернізується, реагуючи на поточні виклики та потреби користувачів, прогрес у сфері комп’ютерного обладнання («залізо», «хард») та вдосконалення програмного забезпечення («софт»).
Як повідомляє Командування матеріального забезпечення Повітряних сил США, у жовтні 2020 року JMPS вперше успішно протестували у віртуальному середовищі планування місій за допомогою CloudOne, зареєструвавши на 75 відсотків швидший час звітування та отримавши миттєвий відгук з численних локацій.
Перехід від монолітної архітектури JMPS до архітектури мікросервісів JOMS планують завершити до 2027 року, наразі ж Joint Mission Planning System у модернізованому варіанті лишається найкращим рішенням для спільного планування місій, доступним для F-16 за межами США.
Першочергове значення у сучасній війні має інформаційна компонента, тож спроможність отримувати та передавати дані забезпечує вирішальну тактичну перевагу під час бойових дій. Обмін інформацією покращує ситуаційну обізнаність, забезпечує координацію дій та швидке прийняття рішень.
У випадку F-16 це досягається завдяки інтеграції винищувача у мережеві бойові середовища, в межах яких він може в режимі реального часу обмінюватися інформацією командними центрами, іншими літаками та наземними підрозділами.
Спроможність отримувати та передавати дані з поля бою дозволяє пілотам F-16 працювати з актуальними даними, що суттєво підвищує ефективність місії. Тож отримання ПС ЗС України змоги застосовувати Joint Mission Planning System є надзвичайно важливим здобутком.
Надійний обмін інформацією з бортовим комп’ютером винищувача забезпечить ще один складник зі схваленого Держдепом США пакета — пристрої завантаження даних AN/PYQ-10 Simple Key Loader (SKL). Це новітній криптографічний пристрій, який здійснює безпечне отримання, зберігання та передачу даних між сумісним криптографічним і комунікаційним обладнанням.
AN/PYQ-10 SKL здійснює розповсюдження та зберігання ключів безпеки зв’язку (COMSEC), даних електронного захисту та інструкцій з експлуатації сигналів за допомогою зашифрованих ключів або кодів.
Він відповідає вимогам сертифікації інформаційного забезпечення Агентства національної безпеки США щодо оптимізованого керування ключами, є зворотно сумісним з існуючими криптографічними системами та є універсальним пристроєм для адміністрування програмного забезпечення та обміну інформацією у збройних силах США.
Нарешті, на окрему увагу заслуговує згадка про послуги з логістики та матеріально-технічної підтримки експлуатації F-16. Залучення іноземних, насамперед американських фахівців до обслуговування українських винищувачів допоможе Україні обслуговувати та ремонтувати бойові літаки, які потребують особливої технічної експертизи для обслуговування.
Підрядниками для України у виконанні пакету підтримки буде бельгійська компанія Sabena та американські компанії Lockheed Martin Aeronautics і Pratt & Whitney. Важливо зазначити, що серед їхніх послуг є розгортання польових команд наземного персоналу технічної підтримки.
Хочете отримувати цікаві новини найпершими? Підписуйтесь на наш Telegram
Імовірно, це може свідчити про можливість залучення американських військових підрядників до обслуговування винищувачів F-16 безпосередньо на території України. Фактичну заборону на це з боку адміністрації президента США Джозефа Байдена було знято ще на початку листопада.
Джерело: Інформаційне агентство АрміяInform
2024-12-13 07:55:00